Как да бъдеш супер татко

• от 1

Всички обръщат внимание предимно на майката, на нейното състояние, на чувствата й. Татковците остават на заден план и донякъде може би е нормално, това обаче не отменя факта, че и у тях бушуват невероятни емоции, притеснения, страхове, любов и какво ли още не. Татко не се става за един ден, това е ясно.
Как да бъдеш супер татко

Как да бъдеш супер татко

Според свидетели, да бъдеш баща е едно от най-прекрасните изживявания в живота на един мъж.

Поне повечето бащи край мен го твърдят убедено и си личи по щастливата им усмивка. Всички обръщат внимание предимно на майката, на нейното състояние, на чувствата й. Татковците остават на заден план и донякъде може би е нормално, това обаче не отменя факта, че и у тях бушуват невероятни емоции, притеснения, страхове, любов и какво ли още не.

Татко не се става за един ден, това е ясно.

У нас все още е прието широко, че гледането на деца е женско задължение, а видиш ли бащата трябва просто да носи парите. До някъде виновни за това сме си и ние самите – майките. Често се случва да подценяваме възможностите на горките бащи, изземваме всички функции набързо и бебето е само в нашите ръце. Със сигурност любимият няма да се разпадне на съставните си части ако се погрижи известно време за ревящия си наследник, ако го преповие, успокоява или просто го разнася на разходка. От теб зависи дали ще му помогнеш да бъде пълноценен татко още от раждането на детето. Защото с порастването му задачата се усложнява.

Правила за татковци

1. Поддържай жена си постоянно.

Дали става въпрос за роднински взаимоотношения или провокации от страна на детето, вие двамата трябва да сте винаги на общ фронт. Всичко се разрешава много по-лесно така, важното е авторитетът ви пред детето да е ненакърнен.

2. Не се стеснявай да изразяваш чувствата си.

Това е често срещан проблем при мъжете. Не се срамувай да изразяваш любовта, нежността, притеснението си, изобщо всичко, което те вълнува. Така обогатяваш емоционално и майката и бебето. Нека детето все пак да знае, че баща му изпитва чувства, емоционалната интелигентност е изключително важна и ти можеш да спомогнеш за нейното изграждане у малчо.

3. Не се страхувай.

Съвсем нормално е да изпитваш притеснения и дори страх. Не забравяй, че често и майката изпитва същото, защото малко или много сте изправени пред неизвестното. Ако за първи път ставаш баща, почти сигурно е, че ще минеш и през това. Знай, че е нормално, но съвсем бързо ще влезеш в час и ще разбереш, че ти си най-добрият родител за своето чедо. Със сигурност ще допускаш и грешки, но няма човек, който да не го е правил. Обсъждай всичко с майка му и не таи в себе си притеснения.

4. Парите не са основното.

За да изгледаш едно бебе не са нужни колосални суми. Противно на повечето мнения и оплаквания, дете се гледа с не много пари. Дрешки и количка от приятели или роднини, основната храна е най-добре да е кърма поне първите шест месеца, дори и леглото в началото може да се спести. Просто мъника може да спи при мама и тате. Да не споменаваме и подаръците от близки и познати. Така или иначе важното е да си спокоен и да даряваш мама и бебе с любов, помощ и подкрепа, от това по-ценно няма. Ако те липсват, не можеш да ги замениш и с милиони.

3. Отговорности

Както вече разбра, твоите ангажименти не се изчерпват с носенето на пари и с няколко мига гушкане и усмивки. Домакинските задължение също няма да ти се разминат, особено ако искаш да си спестиш присъствието на тъщи и свекърви. Поеми част от ежедневните нужди, може да са едно или две неща, но нека любимата ти знае, че може да разчита на теб за тях.

4. Не пропускай консултациите.

Можеш да научиш много неща от педиатърката, а и здравето и развитието на детето вероятно ще те интересуват. Не се притеснявай да я питаш за всичко, което си помислиш. Ако се занимаваш отчасти с гледането на мъника, сто на сто ще имаш питанки. Бъди информиран за всичко – от съня и храненето, до заниманията, растежа и килограмите на детето. Така и жена ти ще е спокойна, че има човек до нея, който е в час с всичко около детето.

5. Използвай гласа си

Още от утробата бебетата разпознават гласа на мама и тати. Говори на детето си, преди и след раждането му. Дори може да му попееш, колкото и фалшиво да ти се струва. Няма да изглеждаш смешно ако му разказваш някакви свои преживявания, важното е да му въздействаш и с гласа си. Ще видиш какъв ефект има това върху него. Така още от съвсем рано то ще свикне с теб и ще установите емоционален контакт.

Това са само част от нещата, които трябва да вземеш предвид. Всяка възраст на детето има своите специфики. Важно е с мама да сте единни, да му показвате много любов, а когато е нужно и строгост.