Хормони на желанието – защо се привличаме?

• от

Казват, че привличането между двама души се дължи на сходство в характерите, на еволюционните нужди или на съдба

Казват, че привличането между двама души се дължи на сходство в характерите, на еволюционните нужди или на съдба. Но в основата му всъщност стои съвсем естествена биохимична реакция. Или иначе казано – хормоните на желанието.

Не вярвате? Вижте кои са хормоните на желанието в човешкия организъм и каква е тяхната роля в привличането между хората при изграждане на трайни взаимоотношения.

Хормони на желанието – защо се привличаме?

Чудили ли сте се някога каква е причината за интимното привличане между половете? И какво освен любовта задържа двама души във връзка? Или защо се влюбваме до забрава? Отговорът за всичко са хормоните на желанието

Научно доказано е, че повечето живи същества произвеждат определени вещества – хормони и феромони, които действат двустранно на физиологическо и психологическо равнище. По този начин същите тези вещества подпомагат чифтосването и „направляват“ интимните взаимоотношения с противоположния пол.

Така например, когато сме възбудени, действаме под влияние на тестостерона. Когато друг индивид завладее мислите и копнежите ни, основна роля играят феромоните. А когато бъдем завладени от емоции при задълбочаване на взаимоотношенията, ставаме подвластни на окситоцина и вазопресина.

Хормони на желанието – защо се привличаме?Вероятно сега се чудите защо, ако интимните взаимоотношения се определят от хормоналното въздействие, всички хора не изпитват едно и също помежду си. Разковничето е в индивидуалния афинитет към точно определена комбинация от хормони, излъчвани само от ограничена група хора.

Хормоналното ниво при всички индивиди е различно в различен момент от живота. Така и поведението в интимните взаимоотношения може да се променя с времето.

При жените, например, хормоните на желанието са пряко свързани с промените в организма им. По време на овулация нивата на естрогена и тестостерон се покачват, засилват се привличането към срещуположния пол и сексуалният апетит, дори към типажи, които обикновено игнорират. Същото се случва и по време на месечния цикъл и бременността, когато пък всички хормони в организма действат нерегулярно.

От друга страна, мъжете с повече тестостерон обикновено са по-сексуално активни и попадат в категорията „мачо мен“. А тези с по-малко тестостерон са по-чувствителни натури. Което в много случаи означава, че първите имат проблем с обвързването, а вторите са дори дразнещо предани.

Стр. 2: Хормони на желанието - кои са и как въздействат

Рецепторите на хормоните на желанието са съсредоточени предимно в хипоталамуса – частта от мозъка, която контролира сексуалната функция и желание.

И въпреки че въздействието им върху човешката природа е цяла наука, нека кажем по няколко думи за всеки от тях и за начина, по който влияе на интимните взаимоотношения между половете.

Естроген

Известно е, че играе основна роля за плодовитостта и репродуктивността, но се оказва, че точно той провокира сексуалното желание у индивида и подсилва женствеността у жената. Благодарение на него съзнанието бива завладяно от сексуални фантазии за конкретен субект, а удоволствието по време на секс става по-пълноценно, тъй като естрогенът се грижи за доброто овлажняване на влагалището.

Хормони на желанието – защо се привличаме?

Тестостерон

Макар да се приема за типично мъжки хормон, също както естрогенът, той се среща и при двата пола. При жената тестостеронът се произвежда от различни тъкани, но основно от яйчниците, което обяснява защо нивата му се покачват по време на фазите на месечния цикъл. Макар все още да не са категорични, учените смятат, че този хормон стимулира кръвотока и възбудата в най-чувствителните тъкани на влагалището, което от своя страна допринася за оргазма.

Допамин

Хормон, който действа като невротрансмитер. Под негово въздействие се събуждат насладата и удоволствието в организма, енергията се покачва и концентрацията се засилва. Стимулиран от присъствието на конкретен обект, той предизвиква вътрешно удоволствие и провокира привличане.

Адреналин

Именно този хормон на желанието е виновен за тръпката, която изпитваме при вида на някой специален субект. Адреналинът рязко нахлува в кръвта и предизвиква учестено сърцебиене, пресъхване на устата и пристъп на паника – титпичните характеристики на влюбеност.

Окситоцин

Хормонът на щастието. Обикновено се отделя по време на секс и създава така приятно блажено усещане след това. От друга страна предизвиква свиване ма мускулатурата ма матката и предизвиква у жените силен прилив на сексуалност. който продължава няколко часа.

Вазопрезин

Друг хормон на желанието, който обаче се свързва с моногамията и страстта към точно определен индивид. Обикновено в комбинация с окситоцина съдейства за емоционалното привличане между индивидите и запазва взаимоотношенията щастливи и трайни.

Феромони

Това не са точно хормони, а химически вещества, отделяни от хората и животни за физическо привличане на противоположния пол. Те нямат мирис и се възприемат по – скоро на психологическо равнище. А когато бъдат „засечени“ от правилния реципиент, могат да имат много мощно сексуално въздействие върху него.