Изпращането на CV е първата крачка в процеса на кандидатстване за нова работа. А за да заинтригува евентуалния работодател и да го мотивира да те покани на интервю в най-кратък срок, CV-то трябва да бъде успешно написано. Какво означава това? Информацията трябва да е достъпна, кратка и атрактивна и да представя уменията, способностите и професионалния ти опит в най-добрата светлина. Разбери как се пише успешно CV!
Общоприетият синоним за „автобиография“ - CV, всъщност е абревиатура от латинското наименование Curriculum vitae, което в буквален превод означава „Историята на моя живот“. Казано с по-прости думи, CV е кратко резюме от лични и професионални факти, които сa условие при кандидатстване за нова работа (или учебно заведение) и чрез които работодателят разбира дали кандидатът е подходящ за позицията.
Въпреки че стандартите за писане на CV в различните държави се разминават, навсякъде документът има една и съща цел – да представи картина на цялата ти професионална история. В България е наложен европейският формат за CV – Еuropass, чието предназначение е да улесни приемствеността между кандидатите с различни националности, признавайки техните способности извън езиковата бариера. Освен това Europass признава и квалификациите, добити от нелегитимни образователни или работни институции.
Наличието на универсална CV форма обаче не означава, че само трябва да попълниш графите, изреждайки всичко, което ти дойде на ум. Трябва да подбереш качествата си, които смяташ за свой най-голям приритет и с които би могла да заинтригуваш веднага вниманието на онзи, който разглежда CV-то ти. Защото според прочуванията, средностатистическият работодател чете автобиографиите на кандидатите между 20 и 30 секунди и прави избора си на базата на моментални впечатления. А измежду 100 CV молби, работодателят със сигурност няма да губи време да изчита цялата предоставена му информация, нали?
И така, какво съдържа едно успешно структурирано CV?
- Лична информация – Това е твоята визитка - задължителни са трите имена, адрес, телефон и адрес на електронна поща. Освен тях е желателно да присъстват дата на раждане и националност. Ако имаш деца и смяташ, че това би било предимство за позицията, напиши го към социалния си статус.
- Трудов стаж - Според новите стандарти професионалният опит се пише преди образованието като се започва с последната месторабота и се продължава в хронологична ретроспективност. Освен периода, за който си работила на съответните места, трябва да упоменеш фирмата работодател, сферата на реализиране и позицията, която си заемала. Към трудовия стаж трябва да включиш също и длъжностите на половин работен ден, стажовете и страничните професионални дейности, които смяташ за свое предимство. Добре е да се съсредоточиш върху последните две работни места, като уточниш отговорностите си, придобитатат квалификация и постиженията си (разбира се, ако има такива).
Именно тази графа е решаваща в избора на кандидат, така че наблегни на дейността, която си извършвала. Но бъди честна и точна в подбора на думи. Вземи предвид длъжността, за която кандидатстваш и трудовия си опит. В случай, че имаш период на изпълнение на неквалифициран труд, внимателно помисли дали и как отбелязването му ще се отрази на цялата ти останала работна биография и на мнението, което даденият работодател ще си изгради.
- Образование и обучение - Както при трудовия стаж и тази графа започва с последната завършена степен и се добавя нов параграф за всяка предишна като се приключва със средното образование. Вписва се периода на обучение, името на институцията, специалността и тясната специализация. Задължително се упоменава професионалната квалификация (магистър, бакалавър, аспирант), а ако имаш допълнителните квалификации от специализирани курсове и те са свързани с позицията, за която кандидатстваш, не ги пропускай.
- Лични умения и компетенции – тук се описват всичките ви странични способности и придобити умения - чужди езици, компютърна грамотност, комуникативност, технически познания и специализирани курсове. Ако смяташ, че ще е от значение, поясни мястото, където си ги усвоила, както и нивото на боравене. В много случаи, именно тези допълнителни умения надделяват в избора на служители, дори и кандидатстващият да няма висше образование, например. Притежанието на свидетелство за управление на МПС също се отбелязва – всички категории по шофьорска книжка.
- Допълнителна информация – тук можеш да впишеш всяка допълнителна информация, която смяташ, че ще е от полза за кандидатурата ти. Това може да са страничните ти хобита и интереси, лица за контакти, сертификати, членуване в организации и лична интернет страница (блог).
Успешно написаното CV се отличава с грамотност, структурираност и пригледност. То трябва да е не по-дълго от 3 страници във формат А4, напечатано на компютър (и принтирано, ако се подава лично) и с прикачена (най-често паспортна) снимка. Използват се книжовни думи и изрази, стегнат изказ и точни факти. Не забравяй, чрез CV-то ти „продаваш“ себе си пред работодателя и се очаква онова, което е написано да отговаря на действителните ти качества и умения. Така че бъди искрена.
Успешно написаното CV не ти гарантира работната позиция, но със сигурност ще те нареди сред привилигированите. Формално написаното CV (а то се разпознава лесно) може да провали шансовете ти да получиш работата на мечтите си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.