Хиперемезис гравидариум - патологично повръщане по време на бременност

• от

Сутрешното гадене е един от най-често срещаните симптоми, с които се свързва бременността. Кога обаче това състояние става сериозно и се нуждае от лекарска намеса? Какво е хиперемезис гравидариум?
Хиперемезис гравидариум - патологично повръщане по време на бременност

Хиперемезис гравидариум - патологично повръщане по време на бременност

Сутрешното гадене е един от най-често срещаните симптоми, с които се свързва бременността. Кога обаче това състояние става сериозно и се нуждае от лекарска намеса?

Болките ниско долу в коремната област и лекото прокървяване (което бележи имплантирането на зародиша в матката) са точно толкова безобидни симптоми на ранната бременност, колкото и сутрешното неразположение, съпроводено с повръщане. Ако спазмите се усилят, а кървенето стане обилно и ярко знаеш, че трябва непременно да се консултираш с акушер-гинеколога си и да влезеш в болница, при нужда. Какво се случва обаче, ако сутрешното повръщане зачести и премине в целодневно?

Какво е хиперемезис гравидариум?

Хиперемезис гравидариум (ХГ) е термин, с който се означава изключително силното, патологично повръщане по време на бременност. Това не е често срещано явление. Засяга не повече от 3 % от бъдещите майки. Но състоянието е толкова тежко, че някои жени преглъщат трудно дори собствената си слюнка.

Обикновено стартира между 4-та и 7-а г. с. на бременността, като започва да затихва между 14-а и 16-а г. с. би следвало към 20-а седмица всички симптоми да са напълно отшумели. За съжаление между 10 и 20% от жените, страдат от ХГ до края на бременността си.

Как да различиш ХГ от обикновено сутрешно гадене?

В началото на бременността ясно отличаване е трудно да се направи дори от много опитен специалист. Принципно повечето лекари няма да диагностицират ХГ преди да започнеш да губиш много от теглото си (около и над 5%). Но при явни симптоми на дехидратация, се приготви да влезеш в болница, ако личният ти акушер-гинеколог прецени.

Хиперемезис гравидариум е състояние, при което бременната жена не може да приема храна или течност, без да повърне, като това се случва няколко пъти дневно и е съпроводено със сериозна загуба на тегло.

Ако се съмняваш, че сутрешното неразположение при теб е по-сериозно от приетото за нормално, то тогава непременно обсъди с лекаря си това, което те тревожи. Ранното третиране на симптомите може да предотврати развитието на ХГ.

Нужно е да знаеш: Ако прилошаването започне след 8-а г. с. и е придружено от повишена температура и болки, най-вероятно се касае за друго заболяване. Всеки тревожен симптом е редно да бъде обсъден с лекаря ти.

Може ли хиперемезис гравидариум да навреди на бебето?

Погледнато реално това, че ти се чувстваш ужасно и губиш тегло, не означава, че бебето ти ще пострада. Както знаеш всичко най-добро от организма ти ще бъде взето, за да се развива то оптимално добре. Да, ако състоянието ти е много тежко, би могло мъничето да се роди с по-ниско от нормалното тегло, без това да е застрашаващо здравето му.
Ако се наложи да приемаш някакви медикаменти, то тези, които са за стомашни неразположения са с много добри показатели за безопасност за употреба по време на бременност. Затова дори в такъв случай не би следвало да се тревожиш.

Каква е причината за хиперемезис гравидариум и има ли жени, изложени на по-голям риск?

Точната причина за това заболяване не е установена. Както и при сутрешното неразположение, основна вина се приписва на хормоните, но със сигурност не са само те в основата на заболяването. Някои жени обаче са по-предразположени към подобни състояния. Виж дали не попадаш в една от следните групи:

  • ...Очакваш близнаци или тризнаци;
  • ...Сестра ти или майка ти са страдали от ХГ;
  • ...Ти си имала ХГ при предходната бременност;
  • ...Често страдаш от мигрени или ти прилошава по време на път;
  • ...Преди бременността си имала проблеми с черния дроб.

Лечение

Тъй като в тежките случаи се касае за невъзможност жената да приема каквито и да е лекарства през устата, то най-често бъдещата майка постъпва за лечение в болница, където медикаментите се вливат венозно. Такова може да бъде и храненето й. Когато кризата бъде овладяна, може да се прибереш у дома, но е възможно това да стане с изричното условие веднъж дневно да ходиш в болницата за вливане.
Докато състоянието е медицински контролирано, обикновено не се наблюдават усложнения. В някои от случаите ХГ е сериозна предпоставка за проявления на депресия по време на бременността. Затова е важно, освен от наблюдаващия лекар, жената да получи подкрепа и от партньора и роднините си, тъй като ако не бъде овладяна, депресията може да продължи и след раждането.

Автор: Ася Демирева