През бременността жените са много по-уязвими към вирусните инфекции, в това число и към хепатит А.
Според редица данни жените през бременността са пет пъти по-податливи към заразяване с различни инфекциозни заболявания, отколкото когато не са бременни. Най-общо причината за това е сниженият имунитет.
Острият вирусен хепатит през бременността е заболяване, чийто основен симптом е жълтеницата, т. е. оцветяване на кожата и лигавиците в жълто, което е свързано с повишаване на билирубина в кръвта. Също така се наблюдават възпалителни процеси на черния дроб. Има няколко вида вирусни хепатити – хепатит А, В, С, D, Е. Те се различават по механизма на предаване и развитие на възпалителните процеси в черния дроб, симптомите и което е много важно за акушер-гинеколозите – степента на влияние върху бременността, раждането и състоянието на бебето. Най-често срещащият се е хепатит А.
Хепатит А
Вирусният хепатит А е инфекциозно заболяване на черния дроб, причинено от вируса на хепатит А (HAV), не се превръща в хронично и след боледуване се изгражда имунитет. Източникът на инфекция се явява болен човек, заразен с хепатит А. Пациентът е най-заразен в края на инкубационния период, когато обаче и сам може да не подозира за заболяването. Типичните пътища за предаване на инфекцията са фекално-орални, водни, хранителни и контактно-битови. Хепатит А през бременността често се нарича „болест на мръсните ръце“, защото най-често се развива при нарушения на санитарно-хигиенните норми: когато ръцете не се мият редовно, ядат се немити плодове и зеленчуци и т.н.
Симптоми
Заболяването най-общо би могло да се раздели на 4 етапа:
- инкубационен (от момента на проникване на инфекцията до развитието на симптомите) – средната продължителност на инкубационния период е от 2 до 6 седмици; няма никакви прояви, но болният може да е носител на заразата;
- преди появата на жълтеница – може да е от 5 до 7 дни; характерни са обща слабост, главоболие, болки в тялото, треска, сърбеж и гадене, повръщане, загуба на апетит, диария;
- същинско боледуване (жълтеница) – средната продължителност е 1-3 седмици; кожата и лигавиците са оцветени в жълто; урината потъмнява, има цвят на бира; болният вече не е източник на зараза;
- оздравяване – в периода на оздравяване състоянието на пациента постепенно се подобрява, лабораторните показатели са близки до нормалните.
Диагностика
Точната и своевременна диагностика на хепатит А през бременността придобива особена актуалност, тъй като симптомите на заболяването могат да бъдат интерпретирани от лекаря като прояви на обострен хроничен гастрит, грип, хранително натравяне и др. Само според клиничните признаци не може да се установи типа хепатит (А, В, С и т.н.), а диагностиката на вида възбудител на вирусния хепатит при бременните е много важна, тъй като от това зависят самата бременност и раждане. Ето защо за бъдещите майки е от особено значение лабораторната диагностика. За установяване на състоянието е редно да се назначи общ анализ на кръвта, биохимичен анализ на кръвта, общ анализ на урината.
Лечение
При появата на жълтеница бременната жена непременно се приема в болница. Средната продължителност на стационарното лечение е 2-4 седмици.
Като правило протичането на хепатит А е благоприятно, това е напълно лечима инфекция, която не преминава в хронична.
- Използват се съвременни ефективни методи на лечение, които са съобразени със състоянието ти и не представляват опасност нито за твоето здраве, нито за здравето на плода.
- Важен е лечебно-оздравителният режим, т.е. осигуряване на оптимални условия на живот и хранене, ограничаване на стреса – емоционален и физически: всичко това допринася за бързото възстановяване на нарушените функции на организма.
- От особено значение е диетата. В менюто на бременната трябва да присъстват достатъчно белтъчини и въглехидрати. Необходимо е да се изключат продуктите, които имат неблагоприятен ефект върху черния дроб (алкохол, мазни, пържени, солени, пушени, мариновани храни – а те по принцип не са препоръчителни през целия период на бременността).
ВНИМАНИЕ! По време на бременност вирусният хепатит може да бъде в много потежка форма, тъй като организмът на бъдещата мама в този момент е претоварен.
Възможни усложнения
Хепатит А може да доведе до редица усложнения, които съвсем не са задължителни, но винаги е добре да бъдеш подготвена:
- опасност от аборт;
- плацентарна недостатъчност – отклонение, при което се нарушава нормалното функциониране на плацентата, вследствие на което постъпването на кислород и хранителни вещества за плода са недостатъчни и това води до вътреутробна хипоксия;
- преждевременно отлепване на плацентата – стига се до маточно кръвотечение, остра хипоксия за плода.
По време на раждането и в следродилния период са възможни:
- остра хипоксия за бебето;
- кръвотечение;
- възпалителни заболявания в следродовия период.
Нужно е да знаеш:
Среща се и вариант на хепатит А без жълтеница. Тогава се наблюдават всички клинични и лабораторни проявления на хепатита, освен жълтото оцветяване по кожата и лигавиците, което затруднява диагностицирането на заболяването и увеличава опасността от заразяване на околните.
При раждане
При развитие на хепатит А през бременността се провежда профилактика и лечение на плацентарната недостатъчност. Назначават се витамини и средства, които подобряват кръвообращението и обмена между организма на майката и плода. Ако настъпи раждане по време на заболяването, се отчита фактът, че се повишава рискът от хипоксия и внимателно се следят сърдечните тонове на бебето, по измененията на които може да се съди за наличието или отсъствие на кислороден глад, а също така се назначават препарати за профилактика му, ако е необходимо.
Дете, което се ражда от майка, прекарала жълтеница, принципно е здраво – не се изискват някакви специални допълнителни изследвания.
Наличието на хепатит А не е показател за цезарово сечение. Оптималният метод за родоразрешение е естественото раждане. В случая показанията на цезарово сечение не се отличават от общоприетите в акушерската практика.
Профилактика на хепатит А
- Съблюдавай правилата на личната хигиена: редовно миене на ръцете, измиване на плодовете изеленчуците и т.н.
- Използвай само доброкачествена вода – най-добре преварена или бутилирана.
- Не контактувай с болни от хепатит. Но както вечезнаеш, заразяването може да стане и когато болниятне знае за състоянието си. В случай че си имала контакт с носител на инфекция, независимо от срока набременността, се прилага имуноглобулин – препарат,съдържащ готови антитела против хепатит А, коетоможе да предотврати и значително да облекчи кли-ничните прояви на заболяването. При наличие в кръвта на антитела от клас G (късниантитела) не е необходимо назначаване на имуногло-булин против хепатит А, тъй като това показва, чевече си боледувала от жълтеница и имаш изграденимунитет.
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог,
25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.