Кога се налага раждане със секцио?
Решението за раждане с цезарово сечение се взима по редица медицински показания. Ако акушер-гинекологът прецени предварително, че естественото раждане крие редица рискове както за теб, така и за плода, ще бъде насрочено планово секцио.
Датата на операцията се избира 5-10 дни преди определения термин. Тогава се счита, че плодът е достатъчно зрял, а в същото време се избягва риска от започване на естествено раждане.
Причини за планово секцио:
Отворът на таза е много по-малък от размерите на главата на бебето. Това би могло да затрудни раждането.
- При късогледство. Има риск ретината да се отлепи по време на напъните.
- При възраст над 35 години, тежка бременност и предстоящо първо раждане.
- При диабет и тегло на плода над 4 килограма.
- Плацентата блокира шийката на матката и пречи на бебето да излезе (плацента превия).
- Плодът е с неправилно предлежание – всяка позиция, различна от главичното предлежание.
- При многоплодна бременност – особено при тризнаци и повече бебета. При близнаци също може да се наложи планово секцио, ако и двата плода са разположени едновременно седалищно или главично.
- Раждане със секцио преди по-малко от две години.
Причини за секцио по спешност:
- Възможно е да се наложи операция, след като вече е започнало раждане по естествен път. Това секцио се нарича спешно, макар често нито твоят живот, нито този на бебето са в опасност.
- Раждането не напредва – контракциите са слаби или спират, шийката не се разширява.
- Бебето страда от липса на кислород. Сърдечните тонове затихват – наблюдава се фетален дистрес.
- Родилката е изтощена от дълго раждане и не може да напъва ефективно.
- Пъпната връв е къса или е увита около вратлето на бебето.
Какво да очакваш?
Ако секциото е планово, няколко дни преди насрочената дата се правят необходимите изследвания. Най-вероятно ще постъпиш в болница деня преди операцията.
От предната вечер ще ти дадат очистително и ще те помолят да не ядеш и да не пиеш нищо.
Плановите операции се насрочват за сутринта.
На операционната маса ще легнеш по гръб с ръце встрани, за да могат да ти сложат абокат и системи. Необходимо е да се постави и катетър, защото след операцията няма да можеш да се движиш веднага.
Следва упойката.
В много редки случаи се налага използването на пълна упойка. Най-често се прилагат епидурална или спинална анестезии. Поставят се в гръбначния стълб. Ще трябва да застанеш в специална поза – на една страна, със сгънати към лицето колене, като се опитваш максимално да извиеш гърба назад. Най-вероятно ще усетиш вкарването на иглата между прешлените, но без болка. След това отново ще легнеш по гръб. До главата ти ще стои медицинска сестра, която ще провери дали упойката е подействала и ще следи състоянието ти по време на операцията.
Самата ти ще си в пълно съзнание.
Хирургът ще направи разрез на коремната стена и на матката. Цялата операция не трае повече от 40-50 минути. До 5 минути се изважда бебето. Ще можеш да го видиш за минутка, след което екипът от неонатолози ще го отнесе в детското отделение. Следва изваждането на плацентата и зашиването. При спешно секцио, процедурата е същата.
Когато операцията приключи, ще те преместят в реанимация.
Там ще следят постоянно състоянието ти, защото първите часове са най-критични. Вероятно ще си толкова уморена, че ще поспиш за малко. Скоро анестезията ще започне да намалява действието си, затова е възможно да ти дадат друго болкоуспокояващо. Предстои ти първото ставане...
Първо секцио = второ секцио?
Надали може да се даде категоричен отговор на този въпрос. Счита се, че е необходимо да минат поне 2 години от операцията до следващата бременност, за да има шанс втория път да родиш по естествен път. Оптималният срок е 4-5 години. Въпреки това съществува риск от руптура на матката и е възможно да ти препоръчат цезарово сечение.
Важно е да знаеш, че ако секциото е било планирано, заради обективни непроменими фактори, като късогледство, диабет и др., второто раждане отново ще е с операция. Ако първия път се е наложило секцио, заради настъпили усложнения по време на раждането, втория път нещата могат да протекат като по учебник.
За и против секцио
Ако секциото е по медицински показания, надали има смисъл да се обсъждат предимствата и недостатъците. Безспорно това е правилното решение за теб и твоето бебе. Все пак предимство е, че родовите пътища остават незасегнати. А и донякъде можеш да избираш рождената дата на своето дете :-)
Но така или иначе цезаровото сечение, като повечето коремни операции, също крие своите рискове. Има опасност от продължително кървене, от инфектиране на раната, както и от образуването на тромбози.
Макар и минимални, съществуват рискове и за плода. В утробата белите дробове на бебето плуват в околоплодна течност, която постепенно и бавно изтича, докато траят контракциите. Така твоята рожба се подготвя за своята първа глътка въздух. При секциото новороденото се изважда за секунди и има опасност да изпитва затруднения с дишането в началото. Именно затова родените с операция бебета често не проплакват.
Консултант: д-р Таня Тимева, акушер-гинеколог
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.