
Жълтеница при новороденото
Физиологичната жълтеница на новороденото се приема като проява на адаптационния синдром.
Лечение в този случай не се налага. Но жълтеницата в неонаталния период може да бъде и симптом на редица заболявания: хемолитична болест (кръвната група на майката и новороденото бебе са несъвместими) на новороденото, сепсис и други тежки бактериални инфекции; вродени структурни и функционални аномалии на еритроцитите; хепатални жълтеници; генетични дефекти на билирубиновия транспорт; вродени малформации и др. Всяка висока индиректна хипербилирубинемия в първите 7-8 дни след раждането изисква лечение. Свободният билирубин има способността да преминава нормалната кръвно-мозъчна бариера и може да причини тежки мозъчни увреждания (атетозна форма на ДЦП, централно обусловена високочестотна глухота, умствено изоставане).
- 60% - приблизително при толкова от доносените новородени се наблюдава жълтеница през първата седмица от живота им.
- 80% - приблизително при толкова от недоносените новородени се наблюдава жълтеница през първата седмица от живота им.
За колко време преминава жълтеницата
При доносени здрави новородени деца, нивото на билирубина достига най-високи стойности през 3-ия ден след раждането, след което постепенно намалява. Клинично жълтеницата изчезва към края на първата седмица, но серумните нива на билирубин се нормализират в края на втората седмица след раждането. При недоносени деца, най-високи нива на билирубина се наблюдават през 4-5-и ден от раждането. Клинично жълтеницата изчезва в края на втората седмица, а стойността на билирубина се нормализира през третата седмица от живота. Продължителността на жълтеницата зависи от много фактори. Продължителна жълтеница се наблюдава при деца, родени от майки с токсикози на бременността; след тежко раждане, раждане с вакуум екстрактор, седалищно предлежание, родените в асфиксия, с вътречерепен кръвоизлив, кефалхематом и други кръвоизливи, инфекции и др. Жълтеницата в тези случаи изчезва към края на първия месец. Тя трае по-дълго време при децата на естествено хранене, отколкото при тези на изкуствено хранене (жълтеница от майчина кърма).
Коя жълтеница се счита за продължителна
За продължителна се приема жълтеница продължаваща над 14 дни при доносени деца и над 21 дни за недоносените. В тези случаи е необходимо да се уточни причината за състоянието (анамнеза за трудно раждане; наличие на хематоми; естествено хранене на детето и др.) и да се изключи наличие на подлежащи заболявания (инфекциии; чернодробни и метаболитни заболявания и др.).
Лечение
Лечението при индиректната хипербилирубинемия е от първостепенно значение. Целта е да не се допуснат токсични нива на билирубина в кръвта и развитие на жълтеница.
Лечението бива два вида: консервативно и оперативно.
Консервативно лечение - чрез него се цели осигуряване на относителна стабилност на основните физиологични показатели на организма чрез адекватна рехидратация (оводняване), корекция на занижени нива на глюкоза в кръвта, на силно намаленото количество белтък, на електролитния дисбаланс, както и нормален калориен прием чрез съответно хранене. Включва:
...Инфузионна терапия – вливане на глюкозо-солеви белтъчни плазма АВ /О/, HSA 20%
...Фототерапия – облъчване със синя светлина с дължина на вълната 400-500nm (превръщане на мастноразтворимия индиректен билирубин във водноразтворим, който не е невротоксичен)
...Медикаментозно лечение - Phenobarbital – стимулира ензимното съзряване.
Обменно кръвопреливане - най-ефективният метод за лечение на хипербилирубинемията. Освен намаляване концентрацията на билирубина, чрез него се елиминират свободните и свързаните с еритроцитите антитела, коригира се съпътстващата анемия. Обменното кръвопреливане е инвазивен метод и носи сътветните рискове от: инфекции, хемодинамични нарушения при манипулацията и редица други.
Важно!
При здраво доносено новородено дете физиологичните стойности на индиректния билирубин (обратимо свързан с абумин) в първите дни след раждането се движат от 85,5µmol/l (5mg%) до 239,4µmol/l (14mg%). При недоносени новородени (рожденно тегло под 2500г) тези стойности са от 171µmol/l (10 mg%) до 205 µmol/l (12mg%).
Консултант: д-р Радка Масларска, началник Отделение по Неонатология, МБАЛ „Токуда Болница София“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.