Един от безспорните признаци на бременността е растящия корем, който предизвиква толкова много емоции за всяка бъдеща майка – радост, гордост, удивление...
Наблюдавайки корема си няма как да не си зададеш въпроси, като: не расте ли прекалено бързо или бавно и от какво зависи това, а неговата форма определя ли пола на мъничето? Всъщност растящият корем може да ти разкаже много и интересни неща, които всъщност показват как се чувства човечето в теб.
Специалистът никога не подценява „разказа“ на бременното коремче. А той е:
За формата
От какво зависи тя? Най-вече от индивидуалните особености на твоя организъм, от собствения ти ръст, тегло, телосложението и анатомията на тялото на бъдещата родилка. Обикновено към 4 – 5 месец коремът вече е забележим. Но всъщност неговото растене започва много по-отрано. Като правило при по-високите и едри жени растящото коремче може да бъде забелязано на по-късен етап от бременността, за разлика от „видимостта“ при по-ниските и слаби бъдещи майки. При една и съща жена през първа и втора бременност обикновено формата на корема е различна. Това е така, защото първият път стената на матката се разтяга по-трудно и даже някои жени се притесняват, че „не растат“ достатъчно. Но в това няма нищо удивително: след известно време матката се „научава“ да се разтяга и... съвсем скоро ще започнат да ти отстъпват място в градския транспорт :).
През втората половина на бременността формата на корема е от особено значение. Например при една нормална бременност и правилно положение на плода коремът има яйцевидна форма; а при многоводие е кълбовиден. Особена е формата на корема през III триместър при жени с тесен таз: при първо раждане коремът е остър, а при второ раждане – леко увиснал.
Нашите баби и прабаби са вярвали, че по формата на корема може да се съди и за пола на бебето. По-заобления корем означава, че ще се роди момиче, а по-острия и издаден напред, че ще се роди момче. Все пак научни доказателства за тези поверия няма.
За размера
Той зависи от няколко фактора, сред които размера на матката и плода. Темповете на увеличение на матката, а значи и размерите на корема строго съответстват на дадени параметри и е важно да бъдат наблюдавани, тъй като са важни показатели за нормалното протичане на бременността.
Например в края на първия месец от бременността матката достига размерите на кокоши яйце, а през 4-ия месец – гъши яйце. Ако до бременността средно матката тежи 50-100 г, в края на бременността тежи 1000 г. Паралелно с матката расте и плода, съответно и корема. Матката може да расте повече от обикновено при различни патологии – многоводие, остри и хронични инфекции, аномалии в развитието на плода и др.
Към 14 – 15 г.с. специалистът определя дъното на матката (това е разстоянието от горната част на срамната кост до най-горната част на корема). Ориентировъчно от височината на маточното дъно се получава информация за срока на бременността. Например ако височината на матъчното дъно е 22 см, то и срока на бременността е 22 г.с. А изменените темпове на увеличение на височината на маточното дъно служат като показатели за различни патологии. Ако специалистът забележи, че височината на дъното на матката не съответства на срока на бременността се назначават допълнителни изследвания за да се открият причините за „разминаването“.
Най-голям размер коремът достига в 36 г.с. или в 9-ия месец. Преди раждането главичката на детето заема нужната позиция, фиксира се на входа на малкия таз и това води до известно отпускане на дъното на матката, вследствие на което се наблюдава увеличение на окръжността на корема.
За разтягането
Кожата на корема съответно се разтяга с напредването на бременността. Възможни са стриите, от които всяка жена би искала да избяга. За това влияние оказват и допълнителното килограми, и голимената на плода, но „щетите“ зависят най-вече от типа кожа. Затова не пренебрегвай профилактиката, особено във времето на интензивен растеж на корема – III триместър. Използвай средства, които ще подобрят състоянието на кожата. Това е специалната козметика за бременни, съдържаща витамини А, Е, а също и вещества, подобряващи кръвообращението на кожата.
Нужно е да знаеш...
Предостави правото на лекаря да възприеме твоя корем като обект на изучаване, а ти просто му се радвай и не спирай да общуваш с мъничето именно чрез него.
Погалвайки корема си ти отправяш ласките към бебчо, а заедно с това не забравяй и да му говориш. Важно е да включиш в „заниманието“ и бъдещия татко, особено ако той все още не осъзнава факта като реално съществуване на своя син или дъщеря.
Заедно прекарвайте повече време около растящия корем и общувайте с малкото съкровище. То ви чува и ви усеща. И когато се появи на белия свят вашите познати гласове ще го накарат да се почувства защитено и обичано. А разказът ще продължи да става още по-интересен и по-вълнуващ...
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.