Когато става дума за повишение на заплатата ти или обсъждане цената на покупка, която искаш да направиш, трябва да се съобразяваш не толкова със сумата, за която се бориш, а с начина, по който водиш преговорите за нея. Но ако и ти си като повечето жени, които мразят да се „пазарят“, вероятно се чувстваш неловко да обсъждаш онова, на което вътрешно в себе си вярваш, че имаш право. Време е това да се промени – преговарянето е сред най-ценните качества на успешните бизнесмени и им отваря много заключени врати. Бъди като тях.

Вероятно най-трудната ти тема за преговори са парите. Защото при всяка друга ситуация можеш веднага да намериш разумни аргументи, за да докажеш тезата си, нали? Особено когато някой друг иска нещо от теб, а ти не можеш да му го осигуриш. Но когато ролите са разменени и ти си тази, която „иска“, все не успяваш да се настроиш достатъчно самоуверено. Според психолозите, това се случва заради 4 емоционални фактора, които протичат на подсъзнателно равнище:
– Не вярваш, че заслужаваш онова, за което ще преговаряш.
– Не вярваш, че околните мислят, че го заслужаваш.
– Знаеш, че заслужаваш повече, но не знаеш точно колко повече.
– Знаеш съвсем точно колко повече заслужаваш, но не знаеш как да го получиш.
Изключително важно качество в живота е да се бориш за себе си (и за парите си). Когато започнеш да получаваш по-малка от заслужената сума, каквито и повишения да получаваш след това, винаги ще тръгваш от по-ниска стартова позиция. И ще ти трябва много повече време, за да стигнеш нивото, към което се стремиш.
Да водиш преговори обаче не означава да си прекалено настъпателна. Разумният подход е да получиш онова, което заслужаваш, с помощта на благоприличен разговор. А да демонстрираш явен бойкот и враждебност, че не исканията ти не са удовлетворени, е още по-опасно. Помни, има много начини да постигнеш желаното. Важното е да намериш правилния подход и да се придържаш към дипломацията. Защото, ако не преговаряш (т.е ако не попиташ), отговорът винаги ще бъде „Не“. Така че без значение каква е целта ти – повишение в службата или покупката на нова кола / къща на изгодна цена, трябва да спазваш няколко прости правила.
Събери всичката възможна информация
Без значение за какво преговаряш, трябва да възприемаш себе си като адвокат. Което означава, че преди да кажеш дори една дума, преди да формулираш тезата си или да изложиш аргументите си, трябва да си изключително добре подготвена. Ако ще преговаряш за заплатата си, тогава провери в интернет какво е заплащането за подобни длъжности в други компании, консултирай се с някое компетентно лице, което би могло да ти подскаже какво да очакваш и ще си наясно как се оформят хонорарите, болничните и всички други финансови бонуси.
Представи си резултата
Повишение или нова кола не са достатъчно конкретни искания. Нужно е да знаеш сумата, за която ще преговаряш. А когато шефът ти те попита за цифра, да кажеш такава, която е с 10 % по-висока от първоначалната ти идея. Това ще му даде пространство за преговори (все пак нито една от двете страни не иска да се предава лесно).
Провеждай преговорите с изготвен списък с другите неща, които би искала да обсъдиш – повече отпуска, длъжност, възможност да работиш част от времето си вкъщи. Дори работодателят ти да не може да удовлетвори финансовите ти искания, да си подготвена с допълнителни предложения означава, че няма да си тръгнеш с празни ръце. Бъди готова за отказ
Ако решиш да „шантажираш“ шефа си с резервен план (или пък продавача, брокера и т.н.) по време на преговорите, ще трябва да си готова да си тръгнеш, ако не получиш онова, което искаш. Ако искаш да увеличиш шансовете си питането ти да бъде разгледано, не прибягвай към подобни трикове. Може да се окаже, че си прекрачила прага, преди още да си били готова.
Знай с какво си значима за работата
Ако преговаряш за пари, посочи на шефа какъв е приносът ти в печалбата на компанията, на спестените пари или на нещо, което е било полезно за всички, скоито работиш. Ако купуваш нещо, посочи на продавача каква добра сделка ще направи с теб. Но помни – и в двете ситуации избягвай извинителния тон в гласа си. Не започвай с фрази от рода: „Знам, че годината беше трудна за компанията“ или „Може това да не е възможно, но все пак реших да попитам“. Това не е начинът, по който преговарят мъжете. Тя вярват, че заслужават повече пари (или по-добра сделка), така че прекрачват прага с убеждението, че ще получат онова, което искат. И не е изненада, че често им се случва.
Имай желание да правиш неща, които другите не правят
Вземи за пример командировките. Не всеки е готов да пътува в името на работата, но за сметка на това, губи допълнителните финансови постъпления. Същото важи и за работата вечер, през уикендите, рано сутринта – въобще в нерагламентираните часове. Същото важи и за покупката на автомобил в определен цвят, която не върви особено бързо или има опции, които не са популярни сред масовия потребител.
Спри да се размотаваш
Последното нещо и това е свързано най-вече с избора на работа, отколкото с преговорите, ако искаш трудът ти да бъде по-добре платен, представяй конкретни резултати от конкретни действия. Може да се чувстваш нещастна по ред причини, но трябва да разбереш, че мъжете не напускат работа, просто защото им е хрумнало, както е характерно за жените. Обикновено, когато мъжете напуснат, те просто се издигат. И ти трябва да правиш същото!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.