Какво да правим при ухапване от животно

• от

Вероятно вече си планирала семейната почивка на планина или море и броиш дните в календара до началото на пътешествието. Очакват те много приятни приключения, красиви моменти сред природата с най-близките ти, както и мигове на почивка и откровен мързел. Само че понякога почивката с деца крие и някои неприятни изненади.
Какво да правим при ухапване от животно

Какво да правим при ухапване от животно

Вероятно вече си планирала семейната почивка на планина или море и броиш дните в календара до началото на пътешествието. Очакват те много приятни приключения, красиви моменти сред природата с най-близките ти, както и мигове на почивка и откровен мързел.

Само че понякога почивката с деца крие и някои неприятни изненади. Летния сезон за съжаление включва различни инциденти и ухапвания от насекоми и всякакви животни.

За това е добре да предвидиш в багажа си и аптечка за аварийни случаи. За да си спокойна, че можеш да направиш най-наложителното, си приготви:

  • Препарат против ухапване от насекоми (основно комари и кърлежи). По аптеките се продават достатъчно добри варианти, подходящи и за съвсем малки деца;
  • Ако детето все още е в количка, можеш да вземеш комарник или балдахин за леглото му;
  • Памук, марля и лепенки са задължителна част от съдържанието на всяка преносима аптечка;
  • Йод, кислородна вода, риванол и дезинфекциращ спрей;
  • Бинт, в случай че се наложи да превързваш по-сериозна травма.
  • Антиалергични хапчета или капки, подходящи за деца. Понякога ухапванията или докосването до някои растения води до алергична реакция, за това е хубаво да се застраховаш;
  • Основните таблетки и капки при настинка, плюс сироп за кашлица.
  • Не забравяй и специалните препарати, ако се налага детето да се лекува от нещо за по-дълъг период от време;
  • Качествен крем или масло против изгаряне и такъв за след изгаряне. Децата имат нежна кожа и слънцето може да ги погали дори когато сте на полянката в гората;
  • Телефон на педиатрия или на спешната помощ в населеното място, където ще отседнете;
  • Посъветвай се с педиатъра на детето. Той със сигурност ще ти даде още разумни предложения. И все пак ако детето ти бъде ухапано от нещо не се паникьосвай. За щастие малките съкровища не могат да пострадат сериозно от ухапване на насекоми. А и в крайна сметка животните в гората, често пъти са много по-малко опасни от тези, които се срещат по улиците из градовете ни.

Насекоми

Обикновено се появява червено петно с различен размер, може да е подуто или с връхче. За щастие децата до към 7 месец не могат сами да разчесват мястото и твоята задача ще бъде максимално улеснена. Намазваш ухапаното с крем или някаква специална паста за такива случаи и регулярно подновяваш намазаното с ново, тъй като се изтрива лесно. На по-големите деца е трудно да им се обясни защо не трябва да пипат мястото. Има и хомеопатични средства за справяне с ухапвания от комари, оси и пчели (не забравяй да извадиш жилото им преди да лекуваш). Друг успокояващ трик е да намажеш мястото със соден разтвор (1 чаена лъжица сода, разтворена в чаша кипнала вода). Първото ухапване може да изглежда по-сериозно, петното може да се уголеми и дори мястото да оттече. Постепенно организмът на детето ще се научи да се справя с подобни атаки и нещата няма да изглеждат толкова страшни. За да предпазиш мястото от разчесване, може да залепиш някаква хубава шарена лепенка отгоре. Ако детето е пострадало от пчела или оса, трябва да следиш за алергични реакции. Появяват се силни отоци, обрив или хрипове и затруднение в дишането. Тогава задължително използвай антиалергични хапчета и най-добре моментално заведи детето в най-близката болница.

Кърлежи

След всяка игра в тревата и дори след плажа, преглеждай цялото тяло на детето, особено краката и сгъвките на коленцата. Кърлежите се закачат на такива скрити места с нежна кожа. В никакъв случай не дърпай кърлежа и не се опитвай да го извадиш насилствено. Намажи го с масло или някаква мазнина, така че да му пречи да диша и след известно време започни бавно с помощта на предварително дезинфекцирани пинцети да въртиш кърлежа по посока обратна на часовниковата стрелка. Ако нямаш нужните инструменти или те е страх, най-добре веднага заведете детето на лекар. Ако успееш да махнеш кърлежа, в никакъв случай не го изхвърляй. Първо го вдигни с пинцетите срещу светлината, трябва да има шест крачета, след това внимателно го прибери в буркан и го занеси в лаборатория. Кърлежите са преносители на много опасни болести и малко хора се сещат да запазят насекомото за изследване, а това ще улесни изключително лечението и мерките, които трябва да се вземат след това. Детето също трябва да бъде изследвано за заболявания като лаймска болест например.

Змии

Случва се рядко, но за съжаление е сред най-опасните инциденти сред природата. Трудно е да не забележиш ухапаното място, обикновено е по крайниците на детето и най-вече по краката. Образуват се две или четири ранички, мястото боли, оттича и се зачервява сериозно. Ухапванията от змия са опасни най-вече за децата и жените. Задължително трябва да обездвижиш ухапаното място, защото движението усилва кръвообръщението, което разнася отровата (ако има такава). Не изпадай в паника, змията най-вероятно не е отровна, но ти трябва да стегнеш с плат или бинт силно точно над раната и да поставиш така крайника на детето, че ухапаното място да е по-ниско от нивото на тялото. Задължително се обади в най-близката болница, за да приготвят серум против змийска отрова. Лекарите ще те посъветват по телефона какво да правите допълнително.
За да се предпази семейството от подобни инциденти е добре всички да избягвате неокосени поляни и гъсталаци. Змиите рядко нападат, само ако се почувстват застрашени, но за по-голяма сигурност се снабдете с по една дълга пръчка и с нея „проучвайте” терена преди да прекосите мястото.

Котки и кучета

Най-често срещаните инциденти са именно с тези животни. Ако е домашно, няма място за притеснение. Просто промий раната с кислородна вода или йод и наложи стерилна марля. Но ако котката или кучето са улични ще трябва да заведеш детето да бъде прегледано и ваксинирано против бяс.