Когато излезеш в градинката и твоят малчуган отказва да се отдели от теб, навел срамежливо глава, другите майки често ти казват каква късметлийка си с толкова кротко и послушно дете.
Но ти си знаеш, че вкъщи кротушанкото бързо се превръща в малък немирник, а и ти се иска да му помогнеш да развие някои социални умения, които да му бъдат полезни в живота...
Всяко дете минава през „срамежлив период”, когато опознава света от сигурното убежище - иззад полите на мама. Притеснително е, обаче когато хлапето се задържа в сигурното си убежище твърде дълго или дръзва да се изправи пред света само от там.
Ето няколко прости съвета, с които можеш да му помогнеш по пътя към придобиване на самочувствие:
- Избягвай да коментираш колко е срамежливо детето ти пред други хора в негово присъствие. Притеснителните малчовци или тези с ниско самочувствие са много чувствителни, когато се говори за тях.
- Не забравяй да го хвалиш! Понякога срамежливостта се дължи на ниска самооценка. Твоето дете има нужда от добри думи и окуражаване, за да знае, че се справя добре. По този начин бързо ще придобие повече увереност, за да се включва в игрите с останалите деца.
- Не го насилвай, а го поощрявай. Ако му дадеш достатъчно време и възможност да се отпусне, най-вероятно детето само ще пожелае да се включи в игрите на другите хлапета. Предложи му заедно да се приближите и да погледате отблизо. Малкото ти може да се заинтригува и да се включи, забравяйки за собствените си притеснения.
Тайни от кухнята
По време на детско парти, винаги има някой срамежливко. Ако той не пожелае да се включи сам в игрите, изпитан трик е аниматорите да го оставят първо да свикне с обстановката и да поглед, а след това да отидат при него и да го поканят да се включи. Ако детето отново не пожелае да направи това, е желателно да не се настоява (или поне не веднага :). По-късно му предлагат да участва в някоя игра, изискваща умения, които детето е уверено, че владее добре. Много помага също, ако родителят се включи с желание в играта :).
Разиграйте ситуацията
Полезно е да разиграете заедно с малкото ситуациите, които най-често го смущават - например контактуване с непознати хора или включване в колективни игри. Когато го правите - разменяйте си ролите.
Ако детето е по-малко, разиграйте ситуацията с помощта на любимите му кукли и играчки. Така за него ще бъде по-лесно и понятно да я възприеме.
Този похват е с много положителен ефект и е забавен, приятен и недиректен начин за преодоляване на притесненията.
Приеми го такова, каквото е
Страхотно е да се опиташ да помогнеш на своето дете в преодоляването на неговите притеснения и да го поощряваш да се общува с другите деца и да участва в игрите им. Но най-много помагаш на малкото си, като го приемаш и го обичаш такова, каквото е :).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.