Чудите се как да създадете на детето си здравословни навици за хранене? Не е никак сложно! Избягвайте най-често допусканите грешки.
Телевизорът е включен
Време е за обяд, но тъкмо тогава започва повторението на любимото ви предаване. Казвате си, че няма никакъв проблем да хвърляте по едно око на телевизора, докато нахраните своето дете. Оказва се обаче, че съвсем скоро и дребосъчето е запленено от забавните случки и отказва да се храни. Ако детето не откъсва поглед от „говорещата кутия“, най-вероятно няма да може да се съсредоточи върху храненето. Така надали ще се научи да разпознава кога стомахчето му е сито и дали наистина се е нахранило.
Когато мъничето се разсейва, било от телевизора или от нон-стоп пуснатото радио, то ще се храни прекалено бързо, а може също така да откаже да близне и лъжичка. Нормално е, защото съзнанието на малчугана е заето да обработва твърде много разнородна информация по едно и също време. Най-добре спрете телевизора и се фокусирайте върху храненето. Ако не искате да се лишите от любимото предаване, запишете го и го изгледайте на спокойствие, когато детето заспи.
Мислите ти са другаде
Сега не е моментът да премисляте какво ще сготвите на вечеря или докога трябва да платите сметките за телефона и тока. Храненето, освен физиологичен, е също така и възпитаващ ритуал, затова е важно да гледате своето дете в очите и да му говорите, докато хапва. Ако мислите ви са някъде другаде и само изсипвате лъжичка след лъжичка в устата на малчугана, има риск той да възприеме храненето като нещо механично, неприятно и отблъскващо, което се налага да прави няколко пъти на ден. Вместо това се постарайте да създадете забавен и здравословен ритуал.
Ръцете на детето са празни
В началото, за да предотвратите бъркотията и цапането, безспорно ще предпочитате да държите купичката с пюрето настрани и само да подавате лъжичка след лъжичка в устата на малкия гладник. Има риск обаче твоето дете да възприеме храненето като нещо, което му се предлага наготово и насила. По-добре сложете купичката до него, покажете му и му обясни какво ще хапва днес и му дайте една пластмасова лъжичка. Така малчуганът активно ще се включи в ритуала, а това е много важно за него, защото ще успее да се наслади на собствените си способности. Първите опити да загребне с лъжичката част от храната със сигурност ще са съпътствани с много петна и изцапани дрешки, но си заслужава. Постепенно уменията на вашето дете ще стават по-добри, а движенията му по-фини. Ще се изненадате, че съвсем скоро малчуганът ще започне да борави по-уверено с лъжичката.
Масата е пълна с играчки
Чувала си сте как дървеното влакче, плюшеният мечо или пластмасовия самолет помагат на другите майки да накарат малките капризни малчугани да отворят уста за поне една лъжичка. В началото може и да е така, но в един момент ще се наложи да давате все нови и нови играчки и да измисляет все по-интересни истории, с които да предизвикате интерес към храната. Така или иначе надали вашият малък юнак ще заобича пюрето от спанак, докато се опитва да построи малка кула със шарените купчета или да приземи самолета в купичката с храна. Най-добре оставете играчките настрани, докато се храните. След това играта ще е още по-забавна.
Детето похапва през целия ден
Леките закуски между основните хранения са здравословни, особено ако предлагате на вашето дете парченца плодове и зеленчуци. Важно е това да не се превърне в постоянно похапване през целия ден. Затова е важно да създадете своеобразен режим на хранене. Не говорим за английска точност, но е добре закуската, обядът и вечерята да са по едно и също време. Децата обичат рутината, така че навярно се изненадате колко по-лесно ще е и за двама ви да следвате един и същ режим и ритуал за хранене всеки ден. Така мъничето ще има време да изгладнее и с удоволствие да седне в столчето за хранене, когато дойде време за следобедната закуска.
