Хормони са виновни за възвръщането на килограмите след продължителна диета, твърдят австралийски учени от университета в Мелбърн.
Изследователите откриха, че хората с наднормено тегло, които са загубили най-малко 10% от телесната си маса и са успели да запазят постигнатото тегло в продължение на година, произвеждат високи нива от хормона, възбуждащ глада - грелин. Като резултат, тялото им „съобщава“, че те трябва да ядат все повече и повече, което и всъщност се случва.
За своето изследване учените набират общо 50 души, с излишни килограми или със затлъстяване. Те взимат участие в 10-дневна програма, която да установи ефектите на отслабването върху телата на доброволците. 34 от тях успяват да свалят 10% от теглото си. Част от програмата включва прием на 500 – 550 калории на ден, като едно от основните хранения се заменя с консумация единствено на зеленчуци, за период от 8 седмици. Участниците успяват да свалят средно около 13 килограма по време на 10-седмичния период.
Анализите констатират добра новина – в края на изследването участниците тежат по-малко, в сравнение с началото. Лошата обаче е, че за период от една година, те връщат половината от загубените килограми.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.