Какво означава „майчин инстинкт“ и може ли да го "настроиш"?

• от

Прието е, че раждането на детето е най-щастливият момент в живота на жената. Но много мами непосредствено след раждането не изпитват някакви особени чувства и започват да се безпокоят дали въобще ще се пробуди майчиният им инстинкт.

Какво означава „майчин инстинкт“ и може ли да го "настроиш"?

Какво означава „майчин инстинкт“ и може ли да го "настроиш"?

Образът на доволната и щастлива млада майка, която сияе от любов към мъничето, активно се експлоатира от рекламата и киноиндустрията. Затова у потенциалните мами подсъзнателно се формира очакването, че майчинството е невероятна радост. Но като се сблъскаш с реалността, често се оказваш неподготвена за „безсънните нощи“ например. Дали майчиният инстинкт е необходимо условие, за да се грижиш за малкото и какво да правиш, ако „закъснява“?

КАКВО ОЗНАЧАВА „МАЙЧИН ИНСТИНКТ“?

Трудно е да се даде точно определение. Но като цяло това е събирателно название от норми на поведение, които характеризират стремежа на майката да предпази своето мъниче от опасности, да го дари с любов и да се грижи за него. Според учените има няколко фактора, които влияят на „пробуждането“ на майчиния инстинкт.

  • Биологичен фактор.

С раждането у жената има подсъзнателни реакции на поведение, насочени към грижа за децата. Такъв „подход“ е разпространен и у животните, обусловен е генетически и физиологически. Човекът се подчинява на законите на природата, затова можем да кажем, че майчините чувства към бебето са дълбоко заложени в жената. Привързаността към детето се формира още в момента, когато разбереш, че си бременна, и достига своя връх след раждането. Това е биологичен процес, който се случва под въздействието на хормонални изменения, възникващи в организма през бременността, след раждането и по време на кърмене.

  • Социален фактор.

Изследвания показват, че за формирането на майчиния инстинкт от голямо значение е обкръжението (социален статус, отношение на околните и т.н.), а също така и културните традиции, приети в обществото в конкретния исторически период. Именно затова в различните времена е различно отношението към децата. Силата и интензитета на майчиния инстинкт съответства и на нормите на обществото.

  • Психологически фактор.

Това е опитът на жената от взаимоотношенията с нейната майка, личната история и психологическа зрялост. Именно за това при едни жени майчиният инстинкт се проявява веднага след раждането, а при други е нужно време и сили, за да се „пробуди“.

КАК ДА „НАСТРОИШ“ МАЙЧИНИЯ ИНСТИНКТ?

Анализирай отношенията си със своята майка, ценностите на семейството.

Ако разбираш, че от своята майка не си получила позитивна представа за смисъла на майчинството, не си наясно за собствените си мотиви за раждане на дете или се чувстваш неуверена, по-добре е да решиш тези проблеми преди появата на бебето. Ако се налага, не се притеснявай да потърсиш помощ от психолог – адекватното отношение към твоята лична история, своевременното решение на психологически проблем, ще ти помогне да намериш хармония с вътрешния си свят и да „разрешиш“ на майчиния инстинкт да се прояви.

  • Не отлагай мислите за наследника си за после.

Повече мисли за него, представяй си как ще изглежда като се роди, какво ще правите заедно. Може да изразиш мислите си в дневник или на рисунка. Колкото по-нагледна и материална е представата ти за детето, толкова повече чувства ще изпиташ и толкова по-рано ще се „събуди“ майчиният инстинкт. Започни с прекрасните бебешки покупки, помисли за битовите въпроси, свързани с появата на мъничето. Една такава подготовка ще ти помогне постепенно да се настроиш за майчинството.

  • Майчиният инстинкт в голяма степен се определя от хормоните по време на бременността, раждането и кърменето.

Ето защо е важна подготовката (физическа и психологическа) за раждането, още в първите минути е важен телесният контакт с малкото същество. Всичко това е необходимо, за да се „включи“ бързо биологичният фактор за майчиния инстинкт.

  • Съсредоточи се върху детето и контакта с него.

Кърменето и съвместният сън са добри помощници в развитието на майчиния инстинкт.

Специалното ухание на бебето, неговата топлина, външен вид, звуците, които издава, предизвикват у жената потребност да се грижи за него и да го пази от всякакви опасности. Затова трябва да имаш възможност да почувстваш контакта с малкото същество: носи го на ръце, наблюдавай го, гушкай го. Колкото си по-близо до него, толкова по-силно ще почувстваш емоционалната връзка.

  • Намери си помощници и се научи да се отпускаш.

Не рядко се случва, след раждането младата мама да се озове сред битови проблеми, които се опитва веднага да разреши, като не обръща внимание, че е под постоянно напрежение, граничещо със следродова депресия. Позволи си да бъдеш просто мама и щастлива жена, опитай се да не мислиш за всевъзможни неща. За всичко ще си дойде времето. Оставай насаме с най-прекрасното бебе и дай възможност да се „пробуди“ привързаността ти към него.

Важно! Майчиният инстинкт не идва по разписание, не е нещо вродено и естествено за всяка жена. Безусловно, той съществува при повечето бъдещи мами, но също така има множество фактори, които влияят кога и в каква степен ще се прояви.