
Как да накараш детето да намали темпото?
Ако твоето енергично хлапе, не знае що е почивка, виж нашите идеи как да понамалите темпото.
Всяка сутрин, щом отвори очи (ако имам късмет, е след изгрев слънце), моята малка дъщеря е готова за поредната доза щури игри. Понякога ме удостоява с нейното сладко „Добо утло”, но в повечето случаи преминава направо към въпроса „Ко ще ядем?”, а веднага след него и поканата „Да гаем сасънка!” (да играем навънка).
Денят продължава на пълни обороти – разходка, игри, люлки, катерушки, обяд, следобедна дрямка, хапване, да вземем баткото от градина, пак игри, пързалки, пясъчници... Часовете отлитат с бясна скорост. И не разбирам как сме се озовали в банята за бърз душ преди лягане. Аз изтощена да краен предел, тя – мрънкаща за приспивни песнички. Всичко това – ден след ден. Звучи ти познато, нали?
Малчовците около 2-3-4-годишна възраст просто имат неизчерпаема енергия. И това е съвсем в реда на нещата.
Понякога им лепваме етикета свръхактивни и непослушни, но много по-справедливо е да ги наречем жизнени, пъргави, любознателни. Но ако все пак ти се струва, че твоето енергично хлапе би могло да понамали малко темпото, ето как можеш да го постигнеш.
Среднощни игри
Навярно те обзема луда завист, когато другите майки на детската площадка доволно заявяват как и този ден са успели да поспят до 8-9 часа. А защо твоето ранобудно съкровище продължава да става всяка нощ към 4-5 часа, в бойна готовност за нови подвизи? Хм, първо подложи на съмнение всички хвалби от приятелки (кръговете под очите им със сигурност ги издават). Второ – време е да преосмислиш очакванията си към режима на малкото. И трето – вместо да губиш време в опити да го приспиш отново, изпробвай някоя от нашите хитринки.
Как да намалиш темпото?
Добра идея е да използваш будилник, който да известява кога е приемливият час за ставане от леглото. Избери приятна мелодия, която да звучи всяка сутрин по едно и също време – нека това е вашият таен сигнал, че вече наистина е време за игри.
Предложи тихи занимания в леглото. Обясни на мъничето, че щом не му се спи, може да разгледа любимата си книжка или да погушка сладките плюшени играчки. Но нека го прави тихо, без да напуска леглото.
Създай ритуал на събуждане. Щом чуеш сигнала от будилника, не се излежавай с надеждата, че малкото може и да се е заиграло. Покажи, че правилата важат за всички. Със ставането не пропускай да подканиш детето да ти разкаже с коя любима играчка се е забавлявало в леглото, докато е чакало будилникът да звънне.
Дрямка през деня
Дали ще е един или два пъти през деня, този сън е много полезен за растежа и развитието на твоето хлапе. Ти със сигурност много добре знаеш това. Малкото ти съкровище обаче отказва да го разбере, дори когато едва успява да задържи клепачите си отворени...
На тази възраст децата все още трудно разпознават сигналите на своето тяло. Прозявката за тях не е сигнал, че имат нужда от лека дрямка. Те чувстват умората, едва когато вече трудно се задържат прави на крачетата си. Ето как да подскажеш на своя буен малчуган, че е време за кратък сън.
Как да намалиш темпото?
Говорете за сигналите на тялото. Можеш да обясниш на хлапето, че неговото тяло му казва кога се е уморило. Ако крачетата станат нестабилни, ако ръчичките не са така сръчни, ако устичката започне да се прозява – това се все сигнали, че тялото има нужда от почивка.
Преразгледай дневния ви режим. Няма как да очакваш, че е възможно да го приспиш веднага след щурите игри на детската площадка. Предвиди поне половин час за тихи занимания, като четене на книжка, разглеждане на списание или редене на пъзел. От друга страна, ако сте прекарали времето в гледане на детски филмчета, рисуване или игра с конструктори, надали твоето хлапе се е изморило въобще.
Щом веднъж го сложиш в леглото, изпробвай следния трик. Помоли мъничето да сложи любимото плюшено мече върху коремчето си и да го наблюдава. Обясни му, че трябва да диша бавно, за да може да мести мечо само с коремчето си.
Война на масата
Щом дойде време за хапване, храната е навсякъде – по масата, по пода, по нослето…Само не и в коремчето. Каква е причината малкото да се държи така? Дали няма търпение да се задържи на стола повече от пет минутки или менюто не е от най-любимото? Можеш само да гадаеш. Истината е, че дори детето да хапва с голям апетит, няма как да очакваме от него да спазва чинно етикета за хранене.
Как да намалиш темпото?
Най-добрият начин да задържиш едно хлапе на масата е да седнеш да хапнеш с него. Когато види, че ти се храниш със желание и удоволствие, няма как да не започне да ти подражава.
Ако все пак продължава да не го свърта на едно място, пробвай да го вземеш в скута си, докато го храниш. Или да го сложиш на нормален стол, както се хранят големите.
Прояви търпение, но не прекалявай. Ако твоето малко съкровище не спира да си играе с храната, го предупреди, че ще се наложи да стане от масата.
Лека нощ, деца!
Изминал е поредния ден на пълни обороти. Защото тогава твоето щуро хлапе все още е пълно с неизчерпаема енергия? Възможностите са две: или е превъзбудено от прекалено много игри, или пък не е успяло да се наиграе добре. Зелената зона е по средата.
Как да намалиш темпото?
Добрият ритуал за „лека нощ” е твоето спасение: баня, обличаме пижамите, четем кратка приказка, пеем приспивни песни и в леглото. Когато тази церемония се повтаря всяка вечер, малкото ще започне да разбира, че е дошло време за сън.
Докато се гушкате, можеш да направиш лек нежен масаж на раменете и гръбчето на твоето хлапе. Това допълнително ще му помогне да се успокои и отпусне.
Все пак не очаквай, че Сънчо ще дойде веднага. Остави вратата на детската стая отворена, за да може твоето малко съкровище да е спокойно, че ти си наблизо.
Нужно е да знаеш…
Ако трудно успяваш да накараш твоето малко съкровище да се спре поне за секунда, възможно е да касае за по-сериозен поведенчески проблем. Може дори да се съмняваш за синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. В повечето случаи надали иде реч за това заболяване – то засяга едва 3-5% от населението на света. Проявява се през ранното детство посредством силно изразена импулсивност, хиперактивност и неспособност за самоконтрол и концентрация. За да си спокойна обаче, е добре да се консултираш с детски психолог.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.