Много пъти сме писали за безспорните предимства на кърменето, но се оказва, че никога не е достатъчно.
В родните болници, в които родилката е разделяна от новороденото, не й се дава адекватна помощ и съвети, а шишето с адаптирано мляко е винаги на една ръка разстояние, кърменето се оказва трудна мисия. Често се дават остарели съвети, объркващи препоръки.
Успях да изпитам на гърба си притеснението и проблемите около кърменето и втория път, когато станах майка. Въпреки че се подготвях, въпреки че имах година и отгоре кърмачески „стаж” с първото дете. Обяснение и подкрепа получих от моя приятелка, консултант по кърмене. Това са майки, кърмили децата си дълго и имащи желание да помагат на други майки да кърмят успешно. Те са преминали курс на обучение в Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" или в организацията Ла Лече Лига.
Една от най-известните млечни консултантки е Христина Янева, известна в електронната мрежа като Хедра. Нейният блог е истинска библиотека по въпросите на кърменето, захранването и храненето на бебето. Тя е член на Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене".
Защо реши да станеш консултант?
Консултантската работа се случи някак от само себе си... Кърменето на първото ми дете продължи само 6 седмици, защото нямаше кой да ми каже основни неща. Тъй като това не мина без последствия (алергия към белтъка на кравето мляко, често боледуване и т.н.), бях решена с второто ми дете да не се случи същото. Като започнах да търся материали за кърменето, разбрах каква огромна липса на информация имаше по това време за дори най-елементарните кърмачески проблеми. А тъй като съм учител по професия, просто ми идва отвътре да споделям наученото :)
Колко майки си съветвала до сега?
За 2010 г по статистика от отчетите, които водя като консултант за всяка майка, която се обръща към мен за помощ, са над 500 различни майки само за една година. А се занимавам вече 6 години – така че съм имала честта и привилегията да работя с няколко хиляди семейства досега.
Отделно е работата ми като лектор на обученията за консултанти и медицински лица, които Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” провежда вече 4 години.
Срещаш ли съдействие в работата от болничния персонал? Как реагират акушерките, които би трябвало да помагат в кърменето?
Това е посока, в която трябва да се работи още много. Тъй като липсва ясен регламент за посещенията на доброволните консултанти по кърмене в болниците, присъствието ни често се приема за проблем. Въпрос на време е обаче да се разбере, че нашата работа облекчава натоварването на акушерките, които имат много други задачи и едновременно с това води до по-голяма удовлетвореност на майките от обслужването в болницата. Смятам, че болниците скоро ще разберат, че има полза и взаимна изгода от съвместната ни работа.
Защо кърменето се оказва масов проблем, след като е естествено заложен процес?
Защо кърменето се оказва масов проблем, след като е естествено заложен процес?
Кърменето е инстинкт за бебето – за майката също има инстинктивен момент (напр. естествената реакция да се втурнеш към бебето, когато то плаче и съвършено инстинктивното желание да го нахраниш), но как да държиш бебето, как да се грижиш за него и как да се справяш с началните трудности са неща, които се учат като всяко друго умение. Както не можем да очакваме една жена да умее да готви, ако никога не е виждала други жени около нея да го правят, така е логично да се очаква, че може да има проблеми с кърменето, ако никога не е виждала кърмеща майка и не знае какво да очаква като поведение от едно новородено бебе.
Има ли статистика относно колко процента от родилките в България кърмят децата си?
Последните статистики са от преди няколко години, когато се проведе едно проучване на Уницеф за храненето на децата от 0 до 5-годишна възраст. По процент жени, които започват кърмене в родилния дом, отговаряме на най-високите световни стандарти – тук все още над 90% от жените започват да кърмят. До края на първия месец обаче процентът спада катастрофално, а на 6 месеца едва около една трета от децата получават някакво количество кърма – вместо все още да се изключително кърмени, както са световните препоръки.
Най-често срещани проблеми?
Най-честите проблеми са разраняването на гърдите вследствие на неумело поставяне и проблеми с количеството майчино мляко заради неправилна информация за това как да се организира кърменето (при хранене под час само от едната гърда и липса на нощно кърмене повечето жени в един момент имат проблем да произвеждат достатъчно за нуждите на бебето).
Най-труден случай?
Това бих предпочела да е „най-голямо предизвикателство” – майките, с които работим, са хора, не са случаи. Най-трудно за мен е тогава, когато майката има огромно желание, прави всичко, което е нужно и полага невероятни усилия, но заради физиологични пречки кърменето не може да се случи така, както си го е представяла. За 6 години в общата практика на мен и на останалите консултантки към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” сме срещали само 4-5 жени с истинска физиологична невъзможност за кърмене, но всяка от тях е оставила наистина много ярка следа в паметта ми и продължавам да изпитвам страхотно възхищение и уважение към тях за усилията и неуморната им надежда въпреки обстоятелствата.
