Как да облекчиш родилните болки?

• от

Свикнала си да свързваш раждането с мисълта за болката - това е и най-големият страх на повечето бременни. Възможно ли е да превърнеш голямото събитие в красиво изживяване?
Как да облекчиш родилните болки?

Как да облекчиш родилните болки?

Свикнала си да свързваш раждането с мисълта за болката - това е и най-големият страх на повечето бременни. Възможно ли е да превърнеш голямото събитие в красиво изживяване?

Класически методи за обезболяване

Епидурална упойка

Какво представлява: При нея се въвежда анестетик в епидуралното пространство (в основата на гръбнака). На мястото на иглата се поставя специален катетър, през който ако е необходимо, се коригира количеството на анестетика.

Как действа: Веществото временно притъпява сигналите за болка, които постъпват в мозъка, като анестезиологът дозира упойката според твоите нужди.

  • Предимства: Епидуралната упойка е сред най-надеждните и ефективни методи за обезболяване при раждане. Може да се дозира според необходимостта. Облекчава неприятните усещания по време на контракциите.
  • Недостатъци: Поради намалената си чувствителност и временна обездвиженост необходимостта от употреба на вакуум или форцепс може да се увеличи. Възможни са нежелани странични реакции, като: главоболие, болки в гърба, понижаване на кръвното налягане и др.

Спинална анестезия

Какво представлява: Инжектиране на анестетик в основата на гръбначния стълб.

Как действа: Действието е подобно като при епидуралната упойка, но разликата е в това, че се поставя еднократно.

  • Предимства: Може да се използва при цезарово сечение или при асистирано раждане, ако преди това не е поставена епидурална анестезия. По-бързо се разгражда от общата упойка.
  • Недостатъци: Не може да се дозира по необходимост, а се поставя еднократно и действа в продължение на около 5 часа. По време на действието й няма да можеш да ходиш, така че ще ти се наложи да използваш уретрален катетър. Частичното временно обездвижване може да те накара да се чувстваш неприятно, но веднъж поставена, действието й не може да бъде преустановено.

Опиоидни аналгетици

Какво представлява: Природни и синтетични вещества, които действат подобно на морфина. Въвеждат се в организма инжекционно.

Как действа: От една страна те служат за премахване на болката, а от друга влияят успокояващо и отпускащо. Необходими са около 20 минути, за да подействат, в зависимост от това дали са инжектирани венозно или мускулно.

  • Предимства: Освен да намалят болката ти, опиоидите ще намалят тревожността ти, ако си прекалено превъзбудена. Дават ти възможност да си почиваш и отпускаш, ако ти предстои по-продължително раждане.
  • Недостатъци: Възможни са странични ефекти като чувство за умора и отпадналост, повръщане.Тези вещества могат да достигнат до бебето ти през плацентата и да доведат до затруднено дишане, както и да окажат влияние върху кърмата ти.

Все повече специалисти обръщат внимание на контрола върху болката и психическата нагласа на бъдещата майка, за да бъде стресът по-малък както за нея, така и за бебето й. Предварителната подготовка е от голямо значение и със сигурност ще ти помогне да преживееш по-леко най-значимото събитие в живота ти.

Алтернативни методи за обезболяване

Вода

Какво представлява: Известно е, че топлата вода намалява болката – раждането в специална вана е естествен метод за обезболяване. Топлият (но не горещ!) душ също успокоява тялото.

Как действа: Релаксацията във водна среда стимулира производството на хормони, които притъпяват болезнените усещания и създават приятно чувство, и предпоставки за спокойно раждане не само за теб, но и за бебето.

  • Предимства: Не се използват игли и не се инжектират вещества със странични явления. Раждането протича значително по-бързо и спокойно за теб и за мъничето. Такова раждане се практикува в България от обучени за целта екипи.
  • Недостатъци: При раждането във вода не могат да се използват традиционните анестезии. Този тип раждане се заплаща и изисква предварителна подготовка, а и не навсякъде се практикува. Не се препоръчва при бременни с усложнения, при определени заболявания, както и при по-възрастни родилки.

