Изкуственото оплождане е обвито в много слухове. Кое в тях е вярното и кое не?
Методът съществува достатъчно дълго, за да са изяснени всички колебания и въпроси. Първото заченато по този начин бебе вече е почти пълнолетно. До сега десетки хиляди жени са се възползвали от тази процедура успешно.
За съжаление има семейства, които нямат възможност да си позволят скъпите процедури или просто не са добре информирани и вярват на слухове и митове и за това не опитват. Ето и най-разпространените заблуди:
Никога не се получава от първи път
Изобщо не опитвай ако имаш подобна нагласа. Нужно е да вярваш силно и всичко ще е наред. Вероятността първият опит да се окаже успешен е някъде около 40%. А при по-младите жени възможността се покачва на около 70%. По тази причина, ако е ясно, че ин витро е единствения възможен вариант – не отлагай и месец. Колкото по-рано, толкова по-висок шанс за успех.
Нужни са много лекарства, особено хормонални
Преди да пристъпи към ин витро процедури, двойката обикновено преминава през редица изследвания, с които да се изяснят причините за безплодие. Според необходимостта, някои от съпрузите или и двамата преминават през лечение. Препоръчително е да си промените и начина на живот: здравословни навици, сън, спокойствие, истинска храна, почивки сред природата.
Лекарите ще ти назначат най-нужното, така че да не се обременява излишно организма ти и да се подготви максимално добре за успешна бременност.
При ин витро винаги се ражда с операция
Това изобщо не е задължително. Ако няма сериозни показания, потвърдени поне от двама специалисти, няма никаква причина да раждаш оперативно. Има много бременни, заченали по този начин, които раждат съвсем естествено.
Децата ин витро са по-различни
Съвсем необосновано твърдение, излишен предразсъдък, който само тормози родителите. Децата, заченати по този начин изобщо не се различават по нищо специфично. Всяко дете си е уникална индивидуалност със заложби и лични характеристики, които не са свързани по никакъв начин с метода на зачеването им. Развитието на детето зависи основно от средата и семейството му, от това дали получава безусловната любов на родителите си.
Обкновено се получават близнаци
Вярно е, че често има такива случаи, но това изобщо не е преобладаващо при ин витро оплождането. Обикновено при всяка процедура поставят два или три ембриона, за да може да оцелее поне един, а в същото време да не са прекалено много, да си пречат и да усложнят бременността. Има кандидат майки, които сами желаят да им се инплантират няколко зародиша, за да имат тризнаци или повече, но лекарите не са склонни да се поддават на подобни желания.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.