Храносмилателни смущения при децата

• от

По време на празниците трапезите във всеки дом са отрупани с всевъзможни лакомства. На всичко отгоре роднини и приятели се надпреварват кой ще донесе на децата по-голям шоколад и по-вкусен сладкиш.
Храносмилателни смущения при  децата

Храносмилателни смущения при децата

По време на празниците трапезите във всеки дом са отрупани с всевъзможни лакомства. На всичко отгоре роднини и приятели се надпреварват кой ще донесе на децата по-голям шоколад и по-вкусен сладкиш.

И докато ние, възрастните, успяваме донякъде да се справяме с последиците от обилното хапване, то преяждането при децата може да доведе до сериозни проблеми и дори да развали празниците на семейството.

Храносмилателната система на малките е незряла, количеството на ензимите, които преработват храната, все още е недостатъчно и преяждането обикновено е драматично изживяване. Още повече, че децата вечно бързат и не сдъвкват добре храната. Започват силни болки в корема, тъй като неусвоената храна образува много газове, а те от своя страна раздуват червата и се образуват колики. Възможно е да последва повръщане - това е начин организмът да се разтовари. Може да се появи и разстройство.

Неприятностите идват не само от количеството, но и от вида на погълнатата храна. Особено вредни са храните, богати на мазнини – ядки, пасти, торти, шоколад, тлъсти меса, пържени картофи, салати и сосове с майонеза. Мазните храни са трудно смилаеми и затрудняват не само стомаха, но и жлъчката и черния дроб. Същото става и с трудносмилаемите храни като зеле, гъби и др. Затова трябва да се избягват или да се предлагат в малки количества.

Газираните напитки затрудняват работата на храносмилателната система, те съдържат оцветители, много захар и въглероден диоксид, които допълнително образуват газове в червата и болки. При прекаляване с кока-кола например има опасност децата да се превъзбудят и да станат „неуправляеми“ от кофеина в нея.

Алкохолът също може да ви изиграе лоша шега. Децата нямат ензими, които преработват алкохола и съвсем малки количества може да са фатални за малкото дете.

Татковците ужасно се гордеят, когато наследникът топне пръстче в чашата с вино и го оближе сладко, но така се създава представа у детето, че това е нещо много интересно и малко да се разсее родителят, малчуганът ще обърне чашката и ще се напие.

  • Ако искате празниците ви да са спокойни:
  • Не карайте децата непременно да си изяждат порцията. Те така или иначе постоянно похапват нещо калорично и преяждането им е в кърпа вързано.
  • Не оставяйте малчуганите без контрол на празничната трапеза, за да не прекалят с храни и напитки, които не са подходящи за тях.
  • Дръжте храната в хладилник.
    Кремовете, сосовете, ястията с яйца бързо се развалят и предизвикват лесно хранително отравяне, което протича много тежко при малките деца.
  • Бъдете особено внимателни, когато приготвяте храната.
    Съобразете празничното меню с вашето дете. Нека ястията имат празничен вид, за да се харесат на децата, но предпочитайте по-леките хранителни продукти.
    В тортите можете да заместите сметаната с кисело мляко, бялата захар с кафява. И не забравяйте плодовете – нека присъстват постоянно на празничната трапеза.

Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, Здраве-14 ООД, София

calendar

Календар