Искат единни правила за приемните семейства

• от

Националната асоциация за приемна грижа настоява да има единна методология, която да се следва по отношение на...

Националната асоциация за приемна грижа настоява да има единна методология, която да се следва по отношение на набирането, оценката, обучението и подкрепата на приемните родители.

Идеята е да се избегне ситуация, в която броят на видовете приемна грижа е равен на броя на общините, в които има такава. Те искат да има единен финансов стандарт за приемната грижа.

Националната асоциация за приемна грижа предлага в рамките на един месец след утвърждаване на приемното семейство, доставчикът да сключи договор с приемния родител, следван от месечно възнаграждение.

Искат единни правила за приемните семейства

В момента, след като едно дете бъде изведен от приемното семейство на заплата, ако няма друго настанено дете, на приемния родител се изплаща заплата само за един месец. Така на практика един професионален приемен родител може да чака с месеци да му бъде изпратено друго дете, а през това време няма никакви доходи.

От асоциацията коментираха днес приетите вчера от Министерски съвет промени в Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях. Те подкрепят повечето нови моменти в наредбата и отчитат като положителен факта, че приемната грижа става приоритет на общините. Според тях това е добър ход от страна на държавата, защото местните власти са тези, които познават детайлно проблемите на децата в региона, но подчертават, че това трябва да се случи с много ясна и целенасочена подкрепа от държавата, както методически, така и финансово.

За това трябва да има и минимални базови правила, които да се следват от всички доставчици на приемна грижа. От асоциацията са доволни, че с последните промени в наредбата отпада изискването професионалните приемни родители да сключват трудов договор и че отпада задължението приемният родител сам да определя работното си време. Реално с това се отваря принципната възможност приемните родители да сключват граждански договор заради децата, за които се грижат и така на теория ще могат да сключват трудов договор с друг работодател.

С приетите вчера промени се повиши с 20% възнаграждението на приемните родители, които са на заплата. Вече месечното възнаграждение на професионалното приемно семейство не може да бъде по-малко от 150 на сто от минималната месечна работна заплата (при настаняване на едно дете), 160 на сто от минималната работна заплата ( при настаняване на две деца), а при настаняване на три или повече деца - 170 на сто от минималната месечна работна заплата. /БГНЕС