Как да се предпазим от Хепатит А?

• от 1

Вирусният хепатит тип А е широко разпространено заболяване, което засяга предимно млади хора.

Как да се предпазим от Хепатит А?Вирусният хепатит тип А е широко разпространено заболяване, което засяга предимно млади хора. За разлика от хепатит В и С, хепатит А не става хроничен. По-често заболяването се среща през есенно-зимният сезон.

Хепатит А, известен още като болестта на мръсните ръце, причинява възпаление на черния дроб. След правилно лечение обаче, при повечето хора отшумява напълно и без дълготрайни увреждания. След преболедуване на хепатит А се създава траен имунитет.

Поради начина си на разпространение вирусът на хепатит А има епидемичен характер. Част от хората имат изградени антитела срещу вируса му, въпреки че не са имали клиничните признаци на болестта и не са се разболели. Преносител и причинител е болният от хепатит човек, независимо от тежестта на болестните прояви – от тежко изразени до т. нар. "здраво заразоносителство". По-лошото обаче е, че 70 – 80% от всички пациенти изкарват хепатит А без да знаят, че са били болни.

Вирусът на хепатит А се отделя с изпражненията на заразения и се предава подобно на другите чревни инфекции чрез замърсена храна, вода, замърсени ръце , прибори за хранене и др. Трябва да се знае, че вирусите в околната среда, остават жизнеспособни със седмици и месеци.

Заболяването протича с разнообразна клинична картина. При типичните случаи се разграничават три етапа: начален (най-заразителен), иктеричен и възстановителен. Първите болестни прояви са нехарактерни. Най - често заболяването започва със смущения в храносмилателната система – тежест или болезненост "под лъжичката" и дясното подребрие, обща отпадналост, липса на апетит, гадене и повръщане, диария или запек. По- рядко заболяването започва с грипоподобни оплаквания – мускулни и ставни болки, умерена температура, обща отпадналост. Понякога по-изявени са някои алергични признаци, като упорити болки в ставите или кожни обриви, подобни на уртикария. Посочените оплаквания продължават няколко дни и към тях се добавят пожълтяването на очните лигавици и кожата, потъмняване на урината и избледняване на изпражненията.

Заболяването може да протече и без поява на жълтеница. При всяко неразположение сред контактните следва незабавно да се търси лекарски съвет за уточняване на причината. Когато в семейството се открие болен от вирусен хепатит, той трябва да постъпи в болница за лечение и изолация. Членовете на семейството, които са били в контакт с болния, подлежат на медицинско наблюдение за 45 дни (личните лекари извършват необходимите изследвания през този период). В дома на заболелия се извършва дезинфекция.

Как можем да се предпазим от Хепатит А?

-  Поставяне на ваксина срещу хепатит А – най-добрият метод за превенция. Могат да се ваксинират всички над 12-месечна възраст. Родените след 1992 г. са ваксинирани срещу хепатит В, но нямат задължително поставени ваксини срещу хепатит А. Родените преди 1992 г. нямат задължително поставени ваксини срещу хепатит А или В.

Необходимо е спазване на стриктна хигиена от населението. Старателно миене на ръцете след ходене до тоалетна или смяна на памперси. Използване на индивидуални кърпи и прибори при заразен член от семейството.

Внимателно измиване на плодовете и зеленчуците или обелване.

- При всяко неразположение с посочените по-горе симптоми, особено сред контактните, да се търси консултация със съответния личен лекар.

- Собствениците на обекти за обществено хранене и производство и търговия с храни да проведат допълнителен инструктаж на всички служители за стриктно спазване на необходимите дезинфекционни и хигиенни мерки.

Директорите на всички детски, учебни и социални заведения стриктно да спазват всички дадени указания и препоръки.

Родителите, своевременно да уведомяват детските и учебни заведения при заболяване на детето от вирусен хепатит тип А, с цел ранно откриване и проследяване на контактните и предприемане на съответните мерки".

При контакт със заразен от хепатит А – до две седмици след контакта Световната здравна организация препоръчва поставяне на ваксина за хепатит А. Допълнителна възможност е инжектирането на имуноглобулин.

- Съдовете за храна, приборите за хранене, личните вещи и бельото на болния се обеззаразяват по следните начини: Изваряване на съдовете и приборите за хранене в продължение на 30 мин. Избърсването на пода с дезинфекционен препарат - 3% р-р на Тризон.