Характерът на човек е покзател за неговото здраве и за болестите, от които може да се разболее. Според психолози от Нотингам характерът е сбор от генетична функционалност и въздействието на околната среда.
Учените съставили база данни, в която била отчетена зависимостта между характера и възможните недъзи. Така се стигнало до извода, че повечето оптимисти страдат от наднормено тегло, тъй като по-често си угаждат и не дотам адекватно оценяват сериозността на проблемите си. Освен това те са склонни да поемат повече рискове и по този начин са по-застрашени от преждевременна смърт.
Психолозите от университета в Станфорд пък установили, че жизнерадостните деца по-често посягат към алкохола и цигарите в зряла възраст. Според тях тревожността заплашва с язва на стомаха. Емоционалната нестабилност тласка към нередовно хранене, вредни навици и нарушения в съня. Повишеното ниво на кортизол (хормона на стреса) води до главоболие и инфекции на пикочния мехур. Затова пък те по-често правят секс.
Чувствителните хора, които изпитват съчувствие и състрадание, имат понижено ниво на стрес. В резултат те по-рядко биха могли да получат сърдечен пристъп. Враждебно настроените и агресивните жени попадат в рискова група от развитие на рак на гърдата, а мъжете – рак на стомаха. Причината е, че този вид емоции потискат работата на имунната система. Злобата повишава с 50% риска от сърдечни заболявания, тъй като увеличава остротата и скоростта на реакцията при стрес. По този начин кръвното налягане се повишава рязко и се ускорява сърцебиенето.
При срамежливците вероятността от инсулт е 50% по-малко, но имат повишена възприемчивост към вирусните инфекции. Съществува и мнение, че хората, които водят по-затворен начин на живот приемат всичко ново, като стрес.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.