Бременността променя начина ни на живот на различни нива и храненето е едно от тях. Може да изпитвате нужда да се храните много повече от преди или пък точно обратното. Може да изпитвате и необяснимо влечение към храни, които никога преди не сте харесвали. Прочете повече и разберете колко калории действително са ви необходими по време на бременността, както и кои хранителни вещества са от съществено значение за вас и вашето бебе!
Очевидно е, че по време на бременността трябва да внимаваме с какво се храним, тъй като бременността и храненето са много тясно свързани. Важно е да приемаме здравословна храна, за да се развива бебето добре.
Но какво представлява здравословната диета през бременността? На първо място, не започвайте диета за отслабване! Диетата по време на бременността няма нищо общо с отслабването, защото това не е период, в който трябва да сваляме килограми или да гладуваме . Хранете се добре с достатъчно здравословна храна и няма да имате проблеми да свалите килограмите, натрупани по време на бременността, след като бебето се роди. Ако имате проблем с теглото - ако сте с под- или наднормено тегло - тогава може би ще се наложи да спазвате специален хранителен режим още от първото тримесечие на бременността. Обсъдете това с вашия лекар.
Някои дами се безпокоят за това колко е нормално да наддаде една жена по време на бременността. Всичко в диапазон от 8 до 16 кг е нормално, стойности около него също не са повод за притеснение, важното е да не го надвишаваме значително. Като цяло малко лекари препоръчват конкретни килограми, които трябва да бъдат достигнати. Разбира се ако наддадете повече от 20 кг след това ще отнеме време да си възвърнете предишното тегло. Ето защо не бива да спазвате диета за отслабване, но и не бива да използвате бременността като оправдание, за да се тъпчете с храна!
Полезни храни
Ето кои са основните хранителни категории, важни за храненето през бременността:
КАЛОРИИ: Повечето бременни жени се нуждаят от около 300 допълнителни калории на ден. Това се равнява на две чаши нискомаслено мляко, една чаша сладолед, поничка с крема сирене или сандвич с риба тон.
АПЕТИТ КЪМ НЯКОИ ХРАНИ: Никой не знае със сигурност защо някои жени изпитват засилен апетит към определени храни по време на бременността, но се смята, че те не са резултат от дефицит на хранителни вещества. Няма причина да избягвате храните, към които изпитвате влечение, стига да ги консумирате в умерени количества, за да избегнете натрупването на излишни килограми. За съжаление някои бременни жени изпитват желание за ядене на нехранителни вещества като глина или въглен. Това състояние се нарича Пика. Ако изпитвате апетит към нехранителни продукти, уверете се, че сте предупредили личния си лекар за това.
ПРОТЕИНИ: Бременните жени се нуждаят от около 60 грама протеини на ден. Чаша мляко или 30 гр червено месо съдържат около 10 гр протеин. Добър източник на протеини са още постното месо, птичето, рибата, боба, лещата, ядките, яйцата и сиренето. Избягвайте непастьоризирани, меки сирена като Бри. Също така, избягвайте сурови яйца, сурови или екзотични меса, тъй като те може да съдържат бактерии, които биха могли да навредят на бебето.
КАЛЦИИ: Калцият е необходим по време на бременността за изграждането на костите и зъбите на бебето. Препоръчителният дневен прием на калций по време на бременността е 1,200 мг. Можете да си набавите калций от зеленолистни зеленчуци, портокалов сок, прясно и кисело мляко и сирене. Препоръчително е на ден да се консумират по четири порции богати на калций храни.
ЖЕЛЯЗО: Нуждаем се от 15 до 30 мг дневно. Добри източници на желязо са рибата, пилешкото, пълнозърнестият хляб, зърнените храни и зеленолистните зеленчуци, бобовите растения, сушените плодове, варените яйца и червеното месо. Някои жени приемат добавки с желязо по време на второто и третото тримесечие на бременността, но ако приемате храни, богати на желязо, вероятно няма да имате нужда от такива добавки.
ПРЕНАТАЛНИ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛНИ ДОБАВКИ: Макар витамините и минералните добавки да не са необходими на дамите, които се хранят балансирано, повечето медицински лица смятат, че те не са вредни и следователно могат да се включат в диетата още от първото тримесечие на бременността. Важно е обаче да не ги използвате като заместител на балансираното хранене. Консултирайте се с вашия личен лекар преди да включите каквито и да било витамини или хранителни добавки във вашата диета. Съхранявайте всички витамини и добавки в добре затворени шишенца, недостъпни за деца, за да избегнете случайно предозиране.
Вашето бременно коремче се нуждае от малко по-голям от обичайния прием на хранителни вещества и витамини. Мозъкът ви може да си играе номера с вас понякога и да изпитвате наистина странен апетит към нехранителни продукти, но с изключение на това, стига да спазвате балансирана диета, бебчето ви ще расте здраво и щастливо във вашето коремче.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.