Сигурно и ти се надяваш детето ти да общува с лекота и да има повече приятелчета. Не чакай това да стане от само себе си – помогни му да развие социалните си умения.
Ти и таткото сте първите приятели на малкото съкровище. Това е съвсем нормално, защото вие сте тези, които се грижат за здраве и комфорта на бебчето. Малкото познава гласа ти още от утробата. Освен това малчуганите бързо свикват и запомням лицата на мама и татко. Така че във ваши ръце е да отгледате общително дете, като от най-ранна възраст му говорите.
В началото малкото няма да ви разбира, но постепенно ще осъзнае, че думите и действията са свързани, а това е един от първите уроци по общуване.
Общуването - стъпка по стъпка
- На 1 година: Нужда от самоконтрол.
На тази възраст е нормално приятелчетата на малкото ти да са децата на вашите роднини и по-близки приятели. Фактът, че ги вижда по-често, обаче, не означава, че ще играе с тях с желание. На този етап от развитието си децата все още не са наясно с разбирането, че трябва да споделят играчките си например. Ето защо малкото ще се нуждае от твоята помощ в тази посока.
- На 2 години: Учи го на думички
Повечето мъничета на тази възраст вече могат да казват някои думички. Помогни на детето и да научи някои фрази, чрез които ще може да изразява чувствата си. Така има вероятност хлапето да не прибягва например до удряне на някое връстниче, когато иска да се докопа да неговата играчка. Добра идея е да ограничиш времето за игра с други деца до 1 час на ден, като се стреми да даваш разнообразни занимания - рисуване, оцветяване, колички и т.н. Хитър трик е да позволяваш на всяко дете да играе с дадена играчка за определено време. Просто засичай с таймер или хронометър. Така никой няма да се чувства ощетен.
На 3 години: Подпомагай приятелски отношения
На тази възраст малчуганите завързват първите си приятелства. Не може да знаеш дали те ще прераснат в нещо сериозно или не. Това, което зависи от теб и таткото е да осигурите на малчугана и приятелчетата му подходяща среда за игри. Затова измисли занимания, в които може да включите и семейството на приятелчето на малкото ви.
На 4 години: Разшири кръга от приятелчета
На този етап малките започват да осъзнават, че са част от сложна социална среда. Те общуват на групи, макар че групите често се разпадат и променят. Детето ти може да не знае как да се присъедини към такава група (например съседските деца). Ето защо го научи на няколко фрази като: „Здравейте, аз съм Митко. Искам и аз да поиграя с вас.“. Друг вариант е да окуражиш хлапето да си играе с други деца, които виждаш, че знаят какво означава да се редуват.
На 5 години: Тренирайте уменията на малчугана
Ако детето ти е станало на 5 и вече ходи 1-2 години на детска градина, сигурно има свои приятелчета. Твоята роля е само да му помогнеш да поддържа създадените взаимоотношения и да прави така, че то и останалите да се чувстват добре. Например хлапето може да играе с детенце, което не му позволя да си сменят ролите (на криеница твоето дете все трябва да търси останалите). Научи малчугана да изразява своите чувства: „Този път искам аз да се крия“ и т.н.
Детето и приятелството
Как да помогнеш на срамежливо дете да се сприятели?
Преди всичко помни, че не броя на приятелите определя дали е общително детето ти. Напълно достатъчно е да има едно-две близки връстничета. Помогни му да „управлява“ социалните си умения като:
От раждането до 3-ата година – организирай срещи за игра с дечица, но не прекалено често.
Oт 3-ата до 5-ата година – предложи на малкото игри, от които то да избира. После го окуражи да предложи идеята на приятелчетата си. Избягвай да каниш у вас много деца. Игра за час с едно дете е добре за начало.
От 5-ата до 8-ата година – запиши детето на спорт, при който няма силно изразена конкуренция (танци, бойни изкуства и т. н). Твърде вероятно е то да се се сприятели с децата от тренировките. Не настоявай хлапето да играе с връстничета, може да му е по-комфортно с по-малки деца.
Раздяла с приятелче
За съжаление такива ситуации са неизбежни. Затова виж как може да помогнеш на малкото по-лесно да преживее случката:
Бъди съпричастна. Това е сериозен проблем за детето, така че не омаловажавай неговите чувства. Накарай хлапето да разбере, че ти си до него, че искаш да го изслушаш и подкрепиш. Бъди готова да споделиш някоя история от твоето детство, когато и ти си била изоставена от приятел.
Не обиждай другото дете. Дори да се изкушаваш не казвай лоши неща за невярното приятелче (представи си, че малките отново се сприятелят).Остави твоето дете само да прецени нещата.
„Преговорете“ случката. Понякога малчуганите не са осъзнали, че може би сами са причина за настъпилата раздяла. Припомнянето на случая може да ги накара да разберат защо се е стигнало дотук.
Говори за приятелството. Обясни на малкото, че истинските приятели не се разделят само заради някоя кавга. Окуражи малкото да си намери наистина верни приятелчета.
Когато хлапето не се държи добре
Отношението и постъпките на твоето дете също могат да разсърдят или обидят някое негово приятелче. В такава ситуация не се карай на малкото. Обясни му спокойно, че не си доволна от поведението му. Попитай го как би се почувствало, ако някой се държи по същия начин с него. Кажи му, че ако това се повтори, другите деца няма да го искат за приятелче. И разбира се напомни му, че трябва да се държи възпитано и с уважение към всички.
Автор: Цветанка Райчева-Скордева
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.