Намери подходящата мотивация и върни тялото си във форма.
Избери своя начин за отслабване!
Намери време за физически упражнения. Прекарвайте с бебето колкото се може време навън (добре е и за двамата). А неговата тежест, която носиш с кенгуруто, или буташ в количката, ще помогне да изгориш още калории.
Извади от менюто си празните калории (например въглехидратите от сладките тестени изделия.) Намали порционите. Открий нови рецепти с пилешко и риба. Богатият на фибри пълнозърнест хляб и негови производни ти помагат да хапваш по-малко, защото те оставят с усещането за ситост.
Кърменето е добър начин за „губене“ на калории. За производството на мляко тялото ти се нуждае от около 500 „екстра“ калории на ден, затова ги гори по-бързо, отколкото успява да ги възстанови. А и постоянната жажда те кара да пиеш повече течности, също полезно за добрата ти форма. И още една добра новина: изследвания сочат, че майките, кърмили децата си поне три месеца, през следващите десет години трупат по-бавно килограми от некърмилите.
Сравни няколко програми за отслабване, преди да избереш своята, отговаряща най-добре на твоя начин на живот и семеен бюджет.
Болна тема на повечето от нас са сладките изкушения. Замени ги с плодове и нискомаслено кисело мляко.
Силовата тренировка и трупането на мускули подсилват метаболизма, което допринася за горенето на калории.
Наспивай се! Липсата на сън води до хормонален дисбаланс, който не допринася за загубата на килограми.
Намали големината на порциите – от психологическа гледна точка колкото ти бъде поднесено, толкова изяждаш. Ползвай чинийка за салата, в която да сложиш по-малко храна.
Закусвай. Купичка пълнозърнесто мюсли+кисело мляко рано сутрин е добър старт за твоя метаболизъм и ще те възпре от преяждане през деня. Проучвания сочат, че почти 80 процента от хората, успешно отървали се от излишни килограми и запазили желаното тегло, ядат закуска всеки ден.
Кърмете, за да сте щастливи и здрави
След раждане най-важно е не толкова свалянето на килограми, колкото здравословното хранене на родилката. Рационалното хранене е пряко свързано с кърменето на нейното бебе. Така тя ще може да кърми детето си през първата година след раждането и да сваля килограми, без особени усилия. Радостен е фактът, че българките все повече кърмят, вместо да ползват адаптирано мляко. Това се отразява върху теглото на жената, както и върху здравословното състояние на кърмачето.
Погрешно е схващането, че една кърмачка трябва да се храни в по-големи порции като за човек и половина. Ако майката спазва една разумна диета, тя няма да напълнее.
Трябва да се набляга на храна, несъдържаща белтък на кравето мляко. Белтъчините са важни, но трябва да се набавят от пуешкото, заешкото месо и рибата. Не бива да се приемат в големи количества краве прясно мляко, телешко месо (говеждо може!) и замразена риба – алергизират бебешкия организъм. Соковете с консерванти и компотите не са полезни нито за майката, нито за кърмачето. С тях наднорменото тегло е гарантирано, както и евентуална алергия при новороденото. Минералната вода е напълно достатъчна и възстановява течностите. Чаят, който стимулира лактацията, е важен в първите месеци след раждането. Билковите отвари също са допустими.
Плодовете (освен цитрусите) са позволени без ограничения.
Сред сирената козето се доближава най-много до майчиното мляко и не предизвиква алергии.
Яйца, шоколад и мазнини (в пържените ястия) трябва да се избягват – те се трупат в женския организъм под формата на мастни клетки, а при кърмачето алергизират и са вредни за него.
Бобовите растения и оризът трябва да се редуцират. Газираните течности не са полезни заради коликите. Бъдете внимателни с храни като зелената салата, които биха могли да съдържат нитрати над допустимото.
Тестените изделия не дават нищо ценно на бебето – нито калории, нито белтъчини. Калориите отиват при майката и са за нейна сметка.
Съветите на д-р Антоанета Добрева, началник Неонатологично отделение II САГБАЛ „Шейново“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.