СТР.2: Ядене насила
Спри да се притеснявате, че твоето дете остава гладно, защото не е изяло цялата купичка със попарка. По-добре следете сигналите, които ти праща. Ако за пореден път извръща глава от пълната лъжичка, най-вероятно вече се е нахранило. Важно е да знаете, че децата не изяждат едно и също количество храна на всяко хранене. Напълно е възможно вашето гладниче да предпочита по-обилни закуски, а на вечеря да хапне съвсем малко.
Ако често го карате да изяжда насила цялото пюренце, рискувате да го прехранвате. Доверете се на неговото чувство за ситост и глад. Ако вече е „заявило“, че е сито, не го насилвайте. Можете да предложите междинна закуска или да изместите часа на следващото хранене с 20-30 минути напред.
Постоянно бързате
Не превръщайте храненето в надпревара. Важно е да има паузи между лъжичките. Така твоето дете ще се научи да сдъвква добре храната, а това ще спомага за правилното храносмилане. Ако мъничето набързо излапа цялата паничка, има опасност от прехранване, защото няма да може да разбере, кога наистина се е нахранило. Можете например да измислите история за лъжичките, които не се гонят, а се изчакват търпеливо една след друга. Така храненето ще стане и забавно, и здравословно.
Сбогом на биберона
Преходът от шишето с биберона към чашката с накрайник е добре да стане постепенно, а не изведнъж. Първоначално дайте на вашето дете чашката празна, за да може то спокойно да я разгледа и да се запознае с нея. След това налейте малко кърма или от любимото му сокче и изчакайте, докато мъничето разбере как точно трябва да борави с нея.
Добре е да предложите чашката около месец след като започнете да въвеждате твърда храна. Когато започнете да се храните, остави чашата на видно място, за да я вижда и да свикне лесно с нея. Все пак, нека шишето с биберон бъде наблизо, ако малкото категорично откаже да ползва новата придобивка. В тези случаи бъди отстъпчива и му дай да пие водичка от шишето. Някои деца не свикват с чашата преди навършването на годинка, така че е важно да сте търпелива.
СТР.3: Храни и храни - табу
Плодовете преобладават
Повечето деца имат вроден вкус за сладките неща, затова е нормално и вашетоо дете да предпочита да гризка парченца бисквитка или ябълка, вместо моркови. Това не означава обаче, че трябва да се отказвате лесно от въвеждането на зеленчуци в менюто на малкото. Най-добре предлагайте постепенно разнообразна храна, в която плодовете да не преобладават. Педиатрите съветват да въвеждате нов зеленчук два-три пъти в месеца.
Ако малчуганът не хареса някои от новите зеленчуци, не се отказвайте веднага. Продължи да предлагате същата храна още няколко дни. Много често на втория или третия ден детето свиква с новия вкус и консистенция. Възможно е обаче след поредния опит гладничето да продъли да отказва да близне и лъжичка от пюрето с карфиол. Тогава премените на нов зеленчук, а с карфиола предложи отново чак след 3-4 седмици.
Храните – табу
С постепенното обогатяване на детското меню, следи някои от тези храни да не попадат в чинията на малкото.
Твърди храни
- Голяма част от случаите на задавяне при малките деца се дължат на следните храни
- сурови зеленчуци
- пуканки
- твърди бонбони
- фъстъци и други ядки
- семена
Желирани храни
- стафиди
- изсушени плодове
- желирани бонбони
- дъвка
- цели зърна грозде
- чери домати
Токсични храни
- мед – има риск бебето да развие ботулизъм
Алергени
Като цяло е препоръчително да изчакате твоето дете да навърши годинка преди да му предложите някои от следните харни. Ако вие или таткото имате алергия към определена храна, изчакате с въвеждането й до 2-3 годишна възраст. Иначе има опасност да се повиши рискът и вашетоо дете да страда от хранителна алергия.
- прясно мляко
- яйчен белтък
- ядки
- риба
- ракообразни
- пресни ягоди
- пресни праскови
- цитрусови плодове
- соя
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.