Тайната на ходенето на сън се крие в дефектна ДНК, показват резултатите от ново изследване. Малко се знае за причините, които отключват състоянието, но се предполага, че има и известна наследственост. Анализ на проби от слюнката на изследваните показва, че проблемът се крие в грешка в хромозома 20
Сомнамбулизмът засяга 1 на всеки 10 деца и около 1 на 50 възрастни. Учени изследвали четири поколения от един род, в който 9 от 22 членове били засегнати от състоянието. Установява се, че всички страдащи от сомнамбулизъм имат дефект в определен хромозом. Притежаването само на една такава дефектна ДНК е достатъчно, за да предизвика ходене на сън, обясняват изследователите от Вашингтонския университет.
Състоянието може да крие и опасности, тъй като има случаи, в които ходещият на сън преминава през оживени улици или ранява член на семейството, уточнява д-р Кристина Гурнет от изследователския екип. Необходими са допълнителни изследвания, но откритието дава насока за търсене на подходящо лечение на заболяването.
Ходенето на сън е генетично заложено
• от Moetodete.bg •
Вижте още за: ходене на сън изследвания ДНК ген
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.