Хиперпигментацията – неизбежен спътник на бременността

• от

Около 90% от жените получават петна през бременността, които изчезват най-късно до 1 година след раждането. Появата на петна при бременната се засилва обикновено в последния триместър. Най-ярките им изяви са: вертикалната линия на корема (т.нар. линеа негра), по вътрешната страна на бедрата, подмишниците. Най-забележимите, разбира се, са на лицето – мелазма.
Хиперпигментацията – неизбежен спътник на бременността

Хиперпигментацията – неизбежен спътник на бременността

Около 90% от жените получават петна през бременността, които изчезват най-късно до 1 година след раждането.

Появата на петна при бременната се засилва обикновено в последния триместър. Най-ярките им изяви са: вертикалната линия на корема (т.нар. линеа негра), по вътрешната страна на бедрата, подмишниците. Най-забележимите, разбира се, са на лицето – мелазма.

Различават се три типа според мястото на разпространение: поноса и бузите;  в средната част на лицето – чело, нос, брадичка, или самобузи.

Появата на тези петна се дължи на увеличаването на количеството на меланина – кафявия пигмент на кожата. Освен това набъбват всички бенки, а и ареолите на гърдите се увеличават и стават по-тъмни.

Самите хиперпигментации могат да са разположени или съвсем повърхностно в първия слой на кожата – епидермиса и имат светлокафеникав цвят, или по-дълбоко в дермата и тогава те са по изразени – тъмнокафяви или сиви. Когато синее пигментацията, най-вероятно е разположена в подълбокия слой на кожата и нейното повлияване е по-трудно.

Фактори за поява на петна

  • хормонални;
  • излагане на слънце без защита;
  • генетична предразположеност;
  • нарушения във функциите на щитовидната жлеза.

Какво да правиш, за да не се засили или фиксира пигментацията от бременността:

Не се излагай на слънце без фотозащита 50+ SPF. Нанасяй слънцезащитния си крем поне 30 минути преди да излезеш и го носи с теб, защото след втория час ще трябва отново да се намажеш. UV лъчите проникват дори през прозореца на колата.
Ако си на море или планина, не разчитай само на слънчезащитния си крем. Стой на сянка, използвай широкопола шапка и не печи корема и гърдите си.

Възможности за повлияване

При повечето жени още в първите месеци след раждането пигментациите по корема и лицето постепенно избледняват и изчезват.

Възможно е обаче, особено ако жената се е излагала прекомерно на слънце през 9-те месеца, петната по лицето да останат. Как и за какво време ще изчезнат, зависи най-вече от това в кой слой на кожата са и методите за въздействие се избират внимателно. В повечето случаи терапиите не са препоръчителни за кърмачки и затова се налага жената да изчака, докато детето се отбие. Има обаче и такива средства, които могат да се прилагат и в най-ранния етап след раждането.

  • Депигментиращите кремове са безопасни за кърмещите жени. Те се прилагат обикновено вечер за период от 6 до 9 месеца и имат ефект, когато петната са в най-горния слой на кожата.
  • IPL - терапия чрез интензивна пулсова светлина е метод за въздействие върху пигментацията, който обаче не се препоръчва на бременни и кърмачки. Това е неинвазивна процедура, която използва високоинтензивни пулсови честоти от видимия спектър на светлината с цел подобряване състоянието на кожата. Системата функционира на принципа на лазерните технологии. Светлинната енергия се трансформира в топлина, която въздейства върху избраната зона, където се съдържа пигментът меланин. Под това въздействие той се разрушава и постепенно се изхвърля от кожата. Нужни са поне три процедури по веднъж на месец за траен ефект и изчистване на петната. Необходима е само адекватна слънцезащита за периода на провежданото лечение. Най-подходящите сезони за тази терапия са есента и зимата, в никакъв случай лятото.
  • Една от най-новите терапии е Intraceuticals opulence. Тя представлява кислородно проникване в дермата с помощта на апарат с постоянно хипербарно налягане на активни избелващи съставки - Алфа арбутин,Vit.C, Vit.A, Vit.E и хиалуронова киселина. Уникалното при тази процедура е, че е абсолютно безболезнена за разлика от химичните пилинги и е подходяща за бременни и кърмачки. Терапията има и хидратиращ ефект. Повлиява пигментациите в дълбочина. Голямото предимство е избелващият ефект без всякакво излющване, зачервяване, отоци и дискомфорт. Нужни са около шест процедури в зависимост от дълбочината на петната.
  • Депигментиращият пилинг – Spot Peel е друга успешна терапия, която се бори с пигментациите от бременността. Той не предизвиква пилингов ефект, но действа на съответното ниво на кожата, в което са възникнали проблемите, довели до петната. Изключително ефективен е и обикновено са достатъчни 1-2 процедури. Може да се провежда целогодишно, тъй като продуктът е безопасен, нетоксичен и изцяло комбиниран от добре балансирани билкови екстракти. Периодът на дискомфорт трае между 5-8 дни, когато е задължително използване на висок фактор слънцезащита SPFто 50+ и хидратиращи маски и кремове. Препоръчва се след спиране на кърменето.
  • Маями пилингът е един от най-модерните методи на въздействие върху хиперпигментацията. При него активната избелваща съставка е хидрохинон, който блокира ензима, произвеждащ меланин. Може да се прилага след спиране на кърменето.
  • Ретиноидните кремове, които се прилагат локално върху кожата вечер и водят до излющване на епидермиса, също имат избелващ ефект. Пациентът може да прилага крема сам в къщи, като в първите дни е възможно силно зачервяване на кожата. Не е подходяща терапия за бременни и кърмещи жени.

Шуслерова терапия срещу петна - естественият регулатор на пигментацията е минералната сол калиев сулфат (Шуслерова сол №6), която е и градивен елемент на най-горния слой на кожата.

Приемът й в комбинация със сол №4 калиев хлорид и сол №10 натриев сулфат подпомага равномерната пигментация и води до избледняване на пигментните петна. За профилактика се препоръчва прием по 3 таблетки от всяка сол на ден поне месец преди интензивното излагане на слънце. Терапията при пигментни петна трябва да бъде продължителна, поне 3-6 месеца всеки ден се приемат по 3 таблетки от солите. Добре е обаче жените да избягват приема на сол №10, докато кърмят, защото тя служи за спиране на кърмата. Може да се ползва като превенция през 9-те месеца.

Автор: Виолета Калъпова
Консултант: д-р Слава Божинова, дерматолог, Клиника за естетична медицина Jewel Skin