По време на бременността едни от най-натоварените органи са бъбреците. Освен това протичащите хормонални промени в организма на бъдещата майка благоприятстват възникването на проблеми с тези органи и с пикочните пътища.
Именно хормоните са виновници за намаляването на тонуса на гладката мускулатура на пикочопроводите, чашките и легенчетата на бъбреците. Тези промени водят до задържане на урината. Процесът се „задейства“ още в първите месеци на бременността, когато дори плодът не е достатъчно голям, за да притиска механично пикочния мехур и пикочните пътища на бременната.
Препоръчвам на жените още преди да забременеят да се грижат за здравето на бъбреците си.
На първо място прегледите при специалист нефролог трябва да се правят профилактично, а не чак, когато възникне проблем. Необходими за целта са изследване на кръв, изследване на урината и урокултура (посявка на стерилна урина върху среда, за да се провери дали ще бъдат изолирани микроорганизми). Най-важното е въобще да не се стига до бъбречно заболяване, защото при бременните жени списъкът с безвредните за състоянието им лекарства е ограничен.
Профилактичните прегледи преди и по време на бременността са важни и за диагностицирането на безсимптомната бактериурия. Това е състояние, при което има наличие на бактерии в пикочните пътища, като те не предизвикват дискомфорт или болка. Проблемът се открива с изследване на стерилна урина и урокултура. Така се установява наличието на микроорганизми и се преценява кой е най-подходящият антибиотик за борба с тях. При бременните пациентки целта е да се избере медикамент, които действа против бактериите и не е токсичен за плода. Добре е да се знае, че нелекуваната инфекция може да окаже влияние върху здравето на нероденото дете.
Добрата профилактика на бъбреците започва с редовното ходене по малка нужда. Важен е също и приемът на течности, които водят до т.нар. „измиване“ на пикочните пътища. Така микробите имат по малък шанс. Погрешно е, че много бременни пият по-малко течности с цел да не получават отоци. Причината за тях обаче е готварска сол. Тоест тя трябва да е в по-малки количества.
Съветвам бременните да хапват повече храни, които съдържат целулоза. Те способстват за редовното изхождане. Запекът също може да доведе до по-лесно инфектиране на пикочните пътища.
При най-малките тревожни симптоми като парене при уриниране, щипене, дискомфорт бременната трябва да отиде на преглед при специалист. Така инфекцията може да бъде хваната в самото начало и да бъде излекувана бързо. Не бива да се прибягва до самолечение, защото едно възпаление на пикочния мехур може лесно да стигне до възпаление на бъбреците. Разрешените обезболяващи са папаверин, но-шпа и парацетамол.
Нужно е да знаеш
В летните месеци лесно се изстива и това може да стане причина за проблеми с бъбреците. За да се предпазиш:
- следи краката ти да са сухи и да им е топло;
- носи си винаги лека дреха за намятане;
- не стой на течение;
- носи памучно бельо. Изкуственото запарва повече и създава по-добра среда за развитието на микроорганизми.
- избирай бодита вместо къси блузки. Кръстът ти не трябва да е гол;
- купувай си удобни дрехи, които да не те стягат;
- приемай минимум по 1,5-2 литра течности на ден.
Д-р Теменуга Тихолова, интернист-нефролог, МБАЛ „Доверие АД“, гр. София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.