Как да го отуча да си играе с храната?

• от

на 1 и 2 години


Няма значение на каква възраст е твоето дете. За мъниче на една година бъркането с ръка в кашата е нещо напълно нормално: така то се опитва да изследва храната си. Любопитно е да научи защо и как се търкалят граховите зърна, колко меко е картофеното пюре и колко твърди са морковите, когато са сурови и когато са варени. С други думи: пази си нервите и по-добре купи малко повече лигавници. Бъди сигурна, че тази изследователска радост изчезва с възрастта, по-големите деца обикновено искат да се хранят като възрастните – с прибори, а не с ръчички. Ако въпреки това детето ти продължава да си играе с храната, то го прави от отегчение, защото вече е сито или иска да провокира родителите си. В такива случаи помага само едно: ”Вече си готов/а и повече не искаш да ядеш? Значи мога да взема чинията ти, а ти можеш да ставаш от масата.”