Искаш ли винаги да знаеш както точно се опитва да ти каже малкото ти бебче? Нищо по-лесно от това!
Всеки начинаещ родител си мечтае рожбата му да върви в комплект с нещо като „наръчник за употреба“, с чиято помощ бързо и лесно да става ясно как се чувства малкото човече и от какво точно се нуждае. Истината е, бебетата постоянно ни изпращат знаци, показващи тяхното настроение. От нас се иска само да се научим да ги различаваме.
Първи емоции
- Очарование: Малкото човече гледа втренчено определен предмет, леко повдига и сваля веждите си, устата също е леко отворена. Сякаш му се възхищава! Може дори да издаде лек звук или да посочи с пръстче интересния обект, както и да се опита да се приближи към него.
Как да реагираш: Остави го да си поиграе с предмета, но само ако прецениш, че е безопасен за него. Окуражи го, като му покажеш как работи, какви звуци издава, повтори няколко пъти как се нарича. Бебетата започват да сочат разни предмети между 9 и 12 месеца и това означава, че навлизат в етапа, в който им е нужна повече информация за околния свят.
- Недоволство: Ъгълчетата на устата се отпускат надолу, веждите се сбърчват до средата, ако още не плаче, то брадичката му вече е започнала да трепери.
Как да реагираш: Малкото е преуморено (може би и превъзбудено) и ако не действаш бързо, после дълго ще трябва да утешаваш жалния му плач. Заведи го на тихо и спокойно място, полюлей го ритмично, изпей му тихо приспивна песничка.
- Умора: Гледа втренчено, мята нервно крачета и ръчички и накрая избухва в безутешен плач.
Как да реагираш: Бебетата разполагат с няколко начина да кажат „достатъчно“, когато се пренаситят с емоции или са уморени. Направи пауза в заниманията ви, успокой го и го остави да си почине.
- Гняв: Силен плач, малкото личице е зачервено, очите са почти затворени. Може да опитва да отблъсне ръката ти, ако го докосваш.
Как да реагираш: Отхвърли наум възможните причини за неговото недоволство – ако няма причини да мислиш, че е болно или нещо го боли, то тогава най-вероятно е гладно или изморено. Говори му със спокоен глас и се опитай да го нахраниш и да го сложиш да спи.
- Скука: Опитва се да привлече вниманието ти, като вика, плаче, хвърля играчки. Ако реагираш, изведнъж се успокоява и грейва срещу теб в усмивка.
Как да реагираш: Не му се сърди – това, че упорито настоява за твоето внимание, показва, че между вас има силна връзка. Отначало, когато е било съвсем мъничко, му е стигало да гледа лицето на мама около час. Но след няколко месеца се нуждае вече от много и различни неща, които да задържат интереса му. Сега е моментът да започнеш да пееш повече песнички и да разглеждате заедно първите бебешки книжки.
- Страх: Ококорени очи, лицето и ръчичките му треперят. Или пък се вцепенява и започва силно да плаче.
Как да реагираш: Малкото ти не може само да се успокои, тъй като вероятно не разпознава какво го плаши. Гушни го и започни да му говориш спокойно с тих тон.
- Дискомфорт: Плаче с гърлен призвук, лицето е напрегнато, свива краченца към гърдите.
Как да реагираш: Опитай да облекчиш дискомфорта му, като масажираш нежно коремчето или движиш крачетата в кръгове (това ще му помогне да се освободи от газовете, които са възможна причина за дискомфорта). Ако не се успокоява, разходете се навън. В случай, че симптомите не отшумяват, а състоянието се влошава, консултирай се с лекар.
- Радост: Широка усмивка, може да размахва ръце или да пляска с тях и да издава весели пискливи звуци.
Как да реагираш: Окуражавай веселбата му – покажи му че споделяш радостта му!
Когато гукаш на рожбата си, забравяш за целия останал свят. Защото светът сега е... твоето бебе :)
Как да комуникираш с рожбата си
Улавяш ли се как се опитваш да имитираш гукането на бебето и неусетно променяш гласа си?
- В това няма нищо случайно – новороденото на свой ред реагира на звуците, които чува, и то предимно на тези във високия регистър. Според специалистите бебетата обръщат повече внимание на емоционално изговорените думички, отколкото на обикновената реч. А именно по тона на мама се ориентират в какво настроение си и какво искаш да им кажеш. Докато си бъбрите сладко, обикновено включваш в играта и различни съответстващи мимики и смешни физиономии. Колкото по-абсурдно ти се струва, че изглеждаш отстрани, толкова по-възторжено реагира малкото ти съкровище.
- Не спирай да го правиш, дори да го мислиш за глупаво. През първите месеци от живота си бебето не може да фокусира добре обектите. Така че да следи промяната в изражението на лицето ти е едно много полезно упражнение за него. Ще забележиш, че с времето мъничето ще започне да ти „отговаря“ емоционално и да копира мимиките ти.
Виж ме, мамо!
Прекалено ярки светлини, нови странни миризми и стряскащи звуци... Новороденото трябва да се приобщи към свят, изпълнен с толкова нови приключения и непознати усещания! Затова малките бебета лесно се измарят и имат нужда от спокойствие. Паузите почивка им дават възможност да се почувстват отново сигурно и в безопасност, както е било в майчината утроба.
- С бебето се гледате и си играете, но то внезапно се обръща на другата страна. Това е знак, че се нуждае от почивка. Ако отново е готово за игра, ще се опита пак да привлече вниманието ти.
- Опитваш се да го приспиш, но малкото ти сякаш се изнервя още повече. Поеми си дъх. Бебчо усеща твоята енергия, затова ако си стресирана, и детето ще е неспокойно. Говори му с мек и нежен тон и забави движенията си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.