Има ли полза от замразените храни?

• от

Според мнението на диетолозите това е най-добрият начин за консервиране на плодове и зеленчуци, защото той позволява да се съхранят почти всички полезни вещества Много майки избират замразените варианти на плодовете и зеленчуците и то не само през зимата.

Според мнението на диетолозите това е най-добрият начин за консервиране на плодове и зеленчуци, защото той позволява да се съхранят почти всички полезни вещества Много майки избират замразените варианти на плодовете и зеленчуците и то не само през зимата.

Наистина, някои педиатри съветват те да се използват в детското меню след първите 6 месеца. Но дори тогава трябва да се спазват някои правила, за да извлечете максимална полза от „витамините от фризера“.

Замразените плодове: Обикновеният начин

Трябва да сме честни, че този метод на съхранение на продуктите – съвсем не е съвременно изобретение.

Първите опити да се превърнат в лед плодове са предприети още през 1905 г. в САЩ.
Плодовете са засипвани с лед и съхранявани в хладилни хамбари. А през 1923 г. там е конструирана и конвейерната система. Но истинският бум на замразяването на плодовете е 50-те години на миналото столетие с появата на битовите фризери.

В наши дни най-често се използва шоковото (-40 °С) или криогенното (по ниско от -60 °С) замразяване на предварително приготвения продукт. Този метод има много предимства в сравнение със сушенето или мариноването. Това е най-бързият начин да съхраните продуктите за дълго време, помага максимално да запазите свойствата им, витамините и минералите в тях.

За сравнение: консервирането отнема около 40% от биологичните ценности на изходния продукт, а замразяването – не повече от 20%. И последно – консервите не са подходящи за детското хранене, докато замразените продукти са прекрасен начин да имате полезна храна за вашето дете под ръка.

Замразените плодове: Разумният избор

На практика замразените плодове по нищо не отстъпват на свежите. Но това важи, само ако са спазени всички правила за тяхното транспортиране и съхранение. Затова при избора на такива продукти бъдете много придирчиви.

  • Обръщайте внимание на репутацията на производителя и използвайте продукти на известни и ползващи се с доверие фирми.
  • Използвайте единствено тези продукти, които са преминали през бързо дълбоко замразяване, тоест при температура -35°С (това трябва да е отбелязано на опаковката).
  • Ако зеленчуковата смес се е превърнала в еднородна смес, не я купувайте! Това означава, че продуктът е бил размразяван и замразяван повторно. А така на практика е загубил ценните си свойства.
  • Внимателно проверявайте срока на годност и ако той е към края си – откажете се от продукта.

Да замразите плодовете сами

Някои майки предпочитат да замразяват самостоятелно продуктите за менюто на децата си. Реално, това е напълно възможно да се направи, но само при едно условие: ако вашият фризер има специално отделение с режим за шоково замразяване. В противен случай не си заслужава да експериментирате със свежите плодове и зеленчуци, по-добре купи продукти, замразени с високотехнологични методи.

Почти всички плодове са подходящи за замразяване в домашни условия, но те трябва да са с отлично качество. Повечето от плодовете е необходимо да се измият и изсушат, но например малината няма да изтърпи подобно отношение от ваша страна.

  • Малината се замразява чрез „сухия“ метод, по желание, посипвайки я със захар.
  • Ягодата също се замразява в „захарен пясък“, само не забравяйте да махнете зелената част.
  • Червеното френско грозде се поставя в плика на гроздове.
  • От кайсиите и сливите трябва първо да махнете костилката, но пък в черешите и вишните – може да ги оставите. Също така е добре кайсиите първоначално да ги сварите за съвсем кратко време със захар.

При размразяване добре запазват формата си къпините, касисът, черната и червената боровинка.

Да замразите плодовете сами

Да замразите зеленчуци сами

Даровете от градината, разбира се, предварително се мият и подсушават.
Някои, като например патладжанът, карфиолът, тиквичките и зеленият фасул, е добре преди това леко да се бланшират в подсолена вода.
Зеленчуците може да се нарежат на парчета, на шайби, може да се оставят цели, в зависимост от това, какво планирате да готвите с тях.

 

Полезно е да знаете:

1. Преди да замразявате продукти подготви хладилната камера, тя трябва да е идеално чиста и суха.

2. Сложете избраните продукти по-равно в кутии или в пликове с клипс, махнете излишния въздух, уверете се, че са затворени плътно и ги пъхайте във фризера.

3. Ако ще замразявате плодовете в обикновени пликове, а става въпрос за сочни плодове, по-добре използвайте сухото замразяване. Затова е необходимо да ги разстелите в тава на един слой (или на два, като сложите по-средата хартия за печене), и когато вече са позамръзнали, да ги пресипете в пликове.

Използвайте правилно:

Изключително важно е да помните сроковете на замразените продукти. Затова задължително надписвайте пакетите – не само съдържанието, но и датата на замразяване. Общо взето, колкото повече влага има в продуктите, толкова повече продължава самият процес на замразяване. И колкото по-висока е температурата във фризера, толкова по-кратък е срокът на съхранение.

Замразените продукти можете да съхранявате от 6 до 9 месеца;

  • зеленчуците – от 3 до 9 месеца;
  • готовите зеленчукови блюда – до 3 месеца.
  • Обикновено плодовете и зеленчуците се използват без да се размразяват. Работата е там, че веднага след като се „разтопят“, вредните вещества се активират и процесът на разлагане е много бърз. Като имате предвид, че замразените продукти се сваряват много по-бързо от пресните, достатъчно е да ги потопите за няколко минути в кипяща вода.
  • И не забравяйте, че нито един продукт не бива да замразявате повторно.