Хемангиоми при бебето

• от

Опасни ли са хемангиомите за здравето на детето?
Хемангиоми при бебето

Хемангиоми при бебето

Опасни ли са хемангиомите за здравето на детето?

Нина Стаменова

Хемангиомите са разрастване на повърхностните кръвоносни съдове и са най-често срещаните доброкачествени тумори в детската възраст.

Те обхващат средно 10 % от децата като при момичетата са представени четирикратно повече. При тях по-често възникват усложнения.

Преждевременно родените деца с ниско тегло са предразположени към развитие на хемангиоми. Не се наблюдава генетична наследственост. Хемангиомите се делят на локализирани и дифузни. По отношение на ангажирането на кожата и подкожието те могат да бъдат повърхностни (най-честата форма), дълбоки или смесени. Близки до хемангиомите са съдовите малформации, които могат да бъдат разнообразни – капилярни, венозни, артериални, лимфни и смесени.

Възможно е първоначалната проява да наподобява одраскване или натъртване, поради което наличието на съдовия тумор да не бъде отчетено своевременно. Понякога се наблюдава област на кожата, която е зачервена и прилича на петно от червено вино. Тяхното разрастване  започва след 1 – 2 седмица, когато образуванието нараства прогресивно. По-често хемангиомът се проявява като единичен тумор, вариращ от големина на малина до големи образувания, разположени повърхностно или в дълбочина на кожата.

Развитието на хемангиомите преминава през няколко фази.  

Първата е фазата на растеж (пролиферативна), която продължава до 6 – 12 месеца след раждането. След това започва бавен период на обратно развитие, който може да продължи до 2 – 12 година. Половината от тези съдови образувания изчезват до 5-годишна възраст.

При част от децата се наблюдават остатъчни явления като грапави белези, атрофия, набръчкана сивкава кожа. Хемангиомите по устните, носа или ушите са особено предразположени към деформация. Най-честото усложнение е разраняването или инфектирането на хемангиома, което води до кървене. За това допринася механичната травма, търкането на дрехите или разчесването. 

Необходимо е да се обръща внимание на проблемните зони, обхванати от хемангиома.

Това са участъците около окото, носа, устните и ануса. При малка част от децата с единични тумороподобни хемангиоми, разположени по лицето или гръбначната област, има вероятност от различни съчетани аномалии на организма, което клинично се проявява в ранния период след раждането. Тук е ролята на лекаря да прецени потенциалната опасност и да определи вида на лечението. В изключително редки случаи се наблюдава дифузна хемангиоматоза, обхващаща различни органи. Препоръчва се по-голямо внимание и редовно проследяване при наличието на множествени малки плоски хемангиоми появили се в първите 6 месеца от раждането.

Целта на лечението е на първо място да се постигне прекъсване на процеса на растеж на хемангиома и ускоряване на фазата на обратно развитие. Медицината разполага с голям набор лекарствени и технологични средства за тяхното лечение. Този процес изисква търпение и спокойствие от родителите на детето.

Нужно е да знаеш...

1/3 от хемангиомите се установяват веднага след раждането, докато останалите изпъкват едва след първите няколко месеца.

Психосоциалните последствия от тези съдови образувания играят важна роля за стабилността на индивида. В случай че процесът представлява козметичен проблем и притеснява родителите и детето, особено при обществените взаимоотношения, лекарят трябва да вземе решение за оперативно лечение.

Във всички случаи е необходима ранна консултация с детски или пластичен хирург. Общоприето е, че хирургическа намеса трябва да бъде извършена тогава, когато другите методи не са дали желания резултат или когато хемангиомът се усложнява без признаци за овладяване на състоянието.

Консултант: Проф. д-р Огнян Бранков, д.м.н., ръководител секция по детска хирургия, МБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, София