Сериали от типа „Отчаяни съпруги“ ни внушават, че работещата жена и майка може да бъде и перфектна домакиня. Но животът не е филм, вероятно си мислиш в този момент.
Може и да не е, но всъщност е такъв, какъвто си го направиш. И без значение дали работиш, гледаш децата си или балансираш между двата фронта, с един разумен ежедневен график можеш да бъдеш перфектна във всяко отношение – и като (работеща) майка, и като домакиня.
Съвсем естествено е да изпитваш желание да поддържаш дома си топъл и уютен, най-малкото заради хората, които обичаш. Също така е съвсем естествено, когато те налегнат умората и стреса от купищата ежедневни задължения, да изпитваш желание да се откажеш от тази кауза, просто защото нямаш физическото време и възможност да го сториш.
Но ключът към балансирането на двете парадоксално се състои в приемането на факта, че животът не е перфектен и че постоянното преследване на идеалната домакинска утопия е непродуктивно. За да бъдеш перфектна домакиня, трябва да знаеш точно кои конци на живота да дърпаш, така че всички (включително ти самата) да се чувстват щастливи (дори нещата въобще да не са перфектни). Ето и нашите съвети:
Съвети за чистене
Не виждай почистването на дома като отегчително задължение. Вместо това пусни любимата си музика (или сложи в ушите MP3 плейър със слушалки) и докато вършиш задачите – тананикай и танцувай. Не мисли, че е смешно – всеки има право да се мотивира както намери за добре. А щом ти вършиш основната част от домакинството, всички останали трябва да мълчат. От време на време спирай за да хапнеш парче шоколад, да изпиеш чаша вино (сок, кафе) или да изпушиш една цигара – организмът има нужда от енергия, а мозъкът – от мисълта за награда. Ако не знаеш как да се справиш с дадено задължение, попитай майка си или свекърва си – те могат да те научат как да накараш дома си да заблести само с парче лимон.
Съвети за готвене
Нали знаеш, че „от гозбите на мама по-вкусни няма“?! Така че попитай своята майка и тази на половинката си за някои тайни рецепти, с които да разнообразиш семейното меню. Е, може да не успееш да ги приготвиш по същия начин, но щом е направено с любов, всяко ястие е вкусно. Освен това, нуждата от съвет ще достави радост и на възрастната душа. Започни да гледаш повече кулинарни предавания, обсъждай с колежките и приятелките си различни гозби, сърфирай в интернет. Любимият ти яде сандвич, докато гледа телевизия или работи на лаптопа? Категорично забрани това! Времето за хранене у дома трябва да се превръща в празник всеки ден. Запали няколко свещи, сервирай масата, пусни лека музика и покани близките си на трапезата.
Съвети за хармонично съжителство с половинката
Като всяка жена, вероятно и на теб ти се иска да усещаш подкрепата на любимия в домашните отговорности. Но е груба грешка да му напомняш за тях още в момента, в който се приебере от работа. Така само ще го накараш да вижда дома като място, където го очаква още работа, а не почивка. Ако иска да почете вестник или да изгледа новините, позволи му. Бъди сигурна, че след това ще бъде в много по-добра форма за съдействие. Вместо скандали, провеждай цивилизовани разговори с него, в които му обясни своята гледна точка за нещата, както и чуй неговата. Важно е той да разбере, че дори изхвърлянето на боклука или измиването на чинийте след вечеря за теб ще значи много. И че грижите за децата не са никак лесна задача. Така, че ако има желание, можете да си размените местата.
Съвети за комфортно себеусещане
Нали си чувала, че дрехите и отношението на човек към самия себе си, определят и настроението му, а от там – и отношението му към света. Колкото и комфортно да се чувстваш в стария анцуг и дебелите чорапи, понякога близките ти искат да видят в теб другото лице – на поддържаната жена и майка, която излъчва 100-процентово присъствие. Затова се старай и у дома да се обличаш женствено, слагай по някой накит, а защо не и лек грим? Ако нямаш възможност да се глезиш с посещения в козметичния салон, то използвай даровете на природата. Потърси информация за домашни маски за коса, за лице, за поддържане на фигурата и за здравословно меню. Когато ти самата уважаваш себе си (но не предимно) и околните ще те уважават – било то най-любимите ти същества.
Съвети за цялото семейство
Гледай на домакинството като на бизнес. И го управлявай със същото сериозно отношение, каквото би имала (или имаш) към работата. Изготвяй списък със задачите за деня, грижи се цветята да бъдат поляти и хладилникът – зареден. През уикендите изненадвай любимите си същества с разнообразни десерти или специално приготвена тематична закуска. Разпредели отговорностите според възрастта и способностите на всеки член от семейството като окачиш график на видно място в дома. Ако половинката ти трябва да плати сметките, подготви нужните документи, за да не се налага да ги търси в последния момент.
Всеки ден отделяй време за разговор с половинката и децата. Дори през това време да приготвяш вечерята, бъди активен слушател и задавай въпроси, с които да им покажеш, че се интересуваш от проблемите им. Вместо да се втурваш да миеш чиниите веднага след отсервиране, предложи да правите нещо заедно – задачите ще те чакат и след това.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.