Жълтеница при бебетата

• от

Ако няколко часа след раждането, лекарят каже, че бебето ти има жълтеница, не изпадай в паника - жълтеницата при новородените бебета е характерно явление.

Ако няколко часа след раждането, лекарят каже, че бебето ти има жълтеница, не изпадай в паника - жълтеницата при новородените бебета е характерно явление.

Почти всяко второ бебе развива жълтеница в първите 2 седмици от живота си, поради все още слабата функционалност на органите му. И много рядко се стига да усложнения в следствие на жълтеницата. С наблюдение на състоянието, правилно „лечение” и малко помощ от твоя страна, бебето ти съвсем скоро ще възвърне здравия си вид.

Жълтеница при бебетатаЖълтеницата се познава доста лесно – кожата, бялото на очите и вътрешността на устата на бебето, се оцветяват в жълто (откъдето идва и името на болестта). Това се дължи на голямо количество „билирубин” (жълт пигмент, който нормално се произвежда в тялото), който не се усвоява ефикасно от черния дроб. Тъй като билирубинът е отпадъчен продукт от обмяната, той се преработва от отделителната система и се изхвърля чрез изпражненията. Което означава, че при по-често изхвърляне на билирубина (стимулирано от по-често хранене) жълтеницата ще започне да отшумява.

Причини за жълтеница при бебетата

Причинителят на жълтеницата, билирубинът, се съдържа в червените кръвни клетки. При разпадането на определен брой клетки ежедневно, той се усвоява от черния дроб. Ако количеството билирубин е по-голямо, отколкото черният дроб може да поеме, или изхождането на бебето е по-рядко, билирубинът се задържа по-продължително в кръвта. А това води до жълтеница.

Причина за жълтеница при бебетата може да бъде и инфекция, предизвикана от бактерии в кръвта. Тези бактерии карат червените кръвни клетки да се разграждат по-лесно, като освобождават допълнително количество билирубин. Освен това могат да вредят на функцията на черния дроб, което допълнително да насища организма с жълтия пигмент. Много често, бебетата с жълтеница, предизвикана от инфекция, са много по-жълти от тези, с обикновена жълтеница. И причините трябва да се търсят в друго заболяване.

Причина за жълтеница при бебетата е и наличието на хемолитична анемия. Или иначе казано, преждевременно разграждане на червените кръвни клетки (което причинява натрупване на билирубин). Тъй като най-често хемолитичната анемия е следствие от определен вид кръвна група (0-отрицателна, 0 – положителна, А-отрицателна, B – отрицателна, AB – отрицателна), след раждането майката трябва да се подложи на изследвания, за да се предотврати навреме развитието на анемията.

Причини за жълтеница при бебетата могат да бъдат още обезводняване, внезапна загуба на тегло, недоносеност и кръвногрупова несъвместимост.

Признаци за жълтеница при бебетата 

Понякога пожълтяването на телцето е трудно забележимо, особено ако бебето е с по-тъмен цвят на кожата. Интересното при жълтеницата обаче е, че разпространението й започва от главата към крайниците. Ето защо трябва да се обърне внимание първо на склерите (бялото на очите) и на вътрешността на устата. Разсейването на болестта е в обратен ред – от крачетата към главата. Тежката форма на жълтеница се познава и по някои симптоми в поведението на бебето – храни се по-малко, от обичайното, вниманието му се привлича трудно, по-трудно се буди и плаче пронизително.

Жълтеница при бебетатаЛечение на жълтеница при бебетата

Тъй като билирубинът се изхвърля чрез изпртажненията, а изпражненията са резултат от храносмилането, при жълтеница бебето трябва да се храни по-често. Колкото повече мляко поглъща мъникът, толкова по-редовно ще се изхожда. Ако нямаш достатъчно кърма, може да се наложи да му даваш допълнително и адаптирано мляко (което стимулира изхождането). Но то не бива да става заместител на кърменето. Дори напротив, спри адаптираното мляко, когато кърмата ти стане достатъчна, за да набавя необходимата дневна хранителна доза на бебето ти.

За разнасянето на жълтеницата помага излагането на бебето на директна слънчева светлина. Поставяй малчугана за 10 – 15 минути до прозореца, само по пелени. Слънчевите лъчи превръщат билирубина във форма, която се изхвърля по-лесно в изпражненията и урината.

Когато жълтеницата не отшумява, лекарите препоръчват фототерапия. Бебето се излага на специална синя флуоресцентна светлина, която намалява нивото на билирубина в организма му. Очичките му са покрити с маска, за да не бъдат увредени. Обикновено лечението трае 2 дни, през които майката и бебето са разделени.

За да  избегнат раздялата на майката и бебето, лекарите са измислили и друг вид лечение на жълтеница – фиброоптично светлолечение. Малчо е обвит в одеяло от специална материя, съдържаща оптични фибри, излъчващи светлина. Докато тази светлина въздейства върху билирубина, майката може да държи и да храни бебето си.  

calendar

Календар