Как да се справиш с лошия шеф

• от 1

Може би имаш шеф, който проявява някакъв вид дискриминация спрямо служителите си? Или пък шеф, който приписва всички заслуги на себе си?
Може би имаш шеф, който проявява някакъв вид дискриминация спрямо служителите си? Или пък шеф, който приписва всички заслуги на себе си? Може би шефът ти смята, че нямаш личен живот и те кара да оставаш ежедневно до късно след работно време? Или пък ти дава толкова много задачи, че ти е невъзможно да изпълниш крайните срокове (или пък той постоянно ги променя)? Може би шефът ти е патологичен лъжец или пък проявява лично отношение към служителите си?

Лошите шефове, без значение в какъв аспект, се срещат във всяка фирма или предприятие. Музиката и киното обичат да ги иронизират и ти се смееш на карикатурния им образ. Но когато се срещаш с тях всеки ден, изобщо не ти е до смях. И за съжаление, според проучванията се оказва, че в последно време техният брой значително е нараснал. И че съществува възможност лошото отношение да е просто част от фирмената политика.

И така, какво можеш да направиш, ако работиш с лош шеф? Следващите няколко препоръки може и да ти помогнат да се справяш по-лесно с ежедневното напрежение, но помни – понякога  трансферът е единственото решение. Или да изиграеш шефа си.

Увери се, че правиш всичко правилно

Първото разрешение на проблема е честният анализ на действията и поведението ти. Как се справяш с работата? Винаги ли си избирала трудния и дълъг път или прибягвате до лукавство, клюки и слабо представяне? Като човек е нормално да си била засегната от лошото отношение на шефа към труда ви. Опитай се да игнорираш тези фактори и се фокусирай върху работата си, за да видиш дали така нещо ще се промени. Открий други източници на положителна мотивация, които да изваждат наяве най-добрите ти способности.

Състави списък с лошите „навици“ на шефа

Второто разрешение на проблема е малко по-сложно, но би трябвало да ти подейства очистително. Направи списък на всички неща, с които шефът ти те изкарва извън равновесие. Остави този списък да отлежи няколко дни и след това го прегледай отново, прибавяйки или зачерквайки действия въз основа на наблюденията ти. След това направи класация – от най-дразнещия – към най-малко дразнещия „навик“. Избери първите две от трите най-лоши обиди и помисли варианти за различно поведение на шефа ти в тази ситуация. Коригирай тези варианти, така че сарказмът и гневът да изчезнат. Предтсави вариантите пред доверен приятел, който е безпристрастен към ситуацията. Отново направи корекции.

Когато се почувстваш комфортно от мисълта, че предположенията ти са положителни и полезни, помисли да си насрочиш среща с шефа, за да ги обсъдите. Може би е по-добре да предложиш среща извън офиса – на обяд или кафе. Забрави емоциите си, но бъди подготвена за емоционална реакция от страна на шефа си. Възможно е той да не си дава сметка за поведението си и тази среща да се окаже много положителна за всички замесени в ситуацията. Възможно е обаче и да приключи зле.

Води си записки на „нападенията“

Третото решение предполага да документираш в тетрадка или бележник всяка проява на лошо отношение от страна на шефа ти. Не прави оценки и не пиши емоционални словоизлияния. Просто изложи ситуацията и как лошото поведение се е отразило на работата ти – както и на останалите в отдела. Това може да те накара да почувстваш облекчение и да преодолееш огорчението си. Но някой ден, ако решиш да смениш работното място, може да решиш да оставиш бележника на доверен колега в „Човешки ресурси“ или дори на някой по-влиятелен в йерархията.

Намери си ментор

Ако обичаш фирмата, но мразиш шефа си, още едно решение е да намериш ръководител в друг отдел на компанията, с когото да изградиш отношения „наставник – ученик“. Напътстването е фантастична стратегия, за която трябва да помислиш дори да имаш добър шеф, защото менторът е човек, който може да ти помогне по много начини – от съвет до препоръка. И в ситуацията с „лошия шеф“, менторът може да е добър звукоотразител, който дори, ако си записала всички обиди, може да се погрижи  за ситуацията и да има силата да направи нещо в твоя полза.

Уведоми по-всишите в йерархията

Последната алтернатива е да уведомиш началството или някого в "Човешки ресурси", за неприемливото поведение на шефа ти. Докато логиката подсказва, че компанията не би искала ръковоно лице, което проявява обидно отношение или лоша продуктивност, често в реалността се случва друго. Ти ще бъдеш обявен за провокативен, враждебно-настроен и оплакващ се служител и дните ти в офиса ще бъдат преброени.

Не жертвай здравето и самоуважението си

Най-лошото нещо, което можеш да направиш, е просто да НЕ правиш нищо, надявайки се, че проблемите ще се разрешат. Нито една работа, шеф или фирма не си заслужават да загубиш здравето, здравия разум или самоуважението си. Ако не можеш да намериш начин да се справиш и/или шефът ти просто никога няма да промени лошото си поведение, би трябвало веднага да задействаш мрежата си от контакти и да започнеш да си търсиш нова работа – в или извън настоящата фирма. Все пак, ако обичаш фирмата, трансферът би бил най-добрата опция – но помни, че шефът ти може да е толкова зъл, че да саботира прехвърлянето ти. Опитай се да не напускаш, преди да си намерила нова работа, но ако ситуацията е наистина непоносима, тогава трябва да помислиш да си тръгнеш, за да спасиш себе си.