Да водиш битка е цяло изкуство. Както на война, така и в любовта. Ако си гледала филма „Войната на семейство Роуз”, вероятно знаеш колко пагубна е силата на гнева и колко фатално могат да завършат едни партньорски взаимоотношения. Истината е, че здравината на една връзка не се измерва с романтиката, която създавате в отношенията си, а с това колко ефективно се справяте двамата с някаква конфликтна ситуация. Помни, да обичаш е изкуство, но да воюваш правилно, когато обичаш, е още по-голямо изкуство.
Още преди повече от 2500 г. китайският пълководец Сун Дзъ е написал трактат с военни стратегии под името „Изкуството на войната”. През годините този трактат се е превърнал в настолна книга не само за най-големите световни военни сили, но части от него са заимствани, за да се напишат трудове по психология и да се намери печеливш подход в най-трудните отношения между хората – в любовта.
Знаеш какво е любовта – понякога изпитваш такава обич към половинката си, че искаш да я схрускаш. Друг път ти се иска да го удариш, за да го накараш да изпита болка и да се убедиш, че е уязвим. Е, според новите проучвания е напълно нормално в една връзка да изпитваш едновременно любов и омраза. Вероятно защото двете чувства произлизат от един и същи център в мозъка, което обяснява и разгорещените конфликти при повечето иначе щастливи двойки. И когато се стигне до такава ситуация, не трябва да се плашиш, че настъпва краят. Много често кавгата е знак за силна и страстна връзка, в която и двамата се чувствате достатъчно комфортно да изразите негативните си чувства. Все пак обаче, дори в такъв момент, има правилни и погрешни начини, по които да стигнете до решение, удобно и за двама ви.
Използвай ушите си, а не устата си
Ако усетиш, че звучиш като навита грамофонна плоча, която повтаря едно и също нещо, отново и отново, направи пауза. При повечето двойки с проблеми единият има навика да се повтаря в отчаянието си да бъде чут от партньора си. Този метод обаче рядко носи положителни резултати, защото двамата се увличат в това да си крещят един на друг, без да се изслушват, вместо да водят разумен диалог.
Не нападай лично
В разгорещен спор обикновено някой губи самообладание и започва да нагрубява партньора си. А в такива моменти, има най-голяма опасност конфликтът да се превърне в невъзвратима ситуация. Причната е, че мозъкът ни е така устроен, че усвоява негативните чувства и емоции много по-лесно, отколкото добрите. Така е било още в пещерната епоха, когато за да оцелее като вид, човекът е развил способност да се предпазва от всякаква опасност и е изградил защитни механизми, които не му позволяват да пренебрегне негативните усещания.
Ето защо, твоята задача е да сведеш до минимум отрицателното влияние на думите си. Помни, целта не е да се разстроите взаимно, а да разрешите конфликта. Така че вместо да възкликваш „Толкова си мързелив”, кажи на любимия си, че действията му те обиждат. Опитай вместо това да му кажеш „Уморих се да планирам всичко за двама ни и бих искала понякога да взимаш участие”.
Спри да се опитваш да определиш победител
Може да е кавга между партньори, но няма победа, когато единият излезе със замах от стаята и остави другия с наранено сърце. Хората обикновено се фокусират върху това да решат кой е прав, а това ги отклонява от намирането на решение. А ще го направят по-бързо, ако не се стремят да дебнат другия къде ще сбърка, за да му заявят „Видя ли? Аз съм прав!”.
За да започнете отнякъде, опитайте се да постигнете някакво съгласие за дадена ситуация (дори това да означава, че му пишеш прекалено много съобщения докато е навън без теб). След това се опитайте да намерите щастливата златна среда. Например му кажи, че знаеш, че го дразни постоянното ти звънене, но си се притеснила, че му е отноло толкова време да отговори. А след това му предложи да намерите начин за комуникация, от който и двамата да сте доволни.
Три обвинителни фрази, които мъжете не искат да чуват
Ако по време на спор кажеш някое от следващите три неща, има много голяма вероятност кавгата да прерастне в истинска буря. Така че по-добре вземи мерки навреме.
- Ох, защо мъжете винаги правите това? – Всеки път, когато намекнеш за стереотипа на половете и причислиш към него половинката си, той ще се почувства губещ. Като го категоризираш към всички мъже, ти директно го нападаш. А в такъв момент той ще се откаже да се бори да доказва обратното, просто защото смята, че няма смисъл.
- Твърде много се размотаваш с приятелите си! – Това звучи отчаяно и хленчещо, а когато един мъж чуе тази фраза, му се струва, че трябва да избира между любовта и свободата си. Никой не би трябвало да се чувства окован. Вместо да го обвиняваш, за времето, което прекарва с момчетата, се фокусирай върху времето, което той отделя за теб. Ако получаваш колкото тях, значи нямаш право да се оплакваш.
- Не давай обещания, които не можеш да спазиш! – Когато мъжете чувстват, че нямат възможност да променят мнението си за съвместните планове, които ти правиш, те може да предпочетат изобщо да не се ангажират. Важното е ти да покажеш гъвкавост и готовност за промяна и половинката ти сам ще иска да се придържа към уговорката ви.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.