Цветът на езика може да бъде розов, бял, жълт, червен, кафяв, даже петнист. Всяка промяна може да е индикация за проблем, тъй като езикът е огледало на организма.
Езикът представлява сложна мрежа от мускули. В него има много кръвоносни и лимфни съдове, както и нервни окончания, което му позволява да извършва важна и сложна работа. Той участва в първата фаза на храносмилането, дава възможност да разграничим сладкото от горчивото, да усетим качеството и температурата на храната, както и ни помага, когато говорим.
Компас в света на усещанията
На лигавицата на езика са разположени множество вкусови и осезателни рецептори. Първата им задача е да разпознаят вкуса на това, което попада в устата и да „докладват“ за резултатите на главния мозък. Именно заради това лекарите препоръчват да дъвчем бавно храната: само в този случай импулсите имат време да достигнат до мозъка и да дадат съответния сигнал.
За всеки от четирите основни вкуса на повърхността на езика има особени рецептори. На сладкото реагират тези, които се намират на самия връх, на соленото - страничните ръбове на предната част на езика, на киселото - страничните ръбове на задната част на езика, а коренът на езика е „отговорник“ за горчивото. Ако например трябва да дадеш на детето горчиво хапче, сложи го на тази част на езика, където ще има възможност да „излъжеш“ рецепторите - ако малчо глътне хапчето по-рано от съответния сигнал до главния мозък, няма да разбере какво точно е глътнал.
Компас за здравословното ни състояние
Външният вид на езика може да „разкаже“ много за самочувствието на своя притежател. Не напразно в добрите стари времена при преглед, първото нещо, което е казвал лекарят е било: „Покажете си езика“. По неговото състояние той е определял здравословния статус. И днес, някои лекари не пренебрегват подобна диагностика. Ако няма проблеми, езикът е бледорозов, умерено влажен, чист, без налепи. Ако цветът на езика е друг, то това може да е сигнал за проблеми със здравето. Налепите например се образуват от активното размножаване на бактериите.
Много често при кърмачета по вътрешната част на бузите, небцето, езика се виждат бели точки, които постепенно се сливат. Това може да е първият признак за развиваща се млечница. Така се нарича една формите на гъбичното заболяване кандидоза или кандидозен стоматит. Това състояние по-често се наблюдава при изкуствено хранените бебета, отколкото при кърмените. Лечението се определя от педиатъра.
Ако се появят ранички на езика, това е признак за афтозен стоматит. Той може да е вирусен или да се провокира от травма, възникнала от това, че малкото си е прехапало езика или е опитало горещата супа. Подобна неприятност отшумява бързо.
Малките мехурчета на върха на езика и венците са резултат от „атака“ на херпесни вируси. По-късно мехурчетата се пукат и на тяхно място се появяват малки ранички, приличащи на просо. В този случай в основата на езика има бяло покритие, а детето се оплаква, че го боли като преглъща.
При вирусният стоматит може да се повиши температурата. В този случай има вероятност към вирусната инфекция да се е присъединила и бактериална. Педиатърът назначава нужното лечение.
Разпознай
- Малиновият език се явява един от симптомите за скарлатина. В първите дни на болестта езикът е обложен. Температурата се повишава, детето се оплаква от силна болка в гърлото. Непременно го заведи на лекар, който ще предпише нужното лечение.
- Жълтеникавият цвят на езика е резултат от натрупване на повърхността на мъртви клетки или остатъци от храна. Това се наблюдава при заболявания на стомашно-чревния тракт - дисбактериоза, проблеми с жлъчните пътища и черния дроб.
- Кафеникавият цвят се появява от нарушения на микрофлората на червата и при хронични заболявания на стомашно-чревния тракт. Понякога точно така се появяват и гъбични инфекции. Необходима е консултацията с педиатър или гастроентеролог.
- Ако езикът, устните и ноктите синеят, организмът изпитва остра нужда от кислород. Това се случва при проблеми с белия дроб и сърцето. Нужна е медицинска консултация.
- Сухият език говори за обезводняване. Езикът може да бъде сух и тогава, когато детето е със запушен нос и по време на сън диша през устата.
- Т. нар. географски език - нарича се така, защото е със своеобразни петна, напомнящи острови на географска карта. Причина за това може да бъде: наследственост; симптом за алергия; симптом за хронично заболяване; често боледуване.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: Д-р Калин Лисички, педиатър, детски ревматолог, МБАЛ Токуда Болница София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.