Изкуството да отгледаш момиче

• от

Паролата за сърцето на всяко момиче е „комуникация”. Най-важното за възпитанието им - да пораснат като уравновесени, уверени и щастливи жени. Как? С твоята помощ!
Изкуството да отгледаш момиче

Изкуството да отгледаш момиче

Паролата за сърцето на всяко момиче е „комуникация”. Най-важното за възпитанието им - да пораснат като уравновесени, уверени и щастливи жени. Как? С твоята помощ!

Момичетата и момчетата са различни и това се забелязва още през първите седмици от живота им - новородените госпожици искат много по-често да бъдат докосвани и гушкани. В ранна детска възраст повечето момиченца умеят да се заиграват сами и то за дълго време. Принцеси, магьосници, феи… те обичат приказките и фантастичните героини. „Прочети ми пак! И пак!.. А сега да поиграем на принцеси!” Да, с малките госпожици никога не е скучно :).

Момичетата – отличителни белези

  • Създадени да подражават. Според редица изследвания новородените момиченца много по-добре от момченцата се справят с овладяването на движенията на пръстите. Защото умеят едновременно и да наблюдават, и да повтарят. Когато пораснат са по-добри в играта „на ужким” (наподобяват, че се грижат за бебе или готвят), а също така и в шофирането на акумулаторни автомобилчета - напук на мъжките предразсъдъци!)
  • Те са сръчни. Малките момиченца са отличнички в областта на фините моторни движения и ловкостта на ръцете, което им дава успешен старт в предучилищна и училищна възраст. Те по-рано започват да играят с играчки и по-рано започват да използват прибори и да пишат.
  • Момичетата са добри слушатели. Последните изследвания показват, че момичетата са по-фино настроени към честотите на човешкия глас и предпочитатда слушат гласа на мама или татко пред всички останали звуци. Разклати дрънкалка и няма да забележиш разлика в реакциите на новородено момиче и момче. Но когато говориш, момичетата повече се заслушват в гласа ти и се заглеждат.
  • Перфектни в комуникацията. Момичетата по-лесно установяват контакт с очи и са привлечени от отделните лица, особено от женските. Ако видят уплашено изражение например, те ще погледнат към мама или ще се стреснат, но ще се успокоят, щом видят усмивката й. На момчетата е нужно повече време, за да забележат разликите в израженията на лицата. Малките госпожици са по-добри в разчитането на невербални знаци, което ги прави перфектни комуникатори. Те могат да свързват емоциите с думите много по-бързо и са изключителни таланти в областта на емоционалните изказвания.
  • Започват да говорят по-рано. Непрестанното наблюдаване и слушане води скоро до положителен резултат. Момичетата започват да използват жестове като посочване с пръст или махане с ръчичка за „чао” по-рано от момчета на тяхната възраст. Малките дами по-скоро осъзнават смисъла на думите и започват да говорят на около 12-месечна възраст. А на 16-месечна възраст използват над 100 думи (за сравнение - момчетата разполагат едва с 30-ина).

Тайните на нежния пол

Момичетата също могат да се цапат. Както и да се катерят по дърветата. Позволи им тази свобода и ще стимулираш моторното им развитие, ще подобриш самоувереността и успехите им. Умишлено насърчавай дъщеря си за всичко изброено по-горе. Малкото боричкане в играта с тате също е забавно за момиченцата и има възпитателен ефект.

Повече доверие в дъщерите. Много родители са склонни да обграждат с прекомерни грижи момичетата си и да разчистват всяко препятствие, изпречило се на пътя им. Вдъхни повече самочувствие на дъщеря си, като й позволиш сама да греши и да трупа опит. Само онзи, който е постигнал нещо сам, е силен и самоуверен.

Научи се да им казваш „не. Това най-вече се отнася за бащите, които лесно се предават на капризите на любимките си. А някои от тях умеят да манипулират родителите си още от най-ранна възраст. Не позволявай на дъщеря си да те върти на малкия си пръст, но и не бъди прекалено груб. (По)кажи й ясно кога трябва да спре.

Момичетата също имат право на има мнение. Давай им повече възможности, за да споделят мислите и преживяванията си. Нека дъщеря ти сама избере дали да облече розовия или лилавия пуловер за детската градина, дали следващото ви пътуване да е до зоопарка или в планината. Това ще засили самоувереността й, защото ще знае, че също има право на мнение.

Не потискай агресията. Момичетата също имат право да се ядосват, да викат и да се сърдят. Агресията е нещо нормално. Гневът е чувство като всяко друго и трябва да се изразява (стига да не е с разрушителни проявления). Потискането на агресията води до опасността детето да започне да я насочва срещу себе си.

Стимулирай пространствената ориентация. Момчетата имат по-добра пространствена ориентация и затова, когато пораснат, по-лесно се справят с проблеми като паркиране или разчитане на пътни карти. Тренирай тези качества в момичето си, като играете игри на търсене и подреждане. Идеални за целта са „сляпа баба” и жмичка.

Конфликтите не са нещо лошо. Момичетата държат да бъдат харесвани, за да не загубят приятелство или уважението на другите. Подкрепи дъщеря си по време на спор (например на детската площадка). Покажи й как да отстоява себе си и как без бой да държи на своето. Дори ако в началото има нужда от помощ, скоро сама ще се научи как да решава конфликтите.

Хайде на въздух! Много момичета обичат да рисуват и апликират, но по-рядко от момчетата излизат да играят и тичат навън. Нашият съвет е: извеждай често дъщеря си в парка и на излети или я оставяй да играе на площадката пред блока.

„Да” на здравословната надпревара. Насърчавай стремежа за победа, но не й позволявай винаги да печели. Победата изгражда самоувереност, а загубата гради характера.

9 важни неща, които да запомниш за момичетата  

1. Татко е принцът на бял кон (дори ако не умее да язди); Добрият, който може да разкаже играта на всички Лоши. И точка!
2. Дори да имат купища рокли, поли и блузи в гардероба си, винаги искат още и още.
3. Романтиката е техният наркотик. Цветя, балони, сърчица – колкото повече, толкова по-добре.
4. Харесват само „батковци”.
5. Обичат да помагат в домакинската работа – да готвят, гладят и подреждат.
6. Те са чувствителни, нежни и по всяко време на денонощието могат с памук да извадят душата ти :). Таланти по рождение!
7. Не решават споровете с юмруци, а с думи. „Повече няма да ти бъда приятелка” е една от най-страшните им заплахи.
8. Могат да си играят сами часове наред.
9. Измерват социалния си статус в детското общество с броя приятелки.