Иглотерапия (акупунктура)

Какво представлява: Въздействие върху определени точки в човешкото тяло чрез убождане с игла или с топлина от тлеещ пелин (мокса). Това оказва ефект върху различните органи, системи, зони и състояния. Въздействието извън точките не се различава от плацебо. Може да се прилага в комбинация с други методи – диета, движения, психотерапия и др.

Как действа: По-голямата част от реакциите при иглотерапията следват законите на реагиране на вегетативната нервна система. В китайската медицина действието се обяснява със същия математически модел на взаимодействия във Вселената, който се използва и в китайската философия.

  • Предимства: Няма риск от усложнения от обезболяване с лекарства. Методът е безболезнен. Запазват се всички реакции на организма, както и синхрона между майката и детето. По-добър възстановителен период.
  • Недостатъци: Недостиг на специалисти. Липса на достатъчно информация за метода. Иглотерапията е процедура, която се заплаща от родилката.

Дихателни упражнения

Какво представлява: Чрез специални дихателни техники се постига релаксация на организма и намаляване на болката при раждане. За да “подейства” това естествено обезболяващо средство, е необходимо упражненията за дишане да се отработят предварително още през бременността.

Как действа: Когато поемеш дълбоко въздух и го издишаш, тялото се отпуска, а напрежението в мускулите отслабва. Това намалява болезнените спазми, отделят се ендорфини, които са естествени болкоуспокоителни средства. По време на контракциите дишането също е важно – регулярните вдишвания и издишвания помагат на тялото ти да се справи и да издържи до края.

  • Предимства: Дихателните упражнения са полезни и лесни за усвояване, така че всяка бременна може да се възползва от тях. Ако практикуваш упражненията още през бременността, имаш достатъчно време да се подготвиш за раждането. Няма странични ефекти за майката и за бебето. Влияят положително на целия организъм.
  • Недостатъци: Като самостоятелен метод може да се окаже недостатъчен за обезболяване по време на раждането. За да бъде ефективно, дишането трябва да се упражнява предварително.

Позитивни мисли (визуализиране)

Какво представлява: Изграждат се позитивни убеждения и нагласи за предстоящото Събитие. Това може да стане като си повтаряш на глас или на ум, че всичко ще бъде наред и си представяш как това ще се случи на практика. Необходимо е всеки ден да отделяш поне по 15 минути и със затворени очи мислено да “разиграеш” сцената на раждането – сглоби в съзнанието си един кратък филм и го “гледай”, докато не усетиш чувства на спокойствие и хармония. Това ще намали страха ти и самата болка по време на раждането. А когато настъпи дългоочакваният момент, ще се чувстваш подготвена, защото си го “репетирала” много пъти.

Как действа: Когато позитивните мисли се затвърдят в съзнанието ти, те ще изместят страховете и притесненията ти и ще ти вдъхнат увереност. А когато самата ти се намираш в равновесие, това ще се отрази добре и на родилния процес. Възможно е така да направиш раждането по-леко и безболезнено, както и да се концентрираш върху положителното преживяване.

  • Предимства: Методът намалява стреса за теб и за бебето. Отделят се ендорфини, които притъпяват болката. Променят се мислите и чувствата, намалява тревожността. Може да се комбинира с други методи.
  • Недостатъци: Ако си непостоянна в прилагането му, може да не получиш желаните резултати. Понякога се изисква повече време за позитивна настройка или помощ от специалист в прилагането на техниката. Ако си свикнала да разчиташ най-вече на традиционните методи, може да ти е трудно да се опреш изцяло на собствените си сили.

Автор: Наталия Градинарова
Консултанти: д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита“, София;
д-р Валерий Шакола, лекар-иглотерапевт, МЦ “Олимед”, Варна