Как да ускориш умственото развитие на детето?

• от

Всеки родител иска да има умно дете. И всеки родител би трябвало да бъде готов и да знае как да помогне на детето да развие интелекта си. Интелигентността в действителност е резултат от съвместното влияние на наследственост и среда. И двата фактора силно й влияят.
Как да ускориш умственото развитие на детето?

Как да ускориш умственото развитие на детето?

Всеки родител иска да има умно дете. И всеки родител би трябвало да бъде готов и да знае как да помогне на детето  да развие интелекта си.

Векове наред хората се питат каква е природата на интелигентността, защо са толкова различни интелектуалните им възможности и как да отгледат по-интелигентни деца. Тези въпроси засягат относителната роля на наследствеността и средата и имат важни последици във всекидневния ни живот. Интелигентността в действителност е резултат от съвместното влияние на наследственост и среда. И двата фактора силно й влияят.

За най-малките

1.Постоянно разговаряй с детето. Дори да ти се струва, че то не те разбира. Учените са установили пряка зависимост между равнището на детския интелект от количеството думи, които чува ежедневно. Освен това, колкото повече говориш на малкото, толкова по-вероятно е то да проговори по-рано. Старай се да акцентираш на обкръжаващите го и познати вече неща – за играчките, предмети в жилището и т.н.

2.Чети му книжки, още от най-ранна възраст. Мъничето не е в състояние все още да осмисли текста, но разбира принципа на четене – това, че в книгата има знаци, които се четат и картинки, които се разглеждат. Съвместното четене също така изгражда тясна емоционална между теб и детето, тъй като това време е посветено единствено на него. Не по-малко полезно е да четеш отново и отново една и съща книжка, като сменяш интонацията в репликите на героите и едновременно с мимики и жестове „играеш”. Това развива паметта, а удоволствието на малкото да „предскаже“ какво ще стане на следващата страница е несравнимо.

3.Използвай езика на жестовете. Не се притеснявай, че това може да бъде причина за по-късното проговаряне. Езикът на жестовете оказва положителен ефект на развитието на интелекта. Изчислено е, че интелектът на 2-годишни деца, ползващи приблизително 20 жеста, е по-висок от тези, които не използват жестове и освен това започват да говорят по-рано от връстниците си.

4.Не залагай на „сложните“ играчки. Според изследванията, най-простите играчки, като топка или кубчета – много повече развиват мисленето и въображението на детето, отколкото разни скъпи вещи. Играчки, на които просто трябва да се натискат дадени копчета развиват навика на следване на инструкции, но не и въображението. А с една топка и най-малкото дете може да открива нови възможности за използване.

5.Понякога оставай детето само. То трябва да се научи да се занимава и да учи самостоятелно. Осигури книжки, моливи, играчки и бъди наблизо – нека малкото само се забавлява, но и да знае, че в случай на нужда винаги може да те повика.

Подобри паметта

Едно от важните условия за умственото развитие на детето е добрата памет. Когато я притежава, то по-бързо се развива, овладява речта, в училище се справя по-добре. Как да подобриш паметта?

1.„Изработвай“ ритуали. Определени ежедневни ритуали помагат на детето по-бързо да запомни последователността на дадени действия (например къпане, обличане, приспиване) и да се придържа към тях. Ако малкото вече може да говори, можеш да го питаш след дадено действие какво следва. Колкото по-рано установиш подобни правила, толкова по-бързо детето ще ги изпълнява самостоятелно, без твоя помощ, а по памет. Или създаването на навици от най-ранна детска възраст, по-късно пестят енергия и усилия, и отварят път за нови знания и трупане на опит.

2.Играйте на „запомняне“. Това може да става както целенасочено, така и чрез случайни въпроси. Например разгледайте една картинка, после я скрий и помоли детето да каже какво е имало нарисувано. Или случайно можеш да попиташ: „Какъв цвят е мечо? А какво в стаята има същия цвят?“.

