Храната и кожата

• от

Красотата ни зависи преди всичко от начина на живот и по-специално от храненето. Козметиката и процедурите са на второ място в класацията.

Красотата ни зависи преди всичко от начина на живот и по-специално от храненето. Козметиката и процедурите са на второ място в класацията. Недостигът или излишъкът на някои елементи може да се окаже в основата на козметичните проблеми.

Много жени стигат до драстични мерки с цел да намалят теглото, но с това увреждат здравето и красотата си.

За да отслабнат, много от нас се придържат към меню без белтъчини, без мазнини или други основни хранителни вещества. Това директно води до промени в изгледа на кожата, тя губи свежия си вид, става нееластична, бледа, а в областта на устата и бузите може да се получат нарушения в пигментацията. Отразява си е и на ноктите, които започват да се цепят, растат по-бавно, а маникюрът става по-нетраен. Косите стават тънки и сухи, без блясък и жизненост.

Дори тъмните коси могат да изгубят частично пигментацията си и да придобият светло кафяв или рижав оттенък.

Ограниченията в храната и поеманите ежедневно калории може да са причина и за частичен косопад. По принцип, този неприятен ефект се получава на втория или третия месец след края на гладната диета и често човек не може да си даде сметка къде се крие причината. Но ефектът не закъснява. Косопадът отшумява след като отново преминеш на нормално хранене, което включва много витамини, минерали и микроелементи, както и белтъчини и мазнини. При дълго гладуване освен, че може да се появи косопад, но и като цяло темпът на растеж на косата намалява чувствително. Ограничаването на мазнините, особено от растителен произход, води до дефицит на незаменимите мастни киселини. Особено остро се усеща липсата на линолова киселина, което води до нарушение обновяването и в структурата на кожата.

Козметика

Витаминен дефицит

Витамин С присъства в свежите плодове и зеленчуци и отговаря за много функции в организма – стимулира работата на ендокринните жлези, имунитета, нервната система, а също участва и в синтеза на колаген. При липсата му кожата става суха, бледа, появяват се тъмни кръгове под очите.

Витамин С участва в синтеза на хиалуронова киселина и хондроитин сулфата, които са важни елементи в съединителната тъкан.

Аскорбиновата киселина е необходима за образуването на колаген. При липсата й се образува непълноценен или атипичен колаген, заради което по-трудно се затварят рани, увеличава се периода на следоперативното възстановяване при пластични операции, влошава се способността на кожата да се обновява. Липсата на този витамин въздейства негативно и на други процеси, като например влошава обмена на много микроелементи, на холестерина, на фолиевата киселина и други.

Липса на мастноразтворими витамини

Един от най-важните е витамин А. Липсата му засяга видимо кожата и очите. Недостигът на витамини е най-вече комплексно явление. Причината може да е както в бедното меню, строгата диета, вредното хранене с полуфабрикати и липса на сурови плодове и зеленчуци, но така и болести (на стомашно чревния тракт или на отделителната система), работа в опасни условия, при много ниски или високи температури, при кислороден глад или физическо пренатоварване, бременност.

Хипервитаминоза

Това състояние се среща рядко, но също се отразява на кожата. Излишъкът на витамини отново нарушава баланса в организма и това неминуемо има външни прояви. Отразява се най-вече натрупването на излишък от витамин А. На кожата се появяват участъци, където горния слой започва да се лющи. Косите стават сухи и чупливи, появява се частичен косопад. Симптомите изчезват след прекратяване приема на този витамин или на лекарство, което го включва.

undefinedВ медицината е определено и състояние, наречено каротинодермит (дермия). Този термин означава състояние, в което участъци от кожата се оцветяват в оранжево или жълто. Най-изразително е на дланите и в централната част на лицето. Често се среща при деца, когато употребяват изключително големи количества храни, богати на каротен. Става въпрос за състояние, в което нормалното количество е превишено над три или четири пъти.

Микроелементи

Те също са изключително важни за здравето и красотата ни. Недостатъкът на микроелементи е не по-малко важен, отколкото този на витамините. Това важи особено при бременност, когато нуждата от тях е повишена. Дефицитът на магнезий, калций и селен води до забавяне растежа на косите и ноктите, появяват се мускулни спазми, сухота на кожата и склонност към образуване стрии. При недостиг на мед се появяват нарушения в пигментацията. При ниски нива на йод, който влиза в състава на хормоните на щитовидната жлеза, се наблюдава сухота на кожата, отоци, повишаване на теглото, ранна поява на бръчки.