Водата е естествената среда за всяко новородено съкровище, а плуването е чудесен начин да укрепиш здравето на детето и да подсилиш имунитета му. Не всеки се осмелява да учи бебето на плуване, но разбира се не е късно и след няколко години да го въведеш в този спорт.
Както за всяко друго умение и тук трябва да се въоръжиш с търпение и много любов. Пъвите срещи на децата с водата са в банята, много често в началото те не обичат мокрите процедури, но след като свикнат коритото се оказва любимо място. Важното е детето да асоциира водата с приятни преживявания, веселби и игри. Може да започнеш в собствената баня, в коритото, във ваната и след това да прехвърлиш занятията по време на лятната почивка в басейна или направо в морето.
1. Мокро личице
Много деца не понасят, когато им мият главичката, когато лицето им е мокро и водата влиза в очите и ушите. Може да асоциират това с лютивото сапунче или шампоан, които парят. Затова направи няколко къпания без препарати. Мокри лицето му на игра, пръскай него и себе си или хвърляй топчета във водата, за да го плискат капки.
2. Потапяне
Следващата стъпка е да накараш постепенно детето да се потапя под вода и да задържа дъха си. Това може да стане с помощта на играчка. Нека си избере само пате или друго животинче. В началото му покажи какво трябва да стане с играчката като я потопиш под вода и след малко я повдигнеш. Обясни му, че и патетата се учат така да плуват.
След това нека детето да задържи дъха си извън водата. Кажи му да потопи през това време патето и когато усети, че не издържа да вдигне играчката над водата. Така ще свикне с процеса, а ти ще добиеш представа от издържливостта на детето. Направете няколко упражнения “на сухо” и след това предложи на детето да постъпи като патето и да опита под вода. За негово спокойствие и пример, можеш да се съблечеш и да участваш в упражненията и игрите.
3. Задържане на повърхността
Често децата, пуснати във вода, се свиват инстинктивно и сякаш се опитват да заемат фетална поза. Само че по този начин потъването е сигурно. Целта е да научиш детето да се отпуска и да се задържа на повърхността на водата. Нещо, което веднъж усвоено, доставя голямо удоволствие на палавниците. Демонстрирай му ефекта с празна пластмасова бутилка, която се задържа на повърхността. След това го накарай да се отпусне върху ръцете ти, които да са малко под равнището на водата. В тази поза го “разходи” по повърхността, децата обичат това забалвение. Обясни му, че ако е отпуснато водата ще го държи на повърхността си. Постепенно махни ръцете си отдолу. Упражнението може да се повтори няколко пъти, за да свикне детето. Добре е да му го покажеш лично.
4. Крачета и ръчички
Детето, което се е научило да изплува и да се задържа на повърхноста на водата е вече почти готово за плувец. Хвани мъничето за ръцете, както е отпуснато, и започни да го дърпаш из водата. През това време му обясни как да движи крачетата си по жабешки, за да се оттлаксва само. Упражнението е много приятно за децата, защото почти не полагат усилия, но се движат по вълните. След като усвои изтласкването с крачета е време да го оставиш без поддръжка и да му покажеш движенията с ръцете. Обясни му как да ги събира и как да загребва водата, важно е също да се научи да редува движенията на краката и ръцете.
5. Скокове
Целта е детето да преодолее окончателно страха си от водата и да изпитва удоволствие от играта с нея. Скоковете може да се правят от надуваем дюшек или друга играчка, нещо което детето харесва. Може да го накараш да стъпи на ръцете ти, а другия родител да чака отзад. Нека се пусне един, два пъти свободно назад и другия да му помогне да изплува бързо първите пъти. Това може да се направи само в басейна или в морето. След като детето свикне и заобича играта, накарай мъничето да се обърне с гръб към теб и да се спуска към водата по лице. Събери ръцете му отпред и го накарай да се свие леко в кръста. Така ще се научи да се гмурка.
6. Трикове
Ако детето се страхува, не бързай с упражненията. Нещата няма да станат насилствено, по-скоро ще забавиш процеса ако то се стресира допълнително. Дори част от упражненията да се усвоят без реално плуване, това пак е напредък. Следващото лято ще постигнете успех със сигурност.
- Покажи му други плуващи деца, това действа много стимулиращо. Дори може да се запознаете с тях и да помолите някое да покаже на твоето уменията си. Децата възприемат много по-лесно от връстниците си.
- Правете упражнения почти на сухо, тоест там където вълните се разбиват на брега. Така детето ще е във водата, но на плиткото и ще се чувства по-сигурно. Нека точно там да упражнява координацията между ръцете и краката, като коремчето му докосва дъното.
- Много добре действат примери с животни. Преди да започнете упражнения и да се оптавите към морето, пусни на детето филмчета с плуващи животни. Примера им е много забавен и заразителен.
- Вземи на детето очила за под водата. Това е допълнително забавление и ще събуди любопитството му. Светът в морето е неизследвана територия и стимул да се научи да плува и да се потапя.
- Ако детето продължава да се страхува и да не се отпуска, потърси съвет от инструктор по плуване. Заниманията със специалист винаги са от полза.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.