Изследвания преди зачеване

• от 1

Намерила си идеалния партньор и вече си мечтаеш за наследник? Това е чудесно, но за да си спокойна и за да спестиш излишни проблеми е добре да обърнеш по-сериозно внимание на здравето си.
Изследвания преди зачеване

Изследвания преди зачеване

Намерила си идеалния партньор и вече си мечтаеш за наследник? Това е чудесно, но за да си спокойна и за да спестиш излишни проблеми е добре да обърнеш по-сериозно внимание на здравето си.

Лекарите препоръчват на жените да направят поредица от изследвания, с които да се установят евентуални проблеми. Същото важи до някаква степен и за бъдещия татко.

В крайна сметка тялото ти ще се превърне в дом за бебето за цели девет месеца, така че е добре да го поправиш ако се налага. Като начало си уговори среща със своя акушер гинеколог, той ще те разпита и ще ти назначи изследвания.

Предлагаме ти пълен списък с най-често срещаните изследвания.

Първо лекарят ти трябва да се информира за общото ти здравословно състояние. Разкажи му всичко, което те притеснява, дори и това, което ти се струва незначително. Важно е да му разкажеш и тежките и наследствени болести, които се срещат в семейството ти.

Медицинската ти история е важна за бъдещото бебче. От значение е и режимът ти на живот и по-специално работата ти, ако ежедневно си във вредна среда, замърсена или с излъчвания е добре да се замислиш за нова работа или за болнични. Трябва да споделиш и за всички лекарства, които поемаш. Възможно е някои да бъдат спрени или заменени с безвредни или по-слаби варианти.

Ако се налага да вземаш несъвместими с бременността лекарства, ще трябва да изчакаш с бебешките планове, докато се излекуваш напълно и нямаш нужда от медикаменти. Някои контрацептиви също изискват внимание, например при някои хапчета против забременяване се налага да изчакаш два месеца след спирането им и едва тогава да се опитваш да заченеш.

Още подробности, които трябва да споделиш с лекаря:

  • Важно е да му кажеш ако имаш неуспешна бременност или дълъг период с опити за зачеване. Същото се отнася и за бременност с усложнения, преждевременно раждане или усложнения по време на раждане.
  • Сподели и за менструалните си проблеми, ако има такива.
  • Венерическите болести не бива да се изпускат. Ако партньорът ти се оплаква от нещо, задължително се изследвай и ти.
  • Храната, която обикновено консумираш и дали си вегетарианка.
  • Какво спортуваш.
  • Къде и при какви условия работиш.
  • Предстоящи пътувания в далечни и екзотични дестинации.
  • Лекарят ти ще направи серия от тестове, с които ще установи дали тялото ти е готово да зачене и да износи бебе, а също и дали нямаш болест, която да ти попречи да заченеш или инфекция, която да се предаде на бебето.
  • Ултразвуково изследване и вагинален преглед. Може да се наложи ако си страдала от инфекции, тумори, кисти или други проблеми в тази област.
  • Цитонамазка. Всъщност това изследване трябва да правиш поне веднъж годишно и без да имаш планове за наследник. Добре е да занесеш и старите изследвания, за да се проследи евентуален проблем.
  • Ти и партньорът ти трябва да се изследвате за венерически болести. Те са много опасни за бъдещото бебе и често се пренасят върху плода. За това не рискувай и провери себе си и любимия си.
  • Ваксинации. Ако не си прекарала рубеола е добре да се ваксинираш. Шарките са опасни за бременните, а някои са фатални и налагат аборт. След ваксинация изчакай три месеца и едва тогава пробвай със зачеването. Ако вече си бременна, отложи ваксинациите за след раждане. Рубеолата предизвиква дефекти в плода, токсоплазмозата също представлява голяма опасност. За да се предпазиш от това коварно заболяване трябва да миеш добре всички плодове и зеленчуци, да не си похапваш полусурово месо и също така не посягай към котешката тоалетна. Нека някой друг се погрижи за чистотата на животинчето.
  • Изследвания на кръвта. Препоръчително е да се установи дали нямаш анемия или други кръвни показатели, които сигнализират за здравословен проблем. След забременяване ще се наложи да ти вземат кръв още два или три пъти. А ако имаш анемия в следствие липса на желязо, ще ти предпишат медикаменти с желязо.
  • Кръвно налягане. Като бъдеща майка ще трябва да се погрижиш за кръвното си налягане. Ако се оплакваш от високо лекарят ти трябва да изследва причините и да ти назначи подходящо лечение. Високото кръвно налягане е опасно за бременните тъй като може да доведе до прееклампсия или проблеми с плацентата.
  • Генетични тестове. Правят се предварително само ако в семейството има роднини с тежки генетични заболявания. За щастие тези болести се предават рядко на плода.