Храна за бъдещи майки

• от

Много е писано за здравословното хранене и начинът на живот и все пак според статистиките все повече бебета в съвсем невръстна възраст страдат от затлъстяване.
Храна за бъдещи майки

Храна за бъдещи майки

Много е писано относно здравословното хранене и начинът на живот и все пак според статистиките все повече бебета в съвсем невръстна възраст страдат от затлъстяване.

Всичко започва още от утробата на мама, където се оформя структурата и цялото тяло на бебето. Именно затова, а и заради здравето на родилката, е изключително важно храната да е балансирана и пълноценна. Диетиката вече се превърна почти в наука и ако ти очакваш дете, не е зле да й обърнеш малко внимание.

В началото на бременността нуждата от белтъчини (строителния материал на плода и плацентата) е незначителна, около сто грама дневно.

Най-добре е да си ги набавиш от млечни продукти, немазна риба и пилешко месо. Не забравяй и за белтъчини от растителен произход.

Над половината от ежедневната доза енергия за мама идва от въглехидратите. Препоръчват се зърнени закуски, зеленчуци и плодове. Нужни са ти не по-малко от четиристотин грама на ден

Най-важната роля се пада на витамините и микроелементите. Потребността от тях се повишава чувствително по време на бременността. При недостатъчен прием се увеличава рискът от инфекции и простудни заболявания.

Витамин B1 предотвратява появата на типичните по време на бременността инфекции на пикочните пътища, хипотония и липса на апетит.

Витамин В2 има отношение към ръста на плода и към процеса на кърмене.

Витамин D е необходим за защита срещу рахит на новороденото.

Витамин Е стимулира правилния синтез на хормони, необходими за нормалния ръст на детето.

И на едно от най-важните места е фолиевата киселина, която предотвратява появата на спина бифида и на още няколко заболявания. Не случайно го наричат витамин с вътреутробно действие. Приемът му трябва да се увеличи сериозно, най-добре е да си набавиш препарат от аптеката и да започнеш приема още докато планираш бебето.

Избягвай готовите витаминни формули в шишенца, най-добре е да си набавяш всичко от прясно приготвена храна и сурови плодове и зеленчуци.

Минералните вещества и микроелементите са изключително важни за здравето на майката и плода. Недостигът на калций може да доведе до сериозни проблеми със зъбите и костите ти, нещо което може да се предаде и на детето. За нормалното развитие на костната му система е нужен и цинк.

Бременността често е съпътствана и с желязодефицитна анемия. Твоят акушер гинеколог ще ти предпише подходящия препарат след изследвания на кръвта, които ще покажат нивата на желязо в тялото.

Няма нищо страшно и в мазнините, стига да са в ограничени количества. Всъщност истината е, че организмът ти има нужда от мазнини, колкото и да са отричани и в вкарвани във всевъзможни черни списъци. Възрастният индивид се нуждае от не повече от тридесет процента калории. Това се отнася и за бременните.

Ако например тежиш около 60 килограма, значи нуждата ти се изчерпва с 2100 калории на ден, от които не повече от 630 се падат на мазнините. За целта ти стигат само около седемдесет грама мазнини, те съдържат нужното количество калории.

Излишното количество мазнини неминуемо води до натрупването на излишно тегло, рамките, в които може да наддаваш е около петнадесет килограма.

Натрупването на повече е критично за майката и детето и може да доведе до сериозни здравословни проблеми, като разширени вени и високо кръвно при родилката или прееклампсия на плода.

Правилен режим за бъдещи майки

От значение за нормалното протичане на бременността е не само съставът на храната, но и правилното и разпределение през деня.
В първата половина на бременността специалистите по диетика препоръчват четирикратно хранене. Първата закуска да е към девет часа и да предложи тридесет процента от общото количество енергия за деня. Втората закуска е към единадесет часа и съдържа малко енергийна стойност, може да е под формата на плод. Обядът е между два или три следобед и трябва да е солиден – 40% от енергията за деня. Следобедната закуска е към 18 ч и отново трябва да е лека, а вечерята не по-късно от девет вечерта.

През втората половина от бременността може да похапваш на малки порции по пет или шест пъти.
Разпределението на продуктите трябва да е такова, че месото, рибата и тестените изделия да попаднат в чинията ти максимум до обяд. Следобедната закуска и вечерята трябва да са по-леки и да съдържат млечни продукти, плодове и зеленчуци.

Общи правила

1. В никакъв случай не бива да гладуваш по време на бременността. Ти може да нямаш апетит, но детето има.

2. По-добре закуси и обядвай обилно, за да може вечерята ти да е лека и да спиш добре. Според някои лекари, леката вечеря спестява коликите и сутрешното гадене.

3. Избягвай храни, които са пакетирани, защото съдържат много химикали, консерванти, оцветители и овкусители. Те са изключително вредни особено за развиващия се плод.

4. Не забравяй за количествата течности, които трябва да поемаш. Около два литра на ден минерална вода или прясно изцедени сокове.

5. Избирай си разнообразни продукти, които да те снабдят с различни ценни съставки. Например зеле ( витамин С и калций), кисело мляко (белтъчини и калций) и сушени кайсии (желязо).

6. Всеки ден задължително приемай свежи плодове и зеленчуци.

7. Съветвай се с лекаря си ако искаш да правиш разтоварващи дни.

8. Задължително изварявай добре млякото и яйцата.

Размяна: Препоръчително е да замениш някои въглехидрати с други.
Например рафинираното брашно, белия ориз, бялата захар и всевъзможни сладки десерти с нерафинираните им варианти, сушени и свежи плодове и бобови култури.

Ограничи солта в храната. Тя спомага за задържане на вода в организма и в следствие на това се появяват отоци.

Забрави за пушените и пържени храни. Също и за газираните напитки и суровото месо.