Когато детето е на 10-12 месеца, вече са му омръзнали чисто бебешките храни и то проявява все по-голям интерес към общата храна. Вкусовите рецептори са развити добре и то иска нещо „по-така”. Това е добре дошло, защото е време да се захрани с т. нар. преходна храна, която е стъпка към храната на възрастните.
С мляко или кърма се храни само вечер преди заспиване (някои и рано сутрин), но нищо чудно тя вече да не го засища и да се наложи да дадете и друга храна, а млякото да остане за десерт. Все още не се дава кисело и прясно мляко, а само адаптирано.
Сега е времето да оставите малкото да се опита да пие от чашка и да се храни с лъжица. Първите опити ще са доста драматични, храната ще влиза в ушите, очите и по случайност в устата, но ако хлапето има желание за самостоятелност, дайте му я. Иначе ще се превърнете в онези майки, които хранят децата си и в първи клас.
Научете детето да седи на специално столче, когато се храни.
Накарайте го да се чувства много важно, като възрастните и то няма да има нищо против, вместо да се гушка във вас по време на хранене.
През 10-12 месец храната става все по-разнообразна. Вече може да давате супа с топчета, намачкани с вилица, за да са по-големи частиците, а не да пасирате.
Време е детето да се научи да дъвче. За целта постепенно оставяйте по-едри парченца храна. Сутрешната закуска може да е от кус-кус, зърнени закуски за възрастта, мляко с бисквити, а някои малчугани с много зъби дори похапват сандвич печен на тостер със сирене или кашкавал и масло. Други харесват сирене, хляб и домат, намачкани заедно. Може да започнете с даването на готвени храни – без подправки с изключение на зелените и без запръжки. Давайте по малко от вашата храна, когато е сготвена по-подходящ начин. Например мусака без заливка и с подбрана кайма, пълнени чушки, гювеч, тиквички с ориз, спанак.
И не забравяйте всеки ден плодове. Стъргани, пасирани, цели, на сокове, стига да са пресни. Вече може да давате цитрусови плодове и всички останали без ягоди.
Импровизирайте според вкуса на детето. Например банан с пъпеш, круша с кайсия, фреш от различни плодове, може и разредени с вода и т.н. Имайте предвид, че дините и пъпешите съдържат доста захари и могат да доведат до разстройство. Те са добре дошли за децата със запек и дадени на гладно са като лекарство за затегнатите стомахчета.
Най-удобното решение за хранене на детето към края на първата година е детската кухня. За малко пари получавате супа, основно ядене и десерт. Десертът, който обикновено е крем, грис или мляко с ориз, остава за следобедна закуска, а на обяд се консумира малко супа и основното ядене.
Примерна схема за хранене:
Сутрин: попара, мляко с бисквити, каша или кус-кус.
Първа междинна закуска плод.
Обяд: 30 мл. супа или бульон без хляб, готвено или зеленчуково пюре, през ден с месо. Ако имате само супа, сложете сухар и обядът е готов. Ако детето харесва яйца, може да му дадете и цяло. Ако категорично ги отказва варени, към 12-я месец вече може да направите домашен кекс с яйца.
Следобедна закуска – крем, грис, мляко с ориз, бисквитена торта, готови пюрета, например ябълки с ориз и др.
Вечерята е кърма или мляко, ако не е достатъчна се дава малко супа или в млякото се слагат детски бишкоти или бисквити. Някои деца предпочитат и вечер готвено, а за десерт мляко.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.