Има ли храни, които кърмачката трябва да избягва?
Има ли храни, които кърмачката трябва да избягва? Срещат се цели списъци с хранителни продукти из интернет, предизвикващи колики.
Единствените храни, които кърмачката трябва да избягва, са тези, към които самата тя има непоносимост или просто не ги обича :) По време на кърмене може – и е препоръчително! – да се яде всичко в умерени количества.
Дали дадена храна предизвиква колики е твърде спорен въпрос – ако сега изядете чиния леща и след половин час бебето се скъсва от рев, със 100% сигурност това не е от лещата. Необходимо е време стомахът ви да преработи храната, някакви протеини от нея да стигнат до кърмата, която да се изяде от бебето, то да започне да я усвоява и да се проявят евентуално признаци на непоносимост към нея – всичко това изисква доста часове време.
Според изследванията има смисъл от избягване единствено на фъстъци, тъй като консумацията на фъстъци по време на бременността и след раждането се свързва с повишен риск от развитие на алергия към тях у детето.
Много жени се притесняват, че гърдите губят желаната форма следствие на кърменето, вярно ли е това?
Не. Промените в гърдите настъпват още от първите седмици на бременността и нарастването им започва още тогава. Факторите, които се свързват с промяна формата на гърдите са:
- възраст на майката (колкото по-голяма е възрастта, толкова по-голям е рискът);
- наднормено тегло;
- голям брой бременности;
- големина на гърдите преди бременността (големите гърди увисват по-лесно);
- пушене.
Каква е ролята на семейството и неговата подкрепа? Забелязваш ли повече толерантност и разбиране или напротив?
Любим момент ни е когато татковци се обаждат и търсят помощ за съпругите си - случва се доста по-често, отколкото човек си представя. Обаждат се и баби, а понякога дори и дядовци с въпроси как може да се помогне на майката-кърмачка.
По мои наблюдения у нас важността на кърменето не се оспорва и всички подкрепят тази идея. Притесненията на околните са основно за това бебето да не стои гладно и защо препоръките днес са толкова различни от това, което е било по времето, когато настоящата майка е била бебе.
Какво трябва да направят бременните, за да са добре подготвени?
Какво трябва да направят бременните, за да са добре подготвени?
Да търсят информация за кърменето още преди раждането на бебето. Когато знаят предварително как да поставят бебето на гърда, колко често суче едно бебе, как да разберат дали поема мляко, какви са признаците, които изискват спешно да се потърси помощ и към кого да се обърнат, обикновено нещата тръгват много добре и няма пречки пред успешното кърмене.
Един от най-често задаваните въпроси по форумите – как да разберем, че бебето е хапнало достатъчно?
Правилото на петиците е лесно за запомняне – когато след 5-ия ден от раждането бебето има 5 добре напишкани тежки пелени (без да му се дава допълнително вода!), има 4-5 жълти изхождания за 24 ч и суче приблизително 2 х 5 пъти (т.е. около 10 пъти в денонощието), значи то се храни чудесно.
Ползите от кърменето до и след шест месечна възраст?
Кърменето е естественият начин на хранене, така че то няма ползи – просто останалите възможности за хранене на бебето имат ред недостатъци, когато се сравняват с нормата (кърменето).
За децата, които не се кърмят или са кърмени кратко, е вероятно да боледуват по-често от респираторни проблеми и пневмонии, възпаления на ушите, алергични прояви, а в по-късна възраст рискът да развият диабет тип 1, наднормено тегло, някои автоимунни заболявания, левкемии е по-висок.
За майките продължителността на кърменето също има голямо отражение – кърменето е активна профилактика срещу рак на гърдата и колкото по-дълго продължава, толкова повече намалява (макар за съжаление да не изчезва напълно) риска от развитие на това заболяване. В последните няколко години се появиха изследвания, които показват, че по-продължителното кърмене има връзка и с намаляване на риска от развитие на метаболитен синдром в по-късна възраст.
Противно на широко разпространените мнения, след годинката кърмата не само не губи хранителните си свойства, но наред с другите храни продължава да осигурява над 50% от енергията, от която детето се нуждае, над 30% от нужните протеини и голяма част от дневните нужди от различни витамини. Кърмата на майка над годинката е с по-високо съдържание на белтъци и мазнини, отколкото млякото през първите 6 месеца от живота на детето.
За майката и детето кърменето през втората половина на първата година продължава да дава сигурност, че детето е нахранено, особено в периодите, когато заради никнене на зъбки или разболяване не яде почти нищо. Кърменето е незаменимо успокоително и помага да се преодолее значително по-лесно „бебешкия пубертет”, както и тръгването на ясла или връщането на работа за майката.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.