Какво е нормално раждане?

• от

Приема се, че нормалното раждането започва, когато имате поне 3 см разкритие. Това може наистина да ви обезкуражи, ако до този момент сте имали контракции часове наред

Приема се, че нормалното раждането започва, когато имате поне 3 см разкритие.

Това може наистина да ви обезкуражи, ако до този момент сте имали контракции часове наред.

Всъщност при първо раждане предродилният етап на нормалното раждане  често е най-дълъг и след него всичко може да се развие много бързо.

Затова не се отчайвайте, ако сте чували, че раждането напредва по 1 см на час и си представяте още 6-7 часа такива изпитания.

 

„Препъни камъкът“ тук е обезкуражаването.

Тогава лягате по гръб и почивате, но това само забавя процеса и го прави още по-болезнен. Спомняте си разни ужасяващи истории, в които раждането продължава по няколко дни. А толкова ви се иска да чуете, че остава още малко бебето да се появи, просто трябва да продължите да полагате усилия.

 Какво е нормално раждане?  

Запомнете! Всичко, което се случва в предродилния етап, си струва!

Но това може да ви подведе. Ако сте много нетърпелива да видите бебето си и се напрягате от това, което ви предстои, тогава може да се изтощите прекалено рано. Времето ще минава много по-леко, ако запазите спокойствие и успеете да се отпуснете.

Началото на раждането е поставено, когато имате редовни контракции и разкритие поне 3 см 

(което означава, че мускулите вече са разширили родовия канал с около една трета). Всичко, което се случва преди това, се определя като „предродилна дейност“ и също е много важно. Всъщност за онези, които стават майки за първи път, предродилният етап може да е най-дългата и най-трудна част. Единствената причина, поради която „не го броят“, така да се каже, е, че на този етап родовата дейност може да спре. Това се случва често, особено ако точно в този момент постъпите в болница, тъй като се освобождава много адреналин, който подтиска другите хормони на раждането.

Първи етап на нормалното раждане

Първият етап на раждането приключва, когато имате пълно разкритие на маточната шийка – 10 см. Той може да има различна продължителност (може да е и съвсем кратък). В напреднала фаза на първия етап вече няма да сте в състояние да разговаряте или да вършите други неща, а ще се съсредоточите върху онова, което ви се случва. Между контракциите ще имате време само да се отпуснете и да се приготвите за следващата.

Какво е нормално раждане?

Някъде между 8 и 10 см разкритие ще бъдете в „преходен“ етап, който може да е доста странен.

Тогава тялото ви получава две противоречащи си послания. Матката се опитва да изтласка надолу бебето, но в същото време дърпа нагоре маточната шийка, за да я разтвори напълно. Вие излизате от по-пасивното състояние, повлияно от ендорфините и ставате по-напрегната и готова за действие.

Всичко това може доста да ви обърка и да започнете да говорите и правите странни неща. Сигурно ще се почувствате физически зле, може да треперите, да ви е студено и да чувствате, че контракциите не отшумяват, а се сливат. Възможно е да изпитате гняв или да се тревожите, а може да ви мине през ум, че не искате това бебе.

Спомням си, че аз реших да избягам и започнах да се боря да стана (бях коленичила до леглото) и когато партньорът ми се опита да ме спре, го засипах с такива ругатни, каквито никога повече не бих си позволила! Добре е да знаете за този преход (и да предупредите партньора си), защото много често хората изпадат в паника и започват да ви предлагат медикаменти, но само ако изчакат малко, всичко отново ще се успокои.

СТР.2: Втори етап на нормалното раждане

Вторият етап започва с родилните напъни и продължава около два часа за първо дете, но пак уточнявам, това е индивидуално. Те не са постоянни през двата часа, между другото, в случай, че решите да бягате ужасена. Все още ще имате контракции на равни интервали с почивки между тях. Но вече усещанията ще са съвсем различни от предишните. Те всъщност вършат конкретна физическа дейност – избутват бебето навън. Сега участвате активно по време на контракциите, вместо да се отпускате и почти да ги пренебрегвате, както правехте през първия етап.

Понякога в края на първия етап се налага доста да почакате, докато започне вторият. Възползвайте се, за да възстановите енергията си, вместо да се оставяте на хората около вас да ви пришпорват, и се опитайте да заемете оптимална поза. Запомнете, че когато сте изправена, тялото ви ще работи по посока на гравитацията, а не срещу нея.

Клек или полу-клек помагат, но ако сте уморена и ви се искада легнете, по-добре го направете на лявата си страна, вместо по гръб.

Много по-добре е да изчакате напън, за да започнете да се напъвате, вместо да се насилвате. Това е естествен рефлекс. Някои жени го изпитват чак накрая, особено ако са изправени, а при някои идва преди да имат пълно разкритие, обикновено защото бебето не е в защото бебето не е в правилно предлежание.

 Какво е нормално раждане? 

Трети етап на нормалното раждане

Третият етап на раждането е отстраняването на плацентата и мембраните след като бебето ви е родено. Но тогава вниманието ви ще е изцяло погълнато от новороденото!

Нормално раждане | видео