Довчера разхождаше бебето си в количката, а днес вече твоето хлапе смело крачи съвсем само. Как да избереш най-удобните обувки, за да бъдат малките крачетата уверени по пътя си?
Твоето дете обича да върви по есенните листа и да чува шума им; види ли гълъбче бяга с все сила, може пък и да го хване:); готово е да скача без спиране, само да стигне клоните на дърветата...За да се развиват детските ходила правилно, за да бъдат разходките и игрите истинско удоволствие, трябва да знаеш как да се погрижиш.
Пухкави и сладки крачета
Детското краче е плоско, т.е. детето се ражда с плоскостъпие и това е характерно до 3-тата годинка. Именно т.нар. физиологично плоскостъпие прави бебешките крачета да изглеждат толкова пухкави и неустоими за безброй майчини целувки. Постепенно, вследствие на движенията на ходилото, започват да се оформят сводовете. Има две теории във връзка с тяхното развитие. Според първата, детето само оформя сводовете си – чрез движения, упражнения, масаж. Според втората, оформянето на сводовете става чрез поддържане и корекция в обувките. Вградената стелка помага за оформянето на напречния и надлъжния свод.
Човешкото ходило е невероятен механизъм от 28 костици, над 108 сухожилия, много стави, мускули, жлези. Така природата е създала възможност да се разпредели тежестта на тялото.
Обувки и прохождане
Добре е да обърнеш внимание на начина на прохождане. Това обикновено се случва около първата годинка. Възможно е и по-късно, важно е да си търпелива и да не насилваш детето да ходи. То най-добре усеща кога е назрял моментът за първите крачки - тогава, когато ставите, костите и мускулите са достатъчно укрепнали. Много от малчуганите стъпват на пръсти и това е един от естествените начини да се формират сводовете. Все пак, ако забележиш, че детето ходи по-продължително време на пръсти, е добре да потърсиш консултация със специалист, тъй като е възможно да се получи скъсяване на ахилесовото сухожилие.
Най-хубавите обувки
Щом детето е проходило, трябва да избереш подходящите обувки, за растат здрави крачетата. Ето и нашите съвети, които ще ти помогнат да откиреш най-хубавите обувки. А такива са тези, с които детето се чувства удобно и сигурно.
-
- За да си сигурна, че обувките са необходимия размер, добре е отпред (пред пръстчетата) да има разстояние около 5 мм.
- Избирай естествените материали, за да не се изпотяват неуморните детски ходила. Не забравяй и за чорапчетата – добре е да са памучни, а през студените зимни дни може и вълнени.
- Обърни внимание на фортовете – те трябва да са твърди. Това е важно, за да се поддържа петата изправена и да се оформя правилно стъпалото. Глезенът на крачето трябва добре да е защитен от обувката, за да няма възможност за стъпване навън или навътре.
- Не избирай обувки с абсолютно равна подметка. Нито пък за малките госпожици – обувки с токчета. Предпочитай тези модели, на които подметката леко повдига петата.
Ортопедични обувки
До 7-та година не се препоръчва детето да носи ортопедични обувки. След 7-та година може, но само след консултация със специалист.
Има обувки, при които корекциите не са толкова големи и затова те могат да се носят и от деца без проблеми. В този случай няма опасност от вреда, като например ходилото да стане лениво.
Много полезно е детето да ходи босо.
Така стъпалото се масажира и се оформя правилно. Избирай естествени терени – трева, пясък. Разбира се, местата трябва да са чисти и безопасни.
Какво трябва да знаеш за детското краче...
Детското ходило има нужда от грижи – масаж, упражнения. То трябва да бъде наблюдавано и от специалист, за да се избегнат евентуални проблеми.
След 3-тата година провери дали детето има плоскостъпие.
Това може да стане както при ортопед. Там със специален апарат, наречен подоскоп, кинезитерапевт установява как се развива ходилото. Апаратът не облъчва, напълно безопасен е, а компетентните съвети на специалиста ще ти са в помощ, за да се развива детското краче правилно.
Не забравяй, че колкото по-рано бъде установен един проблем, толкова по-бързо се ликвидира.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.