Може би си раздвоена – дали бързината, или точността е по-важната, когато опитваш да разбереш дали детето ти е болно?
Дали термометърът да е дигитален, дали да е от тези, които се слагат в ухото, или пък от долепващите се до челото?
Всъщност, когато става въпрос за здравето на твоето дете, най-важна е точността на уреда. А предвид безопасността на бебето, най-оптималният избор се свежда до дигиталния термометър. Уредите с живак са вече забранени за продажба в аптеките.
Не забравяй още, че термометрите, които отчитат за броени секунди, имат колебания в точността. А удобните лепенки за чело могат да те подведат - при някои децата главата не се загрява и е възможно челото да е хладно дори, ако температурата е над 38 градуса.
Как се мери температурата?
На бебета до около 6 месеца – ректално (в ануса). Добре е термометърът да е поставен на около 2 см навътре. При отчитането се изваждат 0.5 десети. Така, ако термометърът показва 37.8, то реалната температура е 37.3.
При по-големи дечица е желателно термометърът да се поставя под мишницата. За оптимален резултат кожата трябва да е суха. Повечето майки смятат, че ще имат затруднения да измерят температурата по този начин, но винаги има опция малчо да бъде гушнат поне за 2 минути :).
Меренето в устата не е много подходящо при малките деца. За да се осъществи, трябва да са налице няколко условия – нослето да не е запушено, да не са били приемани топли/студени напитки непосредствено преди меренето; детето да разбира, че уредът не бива да се използва, като гризалка за зъбки.
Колебанията на градусите са нормални
Съществува нормален ритъм на температурата, когато малкото човече не е болно (т.нар. циркаден ритъм) – с най-ниски стойности в ранните сутрешни часове и най-високи – след обяд (възможни са колебания до 1С.
При деца с хронични заболявания (сърдечно-съдова или дихателна недостатъчност, диабет, анемия, метаболитни нарушения и др.) високата температура (фебрилитет) може да влоши протичането на основното заболяване. В тези случаи при фебрилитет се препоръчва консултация с педиатър.
Американската академия по педиатрия препоръчва температурата да се измерва под мишницата (аксиларно) с дигитален термометър. Нормалните стойности на температурата, измерена по този начин, са от 35,6 - 37,3оС.
Kонсултант: д-р Петя Петрова, специализант, Национална кардиологична болница, Отделение по детски болести
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.