Всеки родител иска най-доброто за детето си и търси начини максимално да стимулира всичките му потенциални качества и умения, включително интелекта.
За съжаление, в динамичния и технологичен XXI в., повечето родители предпочитат да използват телевизията, компютрите и смартфоните за „ограмотяване” на своите подрастващи питомци, като по този начин постигат точно обратното на горепосочената цел.
Не правете тази грешка. Вижте как естествено и многообразно да стимулирате интелекта на детето, като същевременно сте активен участник в процеса.
Кърмете детето
Майчиното мляко е безценен източник на полезни химични елементи за мозъка на детето и има много привилегии за организма му, включително защитата от заболявания и укрепването на имунната система. А изследванията показват, че децата, които са кърмени (поне през първите 6 месеца от живота им) са не само по-здрави, но и по-умни.
Упражнявайте заедно четенето
Това е една от най-значимите дейности за интелекта на детето, тъй като подпомагат писмените, говоримите и познавателните му умения, възпитават любовта към литературата и подпомагат цялата му образователна активност. Четете му дори още да не разбира значението на думите, тъй като така му давате добър старт за развитие на езиковите умения. Проучванията пък показват, че
когато дете под 4-годишна възраст е активен уастник в четенето, коефициентът му на интелигентност значително се повишава. Насърчавайте детето да размишлява на глас за героите и ситуациите в любимата му книжка, да чете само и да задава въпроси, свързани със сюжета.
Насърчавайте детето да закусва
Детският мозък се нуждае от балансирано количество хранителни вещества като глюкоза, желязо, витамини А и В, цинк и фолиева киселина, които могат да се набавят от закуската. Тя може да бъде просто овесена каша, пълнозърнесто мюсли (без изкуствени подсладители) или чаша прясно изцеден плодов сок. Доказано е, че децата, които закусват имат по-добра памет, по-продължителна концентрация, успешно се справят с предизвикателствата, получават по-високи оценки и резултати на тестове, фокусират се по-бързо.
Хранете детето правилно
Това е важен фактор за интелектуалното му развитие. Протеините (яйца, риба, месо, бобови култури, ядки) в менюто подобряват вниманието, бдителността и мисленето. Въглехидратите също действат като гориво за мисълта, а най-полезни са хранителните вещества в пълнозърнестите храни и плодовете. Не на последно място, витамините и минералите са от съществено значение за здравето на мозъка.
Забранете на детето вредните храни
Те намаляват коефициента на интелигентност и водят до затлъстяване. Засищат, но не осигуряват жизненоважните за организма и правилното развитие вещества.
Приспивайте детето рано
Проучванията показват, че пълноценният нощен сън подобрява уменията по чужди езици, математика и четене. Децата в предучилищна възраст трябва да спят най-малко 11 часа, а до 12 - годишна възраст - най-малко десет часа.
Запишете детето на спорт
Физическите упражнения не само подсилват опорно – двигателната система на детето, но стимулират интелекта му. Те увеличават притока на кръв към мозъка и спомагат за
натрупването на нови мозъчни клетки. При това с по-дълготраен ефект, отколкото при възрастните. След спортни занимания концетрацията се повишава, действията стават по-мобилизирани, познавателните способности се разгръщат.
Запишете детето и на музикални уроци
Като му позволяват да участва в ситуации, които ще са от полза в различни сфери от живота, те стимулират умствените му способности. Свиренето на музикален инструмент или пеенето в хор, особено между 6- и 11-годишна възраст, благоприятства правилното мислене и разгръща разбиранията за пространство и време. Слушането на музика пък подобрява паметта, вниманието, мотивацията и усвояването на нови знания. Не на последно място, музиката премахва стреса.
Обмислете чуждоезиково обучение за детето
Децата, които владеят два езика се фокусират по-добре под напрежение и възприемат по-бързо нова информация. Освен това, изследванията са доказали, че малките деца усвояват новите езици много по-лесно, с почти перфектни граматика и произношение.
Общувайте с детето
Комуникацията у дома е добра тренировка за общуването на детето с хората навън и дава безценна основа за интелектуалното му развитие. Учете го какво да говори, кога да говори и как да се изразява, и самите вие бъдете добър пример за книжовна и комуникативна култура. Поощрявайте го, когато отговаря правилно, защото така ще укрепите самочувствието му и ще избегнете интровертност (затвореност в себе си). Гушкайте го, давайте му цялото си внимание и му показвайте обичта си – това подпомага развитието на мозъка и елиминира мрачните емоции. Играйте заедно, четете заедно, пейте заедно, забавлявайте се заедно, бъдете негов пръв учител за заобикалящия го свят и за общуването с него.
Включете в заниманията му стратегически игри
Шах, ребуси, пъзели, гатанки, интерактивни стратегически игри - всичко, което мотивира детето да мисли и да търси решение на дадена игрова ситуация, е отлична тренировка за сивото му вещество. Оставяйте го да се справя само, но понякога се включвайте като негов съперник - състезателният дух е чудесен мотивиращ елемент за интелекта му.
Извеждайте детето редовно на разходка
Водете го сред природата, в музея, на театър, на екскурзии. Не пропускайте и игрите на детската площадка, където може да общува с връстниците си и да обменя с тях опит, идеи, впечатления. Така то по-лесно гради основите на интелектуалните си, социални, физически и емоционални умения.
Накрая, едно малко условие. Когато стимулирате интелекта на детето си, помагайки му да изследва заобикалящия го свят чрез разходка, разговори, игри или уроци, не го претоварвайте (ще го разберете по реакциите му)! За да избегнете едностранчивото сетивно изтощение и хиперстимулация, фокусирайте се върху естественото общуване и простите игри. В случай, че детската стая е претрупана с устройства и занимания за насърчаване на умствените способности, малчуганът трудно ще успява да фокусира вниманието си на едно място.
А ако наистина искате да помогнете на детето да разгърне целия си умствен потенциал, просто не спирайте да го подкрепяте и да го насърчавате в действията му. Никога не позволявайте то да се чувства като на самотен остров, далеч от вашия свят (светът на възрастните) и вместо това го включвайте във всички домашни дейности, изслушвайте предложенията, оплакванията и разказите му (колкото и глупави да са) и му позволявайте да поема инициатива в ежедневните занимания.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.