Кърменето е най-добрата храна, която бебето получава. То е и уникален начин на комуникация между мама и бебе. Но за доброто кърмене е важно не само липсата на режим, а и храната, която кърмачката консумира.
Образуването на млякото е eнергоемък процес, за който са нужни подкрепа, качествена здравословна храна и голямо количество течности. Недостигът им се отразява на кърмата, съответно на темповете на растеж на бебето, дори на нервно психическото му развитие и съзряването на имунната му система.
Препоръчително е храната да се приема на по-малки порции половин час преди кърмене. Количеството течности, поето за денонощие трябва да е около три литра – вода, прясно изцедени сокове, супи, чайове или мляко.
Храната трябва да е вкусна и разнообразна. Избягвай силните подправки, солта, лютото, черния пипер. Внимавай и с количествата грозде, горчица, смокините, сливите и изобщо плодовете, които разстройват. Приемай ги в ограничени количества, защото според някои педиатри, те могат да се отразят на стомашно чревния тракт на бебето. Проблеми понякога предизвикват шоколада и млечните продукти, често децата показват алергични реакции след като мама си е хапнала от тези храни, затова бъди внимателна и хапвай по малко.
От продуктите, които съдържат белтъци ти препоръчваме сиренето, киселото мляко, изварата, немазните риби, птиче месо и телешко. За тяхното готвене използвай зехтин или чисто масло. Избягвай пърженото, по-добре варено на пара, във вода или печено, като всичко става на бавен огън.
От въглехидратните продукти за предпочитане са черният, пълнозърнест хляб, зеленчуците в суров вид по възможност. В есенно зимния период може да използваш дълбоко замразени продукти, както и сушени плодове. Използвай всички пресни плодове и зеленчуци, които предлага сезона, за да си доставиш максимално количество витамини, минерални соли и микроелементи. Избирай зеленчуци и плодове с ярки цветове – моркови, домати, зелени салати, праскови, ябълки, пъпеши, дини.
В периода на кърмене нуждата от витамини се повишава. По тази причина, освен доброто хранене с плодове, зеленчуци, ядки и кълнове, може да продължиш с витаминните комплекси, които се пият през бременността. Често след раждане забравяме за тях, но е хубаво да продължиш и по време на кърмене, стига наистина продуктът да е качествен.
С нарастването на мъничето растат и нуждите от полезни елементи, така че трябва да съобразиш поетото количество здравословна храна с това. Отложи диетите за по-късно, ще имаш време да отслабваш и да влизаш във форма. Докато кърмиш диетите са табу, независимо колко е пораснало детето ти.
Организмът на кърмачката има нужда от повишения прием на полезни елементи не само заради бебето, но и заради самата нея. Ценни количества отиват в кърмата, а ако не постъпват адекватно количество нови, то организмът на майката се изтощава.
По тази причина често у майката или у бебето се появяват характерни проблеми като желязодефицитна анемия, рахит, недостиг на калций, запек и други.
Не пропускай ден без сурови ядки, без кълнове и студено пресован зехтин в салатата и без плодове.
За доброто усвояване на храната е нужно тя да не бъде обработвана силно топлинно, да се поема по малко, но често и към балансираното хранене да се прибавят много течности плюс активно движение.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.