3.Поощрявай детето да повтаря след тебе действията. Детето запомня по-добре когато повтаря действията, а не просто да ги наблюдава отстрани. Ако искаш да научиш малкото да направи кула от кубчетата, първо я направи ти, като го окуражаваш да ти помага, а после непременно го помоли то да повтори действието само с твоята подкрепа.

4.Спомняйте си. Периодически „връщай“ детето към интересни за него събития – посещението в зоологическата градина, ходенето в кукления театър – и го питай за неговите впечатления и спомени.

З важни стъпки

Умственото развитие на детето обикновено включва три основни компонента: емоционално, речево и логическо развитие. Всеки един компонент има определено време, в което се полагат основите и се развива особено успешно.

Емоционално развитие: от раждането до 18 месеца.
Психолозите считат, че 80% от професионалните успехи зависят от емоционалното състояние на човека. Емоциите (такива като удовлетвореност, надежда, тъга, радост от общуването с други хора и др.) започват да се развиват от самото раждане и често зависят даже от това, дали бебето е нахранено добре. И ако емоционалното развитие продължава цял живот, то основите се формират в най-ранно детство.

Ето няколко правила, с помощта на които можеш да ускориш емоционалното развитие на мъничето:
1.Създай спокойна атмосфера около него. Усмихвай се често.

2.Утешавай мъничето, когато е натъжено.

3.Обяснявай причините за твоите откази, а не просто да казваш „не трябва“.

4.Хвали малкото човече за доброто поведение.

5.Обяснявай на детето как неговото поведение влияе на околните.

Речево развитие: от раждането до 10 години.

Колкото повече общуваш с мъничето, толкова по-бързо и то ще се научи да говори. Възрастният, изучаващ чужд език, не може с такава лекота да овладява граматическите и речеви конструкции, както това прави малкото човече.

Можеш да ускориш речевото развитие като:

1.От самото раждане чети на малкото книжки, като не обръщаш внимание на това дали те разбира.

2.Винаги отговаряй на бебшките звуци и гукане.

3.Показвай на мъничето вещите около него и ги назовавай. Произнасяй ясно думите, говори изразително.

4.Обяснявай на детето какво правиш в даден момент.

5.Разучавайте стихчета и песнички.

6. Никога не говори на детето на неговия „бебешки” език, а изговаряй думите правилно, като го стимулираш да овладее по същия начин изговора им.

Логическо развитие: от 1 до 5 години.

Логиката помага да си обясниш много явления и ситуации. Както е известно логиката е тясно свързана с математиката. А дори и да ти се строи странно, според различни изследвания, много често развитието на математическите способности зависят от добрите музикални възможности. Как да стимулираш логическите и математическите способности?

1.Слушайте заедно с малчо класическа музика или друга подходяща, ако не си привърженик на класиката и слушането й само те натоварва. Осигури му музикални играчки.

2.Давай на малкото да играе с различни по форма, цвят и материя играчки.

3.Учи детето да сортира предметите по признаци (например кръгли предмети или играчки-животни).

4.Измислете математически игри. Например бройте стълбите, по които се качвате или слизате. Обръщай внимание на количеството на предметите. Например в чинията има две мандарини и един банан. А колко общо са плодовете?

5.Асоциативното мислене и наблюдателността също са важни за логиката. Интересна игра е например следната: Ти започваш изречението, а детето трябва да го довърши. Например: „Вечер слънцето залязва, а сутрин...“; „Дъждът намокри тревата, а слънцето я...“ и т.н.

Любопитно

Храната също има отношение към развитието на ума и интелекта. За правилната работа на мозъка са от значение продуктите с голямо съдържание на микроелементи (цинк, калций, желязо, йод) и витамини (А, С, Е).

  • риба, хляб, пуешко месо – подобряват паметта
  • ябълки, броколи, грозде, круши – подобряват активността на главния мозък
  • млечни продукти, портокали – подобряват функционирането на нервната система
  • месо, сушени плодове, фасул – способстват за концентрация на вниманието

Консултант: Даниела Стоянова, психолог