Сигурно и ти си ставала свидетел на детските истерии пред лекарския кабинет. Обикновено ги разиграват децата между 3 и 5 г., но често дори по-големи пристъпват с ужас към чичкото с бялата престилка.
Причините, за да се стигне до такава ситуация са много, и в голяма степен ние родителите можем и трябва да помогнем.
Факт е, че посещенията в лекарския кабинет рядко са за удоволствие и детето неволно натрупна негативни впечатления особено след 2-годишната си възраст.
То свързва ходенето там с моментите, когато е било болно и това подсъзнателно му създава нагласата за неприятни изживявания. Освен това повечето педиатри, които се срещат с десетки нацупени малчугани на ден, трудно успяват да отделят време за плавен преход към прегледа, за да се предразположи детето.
След два-три бързи стандартни въпроси, без дори да го погледнат в очите, бързат да погледнат гърлото му и то не как да е, а натискайки болезнено езика.
Тези вероятно неволни лекарски грешки, се запечатват дълбоко в детското съзнание. Ето защо...
- ...преди да избереш личен лекар на детето си, опитай да събереш впечатления за отношението му към неговите малки пациенти. Ако има правилен подход, това значително ще помогне срещите ви да бъдат спокойни, а защо не дори приятни.
- ...никога не плаши мъника с „чичо доктор” - изобщо забрави за възпитателните прийоми свързани със създаване на страх към нещо (било то лекарски преглед, инжекция, „торбалан” или други страшилища). Вместо да се заканваш на детето с: „Изпий си сиропа или ще ходим при лекарката да ти бие инжекция !”, опитай точно обратното - да формираш позитивно отношение.
- ...говори за лекарите като за „добрите” - те воюват с болестите и ни помагат.
- ...подготвяй детето за прегледа - винаги обяснявай предваритерно какво предстои (достъпно за него и без прекалено много подробности).
- ...включи в репертоара от игри и тази на „чичо доктор”. Купи на детето си лекарска чанта с всички „плашещи” докторски прибори и го накарай то само да влезе в тази роля на „спасител” на болните.
- Всички тези малки хитрости ще помогнат негативните усещания на малкото от срещата с лекаря да бъдат сведени до минимум и да не се стига до паника и дори истерия при вида на хора с бели престилки.
Нужно е да знаеш:
* Детето дълго помни травмиращи ситуации при доктора, затова не позволявай да се стига до там.
* Никога не плаши малкото с „чичо доктор”, болницата, инжекцията и др.
* Включи лекаря в отбора на „добрите” и формирай постоянно положителния му образ.
* Винаги подготвяй детето си за това, което предстои по време на прегледа.
* Подари му играчка – лекарски комплект, и го насърчавай да се занимава с нея. Нека то да влезе в ролята на лекаря, а пациенти да са любимите му играчки.
Автор: Виолета Калъпова
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.